HESABIM
Üye Ol

PROF. DR. EROL MANİSALI  “SİYASAL İSLAM, BATICILIK VE ‘BATILILIK’ KISKACINDA TÜRKİYE”    

PROF. DR. EROL MANİSALI  “SİYASAL İSLAM, BATICILIK VE ‘BATILILIK’ KISKACINDA TÜRKİYE”    

Ülkemizin önemli akademisyenlerinden, Cumhuriyet yazarı, aydınlanma ve bilim insanı Prof. Dr. Erol Manisalı’nın yeni kitabı “Siyasal İslam, Batıcılık ve ‘Batılılık’ Kıskacında Türkiye” Tarihçi Kitabevi etiketiyle yayınlandı. Manisalı, bu kitabında ağırlıklı olarak Türkiye’nin “Batılılık, Batıcılık ve Siyasal İslam” üçgeni içindeki etkileşimlerini ele alıyor. Kitapta kimi güncel olaylara da yer verilirken, birey-toplum etkileşimiyle katılımcı demokrasi bağı da...

Haberin Tarihi: 4 Haziran 2019 - Okunma Sayısı:516 defa okundu.

Ülkemizin önemli akademisyenlerinden, Cumhuriyet yazarı, aydınlanma ve bilim insanı Prof. Dr. Erol Manisalı’nın yeni kitabı “Siyasal İslam, Batıcılık ve ‘Batılılık’ Kıskacında Türkiye” Tarihçi Kitabevi etiketiyle yayınlandı.

Manisalı, bu kitabında ağırlıklı olarak Türkiye’nin “Batılılık, Batıcılık ve Siyasal İslam” üçgeni içindeki etkileşimlerini ele alıyor.
Kitapta kimi güncel olaylara da yer verilirken, birey-toplum etkileşimiyle katılımcı demokrasi bağı da inceleniyor.

Erol Manisalı, kitabı için şunları belirtiyor:
“Kısa yazılar halinde, ‘Batılılık- Batıcılık çelişkileri’ ve özellikle bu çelişkinin siyasal İslam’a nasıl yardımcı olduğu işlendi. Özellikle AKP iktidarı döneminde ortaya çıkan çelişkiler yumağı, ‘siyasal, ekonomik ve kültürel’ boyutları ile değerlendirilmiştir. Geçtiğimiz son baharda, Gündoğan’da (Bodrum) bahçedeki bir zeytin ağacının altında kaleme aldığım bu yazılarda AKP döneminde, ‘insan-toplum ilişkilerindeki garipliklere ve açımlara değinilmiştir.
Bireyin yararı ve mutluluğu ile kamusal yarar arasındaki çatışmalar, ‘çıkarlar, din, kültür ve emperyalizm bağlamında’ ele alındı. Birey-toplum etkileşimiyle katılımcı demokrasi bağları incelendi. Kimi güncel olaylara da kitapta yer verdim.
Küçük yaşlardan beri koyu bir ‘çevreci’ olduğum için, ‘bireysel çıkar-kamusal yarar bağlamında’ bu konuya da girdim. Son 15 yıldır yaşam tarzımızdaki değişikliğin yalnız demokrasiye değil ‘insanlığa ve çevreye de nasıl zarar verdiğini’ anlatmaya çalıştım. Özellikle de kamusal yararın yok edilmesi açısından…”

Türkiye’nin içinden geçtiği süreçleri en iyi bilen isimlerden olan, ülkemiz, yakın coğrafyamız ve dünyadaki gelişmeler ışığında güncel olayları analiz eden Prof. Dr. Erol Manisalı’nın daha önce Tarihçi Kitabevi’nden yayınlanan “Attila İlhan’la Hayatın İçinden”, “60 İnsan Benim İçin Ne Yazdı”, “Onlar için Yazdıklarım; 60 İnsan” ve “Türkiye Nereye? Kumpas Kime Kuruldu?” isimli kitapları da bulunuyor.

Prof. Dr. Erol Manisalı, Siyasal İslam, Batıcılık ve ‘Batılılık’ Kıskacında Türkiye, Tarihçi Kitabevi, 96 sayfa

http://www.tarihcikitabevi.com/kitaplarimiz/siyasal-islam-baticilik-ve-batililik-kiskacinda-turkiye  

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı