Güncel Manşet

Özcan,14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı…

Özcan,14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı…

Keşan Belediye Başkanı Operatör Doktor Mehmet Özcan, 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili bir yazılı açıklama yaparak tüm doktorların ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutladı.

Mehmet Özcan vesika

Özcan’ın açıklaması şöyle ; “14 Mart 1827 tarihinde ülkemizde çağdaş anlamda tıp eğitiminin başlangıcı olması nedeniyle 1919 yılından beri her yıl 14 Mart’ın ‘’Tıp Bayramı’’ olarak kutlandığını belirterek,  ‘’Tıp diğer mesleklerden farklı olarak gün değil bayram kutlamaktadır. Protokollerin olduğu, törenlerin yapıldığı, kültürel ve sanatsal etkinliklerin yer aldığı, mesleki onur ödüllerinin dağıtıldığı bayram kutlamasıdır.

Ben de bir doktor olarak mesleğin sorunlarını yakından biliyorum. İdari engellerin olmadığı takdirde, insan hayatını ilgilendiren en zor bilim dallarından biri olan tıp konusunda uzmanlaşmış, vicdani olarak ve zihinsel kapasiteleriyle bu kişilerin mesleki sorunlarını çözememeleri düşünülemez.

Sağlık en doğal insan hakkıdır ve bu hakkın kullanımında temel unsur sağlık çalışanıdır. Sağlık çalışanlarının iyi şartlarda çalışıyor olmaları motivasyonlarını ve verimliliklerini artıracaktır. Bu da toplumumuzda sağlıklı bireylerin mevcudiyeti olarak dönecektir. Düşünebilen, üreten, münevver bir toplumun alt yapısının oluşmasında emekçi sağlık çalışanlarının katkıları, bu isimsiz kahramanların yaptıkları çalışmalar önem arz etmektedir.

Atatürk’ün verdiği kurtuluş  savaşında toplumsal duyarlılıkları ile tıbbiyeli öğrenciler savaşta çarpışmış, Çanakkale’de 1. Sınıf öğrencilerinin tümü şehit düşmüştür.  İşte Atatürk  bu duyarlılıktaki doktorlara  canını emanet etti, Atatürk  bu duyarlılıktaki doktorlara ülkenin yönetiminde ilk sıralarda yer verdi.

Tıp bilimine kattıkları değerler, insana verdikleri önem için bugüne kadar emeği geçmiş ve geçmekte olan bütün sağlık çalışanlarına saygı duyuyor, saygılarımızı iletiyoruz. 14 Mart Tıp Bayramınız kutlu olsun.’’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL