Pirincin Başkentinde Hasat Başladı.

kesanpostasi

Türkiye’nin çeltik üretiminin yüzde 50’sinden fazlasının yapıldığı İpsala’da ilk hasat dün düzenlenen tören, okunan dualar ve kesilen kurbanla başladı.

Mayıs ayında başlayan ve uzun süren zorlu sürecin ardından yetişen çeltikte ilk hasat, çeltik diyarı olarak adlandırıla İpsala’da yapıldı.

4-9-QXiIHU4

16.İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı kapsamında gerçekleştirilen ilk hasada, İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İpsala  Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin ile çok sayıda çeltik üreticisi katıldı.

Okunan dualar ve kesilen kurbanın ardından ilk hasat, çeltik üreticisi Mustafa Yılmaz ‘ın ilçeye bağlı Paşaköy’deki tarlasında İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir ve İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman tarafından yapıldı. Biçerdövere binen Özdemir ve Kerman, bereketli bir sezon diledi.

“HEM VERİM HEM DE KALİTE AÇISINDAN UMUTLUYUZ”

Hasatla ilgili konuşan Kaymakam Eyyup Özdemir, İpsala bölgesinde 210 bin dönüm çeltik ekimi yapıldığını vurgulayarak, “İlk hasadımızı yaptık. Geçmiş yıllara göre bu yılki hasattan hem verim hem de kalite açısından oldukça umutluyuz. Hemşehrilerimiz, çiftçilerimiz bu yıl çok büyük yatırım yaptılar. Özellikle çeltiğin ilk yetişme günlerindeki emekleri inkar edilemez. Çok zahmetli bir tarım. Bugün ilk ürünümüzün hasadını gerçekleştirdik. Ümit ediyorum ki, gerçekleşecek güzel fiyatlarla birlikte çiftçimizi mutlu edecek bir hasat sezonunun başlangıcı olur. Çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

“İLK HASADI YAPMAK BİZLERE ONUR VERDİ”

Kendi tarlasında bölgedeki ilk hasadın yapılmasının oldukça sevindirici olduğunu söyleyen çeltik üreticisi Mustafa Yılmaz, “Hasadımızın bütün çevremize, İpsala’mıza ve bölgemize hayırlı olsun. İlk hasadımızın bizim arazimizde yapılması ve bunun Festivale denk gelmesi çok gurur verici. Hasadımızda bereket diliyoruz. Dualarımızı yaptık, kurbanımızı kestik. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm çiftçilerimize hayırlı hasatlar diliyorum” ifadelerini kaydetti.

“2015 YILININ İLK HASADINI YAPARAK ÇELTİKTE HASAT SEZONUNU BAŞLATTIK”

Aynı zamanda kendisi de çeltik üreticisi olan ve ‘Çeltik Diyarı’ olarak adlandırılan İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman  da hayırlı bir hasat sezonu dileyerek, “Bugün hayırlısıyla Çeltik Festivali ve Tarım Fuarımız’ın 16’ncısını gerçekleştiriyoruz. Programımızın içerisine hasat başlangıcını da koymuştuk. Bugün Mustafa Yılmaz kardeşimizin çeltik tarlasında ilk hasadımızı gerçekleştirdik. 2015 yılının ilk hasadını burada hep birlikte yaptık. Bundan sonra inşallah hasadımız hiç durmadan devam edecek. İnsanın ektiğini biçmesi kadar bir şey yok. Bundan yola çıkarak bizler de ekmiş olduğumuz mahsullerimizin bereketini, hayrını toplamaya, hasadını yapmaya başladık. Bu yıl güzel bir sezon geçeceğine inanıyoruz. Bu vesileyle çeltik hasadının hayırlara vesile olmasını diliyor ve tüm vatandaşlarımıza ürünlerini en iyi fiyatlarla değerlendirmesini temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından törene katılanlara pilav ayran ikram edildi. İlk hasattan elde edilen ürünün, biçerdöverden tarla kenarındaki kamyona boşaltılmasının ardından Kaymakam Özdemir ve Belediye Başkanı Kerman, tarla sahibi Mustafa Yılmaz ile birlikte çeltik ürününü inceledi.

Öte yandan İpsala  Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, tarla sahibi Mustafa Yılmaz ‘la ‘hasat selfiesi’ çektirmeyi de unutmadı.

www.ipsalahaberleri.com

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Tetiğe değil, deklanşöre basıyoruz!

Enez’de bir turna… ERSİN ŞENERLER-ENEZ Sayıları giderek azalan […]