HESABIM
Üye Ol

Pekcanlı’dan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Açıklaması

Pekcanlı’dan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Açıklaması

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “ Ey Kahraman Türk Kadını sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın demiştir. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadına 1930 yılından itibaren  çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma sonra köylerde muhtar olma köy heyetine seçilme hakkı tanınan kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı  5 Aralık 1934...

Haberin Tarihi: 4 Aralık 2018 - Okunma Sayısı:264 defa okundu.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “ Ey Kahraman Türk Kadını sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın demiştir.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadına 1930 yılından itibaren  çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma sonra köylerde muhtar olma köy heyetine seçilme hakkı tanınan kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı  5 Aralık 1934 yılında Anayasa ve Seçim kanununda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Kadının seçme ve seçilme hakkı Atatürk’ün en önemli devrimlerindendir.

Kadınlarımız sosyal kültürel alanlarda eğitimde hukukta aile içinde çalışma hayatında toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahiptir. Kadınlarımızın yerelde genelde tüm siyasi arenalarda iş dünyasında daha çok görev alma adına ısrarcı olmalarını diliyor, her zaman kendilerini destekleyeceğimi bilmelerini istiyorum

Varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri güzelleştiren yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın bu önemli gününü kutluyor saygılar sunuyorum.

 

 

Fevzi Pekcanlı

CHP Edirne İl Başkanı

 

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı