Güncel Okuma Sayısı: 671

“Patlatmalı linyit üretimi projesi için ÇED süreci başlatıldı”

Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar yaptığı açıklamada; Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi köyleri ve Paşayiğit Mahallesi sınırları içerisinde kurulması planlanan patlatmalı linyit ocağıyla ilgili ÇED sürecinin başlatıldığını ve Karacaali Köyü’nde 30 Haziran’da..

Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar yaptığı açıklamada; Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi köyleri ve Paşayiğit Mahallesi sınırları içerisinde kurulması planlanan patlatmalı linyit ocağıyla ilgili ÇED sürecinin başlatıldığını ve Karacaali Köyü’nde 30 Haziran’da halkın katılımı toplantısı yapılacağını kaydetti.

“40 bin kilogram anfo ve dinamit kullanılacak”

Açıklamasına, “Bölgemizdeki ormanlara ve tarım arazilerine, köy yerleşimlerine büyük bir tehdit projesinin ÇED başvuru dosyası Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce alınarak, ÇED süreci başlatılmıştır.” diyerek, başlayan Kaçar, şunları söyledi: “ÇED başvuru dosyasındaki açıklama ve belgeler ile proje alanının 5 bin 954 dönümlük orman olduğu ve seçilen yerin mevkisi Keşan ilçesi, Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi köyleri ve Paşayiğit Mahallesi olarak yazılmıştır. Patlatmalı linyit üretimi yapılacak yere 200 metre yakın olduğu içinde Halkın Katılımı Toplantısının Karacaali Köyü’nde 30.06.2020 tarihinde yapılacağı açıklanmıştır. ÇED başvuru dosyası orman ve tarım alanlarının nasıl yok olacağını, yılda 36 ayrı patlatma ile yaklaşık 40 bin kilogram anfo ve dinamit kullanılarak 5 bin 954 dönüm ve çevredeki 4 köyde yaşayan insanların ve hayvanların nasıl bir yaşama mahkum edileceklerini, tüm canlıların göçe zorlanacağını açıkça ortaya koyuyor.”

“Tarım alanlarımıza büyük bir tehdit

olan projeye kim ‘dur’ diyecek?”

Salgın günlerinde dünya doğanın, tarımın, ormanın, kırsal yaşamın ipine sarılırken bu derece yatırım seviciliğin kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Bülent Kaçar, sözlerine şöyle devam etti: “Proje kapsamında yer alan 595,4099 hektarlık ÇED alanı ormanlık alan, tapulu şahıs arazileri, mera ve hazine arazilerinden meydana gelmektedir. Proje alanı, Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100 bin Ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planında; Orman Alanları ve Tarım Arazi olarak işaretlenmiştir. 1/25 bin ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planında kısmen orman alanında kısmen Tarımsal niteliği 1. Öncelikli Korunacak Alanda, kısmen tarımsal niteliği 2. Öncelikli Korunacak Alanda, kısmen Tarımsal Niteliği Sınırlı Alanda, kısmen Mera Alanında kaldığı belirtildiği halde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu projenin ÇED raporunu kabul edemez. Trakya’mızda azalan, yok edilen ormanlarımızın ve bu tür yatırımlarla yok edilen tarım alanlarımıza büyük bir tehdit olan bu projeye kim ‘dur’ diyecek?”

“Yıkım projesine itiraz etmeye davet ediyoruz”

Karacaali Köyü’nde 30 Haziran 2020 tarihinde Halkın Katılımı Toplantısının yapılacağını ifade eden Kaçar, sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm üretici kuruluşlarını, üretici birliklerini, odaları, borsaları, Edirne İl Genel Meclisini, Keşan Belediye Meclisini ve yaşam savunucularını doğal varlıklarımızı korumak için bu yıkım projesine itiraz etmeye ve Halkın Katılımı Toplantısına katılmaya davet ediyorum.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL