Çevre

Patlatma kamera ile tespit edildi

20 yıldan bu yana kapalı olan, hukuksuz ve kanuna aykırı bir şekilde Belkoop’ta konutlara 150 metre uzaklıkta faaliyet gösteren taş ocağında bugün yine gerçekleştirilen bir patlatma bu kez kameralara yansıdı…

20 yıldan bu yana kapalı olan, hukuksuz ve kanuna aykırı bir şekilde Belkoop’ta konutlara 150 metre uzaklıkta faaliyet gösteren taş ocağında bugün yine gerçekleştirilen bir patlatma bu kez kameralara yansıdı.

Büyük bir gürültü ile meydana gelen patlamayı kayda alan çevreciler, “Can güvenliğimiz yok” diyerek yetkilileri göreve davet etti.

Bir süre önce bölgeye yeni gelen iş makinaları ile proje dosyasında verilen taahhüdün ihlal edilip bölgede patlatma yapılacağı iddiası üzerine mahalleli ve çevreciler 15 Nisan 2022 Cuma günü bölgede nöbete başladı.
Patlatma yapılacak alan çevresinde içerideki hareketliliği gözleyen vatandaşlar, bir süre sonra iş makinelerinin durduğunu ve çalışan işçilerin de bölgeden ayrıldıklarını gördü. Daha önceden alınan duyumun gerçekleşeceğini ve bölgede patlatma yapılacağını anlayan vatandaşlar o anları kayda aldı; daha sonra bölgede bugün saat 14.55 sıralarında patlatma yapıldı.

Gerçekleşen patlatma  bölge halkında paniğe sebep olurken, daha sonra bölgeye geri gelen işçiler de patlatılan alanda iş makinaları ile çalışmaya kaldıkları yerden devam etti.

Keşan Kent Çevre Ekoloji Platform Sözcüsü Saliha Kafalı konuyla yaptığı açıklamada; Yeni Mahalle’de yerleşim yerlerine 160 metre yakınlıkta bulunan taş ocağında patlatma yapılmasına tepki göstererek  “BOTAŞ’ın hukuk tanımazlığının devam ettiğini belirten Kafalı, “Taş ocağında, bugün saat 14.55 sıralarında patlatma yapıldı. Bizler bu patlatmaya birebir şahit olduk. Proje tanıtım dosyasında, ‘patlatma yapılmayacak’ şeklinde yazıyordu. Fakat, BOTAŞ hukuksuz şekilde patlatmalarını gerçekleştiriyor. ÇED gerekli değildir ve sakınca yoktur diyenleri göreve davet ediyoruz. Bizim burada can ve mal güvenliğimiz yok. Taş ocağı çevresine oturan insanlar, pencerelerini açamıyorlar. Kalkan tozdan ötürü sağlığımız tehdit altındadır. Bizim sağlığımızı hiçe sayıyorlar. Çocuklarımızı sokağa salamaz hale geldik. Çünkü kamyonların geçiş güzergahı şehir içi ve okul önleridir. Yetkilileri sesimizi duymaya ve görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Yeter artık Sayın Valimiz ve BOTAŞ yetkilileri artık sesimizi duysun ve bu çevre katliamını durdurmak için derhal harekete geçsinler ”şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL