Güncel Manşet Siyaset

Özcan ve Kanışkan, “Keşan’a gelecek her türlü iyi projenin destekçisiyiz”

Özcan ve Kanışkan, “Keşan’a gelecek her türlü iyi projenin destekçisiyiz”

  (Videolu Haber)

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, CHP Keşan İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan ile birlikte 17 Aralık 2012 Pazartesi günü makamında gerçekleştirdiği basın toplantısında Kentsel Dönüşümün gerçekleşmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

ilk olarak konuşan Özcan, “Arkadaşlar Ankara dönüşünde sizlere açıklama yapmıştım.Keşan’a yapılan sosyal konutların tevzi dağıtımı aşamasına gelindi.Bu arada bazı görüşmelerimiz oldu. İstanbul’da TOKİ Bölge Müdürlüğü’ne uğradık. Kafamızda bir takım şeyler var ama hem siyaseten hem de karar merci olan belediye meclis grubumuzla da bir ayrıntı toplantısı yapalım ondan sonra gerekli açıklamaları yapacağız dedim. Bu gerçekten önemsediğimiz bir olay.Bu Keşan’ın çehresine etki edecek bir olay.Bu konu aceleye getirilecek bir konu değil hemen bir toplantıda karar verilecek bir iş değil.Olayın geçmişine dönerek anlatırsak bazı şeyler unutuluyor.2005 yılında Kentsel Dönüşümle ilgili çalışma başlatmıştık.2006 yılında Kırçeşme Sokak, Paşayiğit Caddesi Zati Yörüker Caddesi ve Şehit Er Hakan Korkmaz Sokak’la çevrili olan alanın hakikaten içler acısı manzaraları var.Orası için bir dönüşüm projesi hazırlamıştık.İTÜ ile de belirli bir çalışmamız oldu.Rapor hazırlandı proje hazırlandı ve bunları gerekli yereler gönderdik.Bu bağlamda önce yeni konutlar başka mevkilere yapılacaktı.Burada en büyük sıkıntı bu bölgeyi dönüşüme uğratırken inşaat sırasında buradan çıkacak olan nüfusun iskan problemidir.Bu bağlamda da 300 dönümlük bir araziye 18 uygulaması yaptık.Daha sonra da yoksul konut projeleri başladı.Şu anda bizim parti ve grup olarak belediye olarak arzu ettiğimiz şey kamunun malıyla kamunun parasıyla yapılmış olan konutların buradaki bu problemimizi çözecek yönde kullanılması. TOKİ’nin son zamanlarda yeni yasalarla desteklenen Kentsel Dönüşüm olayını devlet eliyle devam ettirmesi şeklinde. Yani dönüşüme gidilecekse en büyük sıkıntı 500-600 ailenin konutlar bitene kadar nerede ikamet ettirileceğidir.Ben bunu kendi parti meclis grubumla paylaştım.Hepimiz o konuda hemfikiriz.Hazır pazaryeri projesi de hayata geçiyorken bu dönüşüm projesinin de uygulanmasını istiyoruz.Dönüşümün bu alanda uygulanması halinde hem çok daha fazla konut üretilmiş olur. Hem de düzgün bir şehircilik havası ortaya çıkar. Bir işimizi görür. Hatta dere yataklarında gecekondularımız var. İşgalli olan yerlerimiz var.Bunlara da öncelik verilerek bir tevzi işleminin yapılması  daha uygun olur kanaatindeyim.Bizim önerimiz parti ve belediye olarak bu” dedi.

Daha sonra konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Kanışkan’da şunları söyledi.” Keşan’ın yararı için hiçbir konuda desteği reddetme lüksümüz yok.Keşan’ın yararı için bize sunulan herhangi bir desteği hiçbir Keşanlının bunu reddetme lüksü yok. Sayın belediye başkanımız Ankara dönüşü Kentsel Dönüşüm konusunda Ankara’ da yaptığı önemli görüşmeleri kamuoyu ile paylaştı. Ardından da parti grubumuzla birlikte meclis üyelerimizle birlikte konuyu değerlendirdik. Bu çok olağan ve oldukça olumlu bir çalışmaydı.Bu konuda CHP Keşan İlçe Başkanlığı  toplumun ve siyasetin ilgili kesimlerinin destek ve önerilerine sıcak ve samimi bir şekilde bakmaktadır.Kamu olanakları ile oluşmuş olan 730 konutun bu bakış açısı ile değerlendirilmesi gerekiyor kanaatindeyiz.Keşan’ın en çarpıcı projelerinden biri olan Kentsel Dönüşüm Projesi’nde bu 730 konutun kullanılmasının öneminin altını çiziyoruz.TOKİ tarafından Karanlıkdere ‘de yapılan bu konutlar siyasi bir malzeme değildir.Bu alanda insanlarımızın daha iyi yaşam koşulları ile yaşaması için atılacak adımlar siyasete konu da edilmemelidir düşüncesindeyiz. Bu amaçla gerekirse diğer ilçe başkanlarını ziyaret ederek bu konuda ortak aklın oluşması hususunda adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bu Karanlıkdere’de ki  TOKİ Konutları ciddi bir fırsattır.Başkanımız bunu hep söylüyor bu Kentsel Dönüşüm ‘ün oluşabilmesi için ciddi bir fırsattır, kaçırılmaması gereken bir fırsattır.Biz her anlamda Keşan’ın gelişimi için Keşan’ın lehine olan her şey de parti olarak ve birey olarak onun yanında olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.Hiçbir şeyi reddetme lüksümüz de yok yani. Bugün bir gazetede böyle başlık atılmış.Öyle bir şey söz konusu değil hükümet, yerel iktidar , bütün siyasi partiler bütün Keşanlılar elbirliğiyle bu önemli projeyi hayata geçirmeliler diye düşünüyorum. Teşekkür ediyorum “

 

Basın Toplantısı ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL