HESABIM
Üye Ol

Özcan’dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Açıklaması

Özcan’dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Açıklaması

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engellilerin karşılaştıkları sorunların çözülüp çözülmediğine ilişkin muhasebe yapmak bakımından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek ‘’Engelli insanlarımızın en büyük hendikapı sosyal yeteneklerinin kaybıdır. Hepimizin yakınında, çevresinde, eşi dostu akrabası, engelli insanlarımız mevcuttur. Önce kişi olarak biz sosyalleşmesinde yardımcı olmalıyız sonra sivil toplum örgütleri, dernekler ve...

Haberin Tarihi: 2 Aralık 2018 - Okunma Sayısı:265 defa okundu.

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engellilerin karşılaştıkları sorunların çözülüp çözülmediğine ilişkin muhasebe yapmak bakımından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek ‘’Engelli insanlarımızın en büyük hendikapı sosyal yeteneklerinin kaybıdır. Hepimizin yakınında, çevresinde, eşi dostu akrabası, engelli insanlarımız mevcuttur. Önce kişi olarak biz sosyalleşmesinde yardımcı olmalıyız sonra sivil toplum örgütleri, dernekler ve devlet.

Engelli insanlarımızı hayata motive etmek için çok güzel örnekler var. Bir engelli mücadele vererek, bütün dünyada kaldırımlara rampa yaptırdı. Üstelik tekerlekli sandalyede yaşıyor, konuşamıyor bile. Ayrıca dünyanın yaşayan en büyük bilim adamlarından biri ünlü Fizikçi Stephan Hawking bütün bedeninde sadece üç parmağını oynatabiliyor. Motivasyonu sağlayıp, sosyalleşebiliniyorsa tüm engeller ortadan kalkıyor demektir.

Özürlülük, doğuştan ya da kaza veya uzun süren hastalıklar sonucu bedensel veya zihinsel meydana gelen, kişinin hayatında engeller oluşturabilen  duyusal, zihinsel ve diğer yeteneklerinin kaybetmesi olarak anlatılabilir. Evet belki bizler, sizler şu an için özürlü değiliz ancak bu olmayacağımız anlamına gelmiyor değil mi? Engelleri olan insanların bir engeli de siz olmayın. Engelli olan insanların önüne geçip onları, mağdur bırakmayın. Engellilere ait asansörleri kullanıp onların bu imkanlarını ellerinden almayın. Onlar hayatta büyük mücadelelerle her gün yeniden doğuyorlar. Sizlere Dünya Engelliler Günü ne zaman diye bir soru yönetilirse şu cevabı veriniz; her gün, her an. Formalitede 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlanan bu gün bir gün değil, her gündür.

Bir yılın 365 günü sokakta, yanı başımızda olan engelli insanlarımıza karşı duyarlı olalım.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engellerin ortadan kaldırılması için bir milat olmasını diliyor, tüm engelli vatandaşlarımıza rahat, huzurlu, sağlıklı günler temenni ediyorum.” dedi

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı