Bölgeden Kültür Sanat Manşet

Prof.Dr. Ahmet Günşen, İpsala’yı Tarihi ve Kültürel Derinliğiyle Anlattı.

Prof.Dr. Ahmet Günşen, İpsala’yı Tarihi ve Kültürel Derinliğiyle Anlattı.

 

 

13.İpsala Çeltik, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Derinliğiyle İpsala” konferans bugün belediye düğün salonunda gerçekleştirildi.

Saat 15.30’da Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ahmet Günşen tarafından verilen konferans İpsala’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini bir kez daha gözler önüne serdi.

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Belediye Başkanı Mehmet Karagöz’ünde ilgiyle izledikleri konferansta Günşen, Osmanlı arşivlerinde derlediği İpsala ile ilgili tarihi bilgileri izleyicilerle paylaştı. Günşen,”Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde,1078 yılı Ramazan ayının on beşinci pazartesi günü Girit Adası’nda Kandiye Savaşı’na giderken uğradığı durakları anlattığı bölümde Ferecik şehrinin yerini tarif ederken İpsala’dan söz etmiştir.”dedi.

İpsala’nın çok önemli tarihi bir ilçe olduğunu ifade eden Günşen,”Yeniçeri ocağına savaşmak üzere alınan ilk esir askerler İpsala’nın fethi sırasında ele geçirilen Bizans esirleriydi. İlk Yeniçeri Ortaları(taburları)bu askerlerden kuruldu ve sultanın avlanmaya çıktığında yanına aldığı birliklere katıldığını” söyledi.

İpsala’nın sayım durumlarından, çiftliklerinden, İpsala’nın Yörüklerinden, Alacamustafapaşa camiinin yapılışından ve Osmanlı dönemi su kemerlerinden söz eden Günşen, İpsala’nın tarihi kişiliklerinden Ebul Hayr ve zamanında “Küçük Müderris”lakabı ile tanınan şeyh Musliheddin hakkında bilgiler verdi.

 

Konferans bitiminde İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Prof.Dr. Ahmet Günşen’e, çiçek takdim ettiler.

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, İpsala’da yetişen ve değerli insan Prof. Dr. Ahmet Günşen’i İpsala’da ağırlamaktan memnun olduklarını belirtti.

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz ise İpsala’da önümüzdeki dönemlerde İpsala’nın tarihi çalışmalarına ağırlık vereceklerini söyledi ve Günşen’e,teşekkür etti.

www.ipsala.gov.tr

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL