Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 1.704

PEKİ YA SİZİN ÖNCELİĞİNİZ NE?

Bana göre hayat bir keşif yolculuğudur ve hepimiz öyle ya da böyle bu yolculuğa çıkarız. Kendimiz için neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamak üzere çıktığımız, süprizlerle dolu bu yolculuk sırasında..

Bana göre hayat bir keşif yolculuğudur ve hepimiz öyle ya da böyle bu yolculuğa çıkarız. Kendimiz için neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamak üzere çıktığımız, süprizlerle dolu bu yolculuk sırasında keyifli zamanların dışında zorluklarla da karşılaşırız elbet. Çünkü hayatın kanunu bellidir, iyiyi de kötüyü de, zoru da, kolayı da, göz yaşını da, mutluluğu da… barındırır içinde.

Her sene kendimiz için farklı yollar çizmeye çalışır, çizdiğimiz yola göre planlar yapar ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için çaba sarf eder dururuz. Yalnız, hedeflerimiz zaman ve içinde bulunduğumuz duruma göre farklılıklar gösterebilir. İşte tam da bu sırada devreye önceliklerimiz girer ve en büyük yol göstericimiz olurlar. Mesela, öncelik sırasına örnek verecek olursak; Kimine göre iş, sağlık, kariyer, çocuk, aile iken; kimine göre de aile, çocuk, sağlık, iş, arkadaşlık, eğitim veya değişim olabilir. Aslında kişiden kişiye değişim gösteren, öncelikleri belirleyen soruları kendi kendimize soruyoruz çoğu zaman, ama not almadığımız için unutuyoruz.
Belki de cevap vermesi zor olduğundan veya cevaplamaya hazır olmadığımızdan  unutuyoruzdur, kim bilir. Acaba kendimize şu soruları sorsak bize ne kadar yardımcı olur?
1) Hayatta sizi mutlu kılacak neler yapmak istersiniz?
2) Kendinizde değişim ve gelişim göstermenizi sağlayacak şeyler nelerdir?
3) Gerçekleştirmeye çok istediğiniz ama sürekli ertelediğiniz planlarınız var mı? Varsa nelerdir?
Ya da bu soruları unutup, en büyük taşlarınızı önünüze koyarak öncelikler listenizi sorgusuz sualsiz yine kendiniz belirleyebilirsiniz.
Bu hayat öyle de yaşanacak böyle de yaşanacak nasıl olsa. Sonunda öleceğiz, ama öncesinde belki de sevdiklerimizi kaybedecek ve başımıza dayadığımız omuzlarda teselli edilmeyi bekleyeceğiz. Hep bir gün daha iyi bir geleceğe sahip olmak bahanesiyle çabaladığımız bugünlerde sırtımızı döndüğümüz ya da ilgimizi eksik ettiğimiz sevdiklerimizin yaşanan kayıplardan dolayı anlam kazanmasıyla, onlara yaptığımız haksızlıklar gelecek aklımıza. İşte o zaman bu haksızlıklar karşısında ezilip büzüleceğiz. Şimdi soruyorum size, sizin hayattaki önceliğiniz nedir? Fahri Tugay’ın, “Her Zaman Bir Yol Vardır,” Adlı kitabında da bahsettiği gibi siz bütün taşlarınızı önünüzde duran kavanozun içine sığdıra biliyor musunuz?
Sanırım kendimize soracağımız ilk,  belki de tek soru bu olmalı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL