Köşe Yazısı

PEDOFİLİ ÜZERİNE…

Pedofili, sadece bizim toplumumuzda değil bütün toplumlarda kabul görmeyen cinsel bir sapkınlıktır. Bu sapkınlığa yatkın olan kişiler toplumun üzerlerindeki baskısını umursamayıp bir kenara iterek sadece içgüdülerine göre hareket eder ve..

PEDOFİLİ ÜZERİNE…

Pedofili, sadece bizim toplumumuzda değil bütün toplumlarda kabul görmeyen cinsel bir sapkınlıktır. Bu sapkınlığa yatkın olan kişiler toplumun üzerlerindeki baskısını umursamayıp bir kenara iterek sadece içgüdülerine göre hareket eder ve karşısında duran dişi bireyin toplumsal gelişimini değil, bedensel gelişimini ön planda tutarak hareket ederler.

On üç, on dört, on beş yani on sekizini henüz doldurmayan çocuklara ilgi duyan kişiler hukuken pedofili hastası sayılmaktadır. Bir pedofili hastasının alt sınır yaşı on altıdır ve kendisinden beş yaş küçük bir çocuğa ilgi duyar. Kendilerini gizlemeleri oldukça olağan bir durumdur. Ancak çok iyi gözlemlenirlerse farklarına varılabilir. Bu psikiyatrik hastalığa mensup kişiler öncelikle karşısındaki dişinin güvenini kazanma yoluna giderek onunla yakınlaşma eğiliminde bulunurlar. Hem ailenin hem de çocuğun güvenini kazandıktan sonra çocukla baş başa kalmanın fırsatını kollamaya başlarlar. Bu ikna çabalarını da manipülasyon yoluyla gerçekleştirmeye çalışırlar.  Yani asla zor kullanmazlar. Cinselliğe yönelik muhabbete girmesi veya sorular sorup, fotoğraflar göstermesi kişinin pedofili olduğunun önemli göstergelerinden birkaçıdır. Bir çocuğu gizli gizli takip edip soyunmasını izleyebilir veya soyma eylemini kendileri de gerçekleştirebilirler. Cinsel istismara uğrayan bir çocuk başına gelen bu durumu dile getirmekte zorlanabilir veya hiç getiremeyebilir. Peki, böyle bir durumda bir çocuğun cinsel istismara uğrayıp uğramadığını nasıl anlarız? Eğer bir çocuk altına kaçırmaya başladıysa, cinsel organlarına daha fazla eğilim gösteriyorsa, cinsel organında tahriş, kanama ve zorlama emaresi varsa, yalnız kalmaktan korkuyorsa, cinsellikle ilgili ayrıntılı bilgilere sahipse, sürekli değişkenlik gösteren duygu durumu yaşıyorsa, korkuyu derinden hissediyorsa, fiziksel temaslara aşırı tepki veriyorsa bilin ki bu çocuk cinsel istismara uğramıştır ve bu travmatik olay sadece ailenin desteği ile geçecek basit bir durum değildir. Mutlaka profesyonel bir yardım alınarak çocuğun yeniden topluma kazandırılması gerekmektedir.

Pedofili’ ye başka bir yönden de bakacak olursak, aslında geçmişten bugüne birçoğumuzun annesi henüz oyun çağındayken sokaktan alınıp evlendirilerek ondan ev kadını olması istenmiş. Fakat nedense çocuk gelinlerin o yaşta evlendirilmeleri sapıklık olarak karşılanmamakla beraber toplumun sürekli kanayan yarası hâlâ kabuk tutmuş durumda değil maalesef.

Bugün hâlâ çeşitli il ve ilçelerde kız çocukları gelinlik giymeye zorlanıyor. Çocuk olmalarından dolayı ise seslerini çıkaramıyor, ebeveyn baskısına istemeyerek boyun eğiyorlar. Ve maalesef ki sert bir mevzu olan, “Küçük Gelin” ler ülkemizde normal sayılarak kültürel bir durum haline getiriliyor. Tüm yanlışlarıyla bitmek bilmeyen töreler…

Altında pek çok sebep yatan bu hastalığın ne yazık ki kesin bir tedavisi yok. Fakat bu hastalığa mensup kişilerin dürtülerini kontrol altında tutmaları için ilaç tedavisi gibi önlemler alınabilir. Toplum olarak bu acı gerçeği yakından tanımalıyız. Çünkü bu bireyler akrabalarımız, komşularımız, arkadaşlarımız hatta ve hatta ailemizden birileri olarak çok yakınımızda sinsice yaşamlarını sürdürmektedirler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL