Güncel Siyaset

Pekcanlı’dan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Pekcanlı’nın açıklaması şöyle; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi insan hak ve özgürlükleri konusunda düzenlenmiş..

Pekcanlı’dan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Pekcanlı’nın açıklaması şöyle;

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi insan hak ve özgürlükleri konusunda düzenlenmiş en önemli belgedir. Bu beyanname 2.Dünya Savaşı sonrasında yaşanan acı deneyimin kötü izlerini silmek için bir araya gelen uluslar tarafından 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Temel insan hak özgürlükleri alanını salt sözleşme veya metinlerle sınırlamak doğru değildir. Dünya nüfusunun önemli bir çoğunluğu bu beyannameye aykırı olarak insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadır. Hala Dünya üzerinde 1 milyardan fazla insan açlıkla mücadele etmektedir. Temel insan hak ve özgürlükleri alanında Türkiye’de durum her geçen gün daha kötüye gitmektedir.

İnsan hakları ihlali sebebiyle Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde açılan 10 davadan 8’ini Türkiye kaybetmektedir. İnsan hakları açısından yaşanılan en büyük tehlike, Türkiye’de Siyasi İktidarın müdahaleleri ile birlikte Hukuk Devletinden  polis devletine doğru geçişin olmasıdır. İnsan Hakları İhlallerinden birisi de ifade özgürlüğünü içeren toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kolluk kuvvetlerinin hukuka aykırı ve orantısız güç kullanmasıdır. Anayasanın 34.maddesine göre her yurttaş izin almaksızın saldırısız ve silahsız toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir. Tutuklamalar konusunda da ülkemizde insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Tutuklama her ne kadar ceza değil tedbir olsa da Türkiye’de son dönemde yaşadıklarımız bunun uygulanmadığını göstermektedir. Herkes tarafından bilinen Ergenekon davasında yapılan hukuka aykırı tutuklamalar, muhalefetin, Cumhuriyeti savunanların susturulmaları için siyasi iktidarın yargıya yaptığı müdahalenin bir sonucudur.  Sağlık hizmetlerinden, eğitimden, ülkenin doğal kaynaklarından eşit şekilde yararlanmak, sosyal güvenceye sahip olmak en temel insan haklarındandır.

Bunu temin etmek ve korumak insan haklarına saygılı her devletin görevidir.  Ancak üzülerek söylemek gerekirse ülkemizde her alanda eşitsizlik mevcut olup bunun tek sorumlusu AKP iktidarıdır. CHP olarak biz, insan haklarını, özgürlüklerini korumak, geliştirmek ve tüm dünyada ve ülkemizde insan hakları ihlallerinin yaşanmaması için mücadele edip her alanda vatandaşlarımız arasında eşitliği sağlayana kadar çalışmaya devam edeceğiz. Bu dileklerle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyoruz

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL