TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.152
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.663
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.824
Köşe Yazısı

Partilerde Delegelik Sistemi ilk olarak TDP ile tarihe karışıyor

5 Ocak 2020 tarihinde Keşan Postası sitemizde yazdığım “Delege Sistemi Sona Ermeli, Bütün Üyeler Seçimlerde Söz Sahibi Olmalı” başlıklı yazımı okurlarımız hatırlayacaktır. Delege Sistemi Sona Ermeli, Bütün Üyeler Seçimlerde Söz..

Partilerde Delegelik Sistemi ilk olarak TDP ile tarihe karışıyor

5 Ocak 2020 tarihinde Keşan Postası sitemizde yazdığım “Delege Sistemi Sona Ermeli, Bütün Üyeler Seçimlerde Söz Sahibi Olmalı” başlıklı yazımı okurlarımız hatırlayacaktır.

Delege Sistemi Sona Ermeli, Bütün Üyeler Seçimlerde Söz Sahibi Olmalı

 

İlgili yazımı yukarıdaki linkte bulabilirsiniz.

İşte bu yazımın yayınlanmasının ardından 11 Eylül 2021 Cumartesi günü Edirne’ye gelen Türkiye Değişim Partisi Kurucu Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’de tam benim bu yazımda belirttiği şekilde, partilerinin tüzüğünde ve parti programında bu konuya yer verdiklerini belirterek bakın konuyla ilgili neler söylemiş bir göz atalım.”Parti yöneticilerimizi, milletvekili adaylarını, belediye başkan adaylarını, genel başkanı delegeler seçmeyecek, partiye kayıtlı üyeler seçecek. Peki bu neden önemli, partilerde delege sayısı azdır, üyeler daha çoktur. Az sayıdaki kişiyi yönlendirmek etki altına almak kolaydı. O nedenle delege ağaları da zaten gücünü buradan alırlar, delegeler parti için mücadele verir, üyeler ise ülkeyi yönetmek için mücadele verir. yani delegenin oyuyla ömür boyu genel başkan olabilirsin ama başbakan olamazsın bizde delege  ağırlığına son veriyoruz. O delege ağları, o belediye başkanlarını illeri, ilçelerini kendi tekeline alacak, genel merkeze de yağ çekecek. Ondan sonra gelecek ve Parti içerisinde milletvekili olacak, Belediye Başkanı olacak, artık partilerde genel merkezler de şunu bitiriyorum genel merkezler diyor ki “10 Dönüm Bostan Yan Yan Gel Yat Osman onu kaldırdık artık biz.”

Öncelikle böyle bir kararı Türk Siyasi tarihinde ilk defa alan ve parti tüzüğü ve programına koyan ve delegelik sistemine son veren Mustafa Sarıgül’ü kutluyorum.

Bu konuda yazdığım bu yazının ne kadar önemli ve doğru olduğu da alınan bu kararla bir kez daha tescillenmiş oldu bence.

Sevgili okurlarım yazdığım bu yazıyı Türk siyasetinde bulunan AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarına da bizzat göndermiş idim. Ama sayın genel başkanların hiç birinden maalesef benim bu yazımla olumlu veya olumsuz bir dönüş almamıştım.

Bugün Sayın Sarıgül’ün Edirne’de yaptığı bu tarihi açıklama bence Türk Siyasetinin önemli kilometre taşlarından biri olacak diye düşünüyorum. Yapılan bu açıklama beni yazdığım yazıdaki konunun bir parti tarafından Türkiye’de ilk defa uygulanacak olması da beni inanın çok mutlu etti.

Sayın Sarıgül, Edirne’de yaptığı açıklamada 26 Eylül’de yapılacak genel kurulda bütün üyelerin seçimi ile genel başkanın seçileceğini belirtti.

Umarım bundan sonra diğer siyasi partilerde bu kararı uygularlar ve Türk Siyasetinde yepyeni bir dönem başlar.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL