Köşe Yazısı

ÖZGÜR İFADE

  Özgürlük: Hürriyet. Sınırlandırılmadan kendi iradesi ile seçim yapabilmesi veya eylem yapmasına nedir. Felsefi konusu ise determinizme karşı çıkan akımdır. Politik düşüncelere de ise hükümet baskısı olmadan bağımsız düşüncedir. Ama..

ÖZGÜR İFADE

 

Özgürlük: Hürriyet. Sınırlandırılmadan kendi iradesi ile seçim yapabilmesi veya eylem yapmasına nedir. Felsefi konusu ise determinizme karşı çıkan akımdır. Politik düşüncelere de ise hükümet baskısı olmadan bağımsız düşüncedir. Ama özgürlük her istediğini yapabilmek değildir. Her istediğini yapma ise faşistlik veya diktatör düşüncedir.

İfade: yapılan eylemlerin sözlü, yazılı veya eylemsel olmasıdır.

Özgür ifade ise; yapılan eylemlerin kanunların ve temel hak çizgisinde bağımsız eylemlerdir.  Bu eylemlere uymadan ne kadar düşünsek te topluma zararlı oluruz. Mesela,

    • Rauf Raif Denktaş’ın yavru vatanın bağımsızlığını düşünmesi;

Bu düşünceler ise topluma yarar vermiştir. Yavru vatanı esirlikten kurtaran fikirler sunulmuştur.

Şimdi ise; ne yazık k, her türlü hakaret ederek haksız itham da bulunarak düşünce suçu adı altına giriyorlar. Ülkeyi bölen insanlar hemen düşünce suçlusuyum diyorlar.

Pkk denen kanlı terör örgütünün kurduğu veya destek verdiği siyasi oluşumların konuşmaları ise özgürlük safsatası ile insanlara güya düşünce suçlusuyum dedirtiliyor. Utanmadan bebek katili Apo bile düşünce suçlu olarak yargılansın diyenler var. Şimdi ise ülkemizin devlet başkanı veya cumhurbaşkanı RECEP TAYYİP ERDOĞAN koronavirüse yakalanmasından ötürü haksız hakaret ve nefret paylaşımları yapılırken bunlara özgür düşünce denilmesi ne kadar saçmadır.

Muhakkak ki düşmanın dahi olsa insan olduğunu unutmamalıyız. Eleştirmek hakkımız ama hakaret değildir.

Bu nasıl nefret ve kin düşünceleri vardır. Yıllardır eğitim alan insanlarımız o zaman okullarda hangi değerler eğitimini aldı. Bunları sorgulamaktan başka çaremiz yoktur.

Ne yazık ki; bakılacak olursak devletin imkanlarından en çok faydalanan insanlar devletine karşı saygısız düşünceye kapılmıştır.

Daha sonra ise bu insanlar ilk sorgulamada ise yanlışlıkla veya sehven olmuştur sözünü söyleyerek karşısındakini aptal yerine koymuştur. Öncelikle ülkemizde değerler eğitimini üniversite dahil tüm alanlarda zorunlu ders olarak gösterilmesi gerektiğini farkında olmuş durumdayız.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL