Güncel

Ragıp Taş: “Hava kirliliği, insan ömrünü kısaltıyor”

Ragıp Taş: “Hava kirliliği, insan ömrünü kısaltıyor”

Bir Nefes Sağlığı Derneği Başkanı ve 2009 yılında Keşan Belediye Başkan aday adayı olan Op. Dr. Ragıp Taş dün yaptığı açıklamada; Keşan’da yaşanan hava kirliliği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

“Doğalgazın gelmesiyle birlikte

temiz hava solumaya başlayacağız”

Keşan’da halkın sağlığı ve tütün bağımlılığını azaltmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, açıklamasına başlayan Taş, “Halkın sağlığıyla ilgili çalışmalar yapıyorsak, hava kirliliği konusunda söz söyleme hakkına sahip olduğumu düşünüyorum. Keşan’daki hava kirliliği uzun zamandır gündemde ve bu konuda bir takım çalışmalar yapıldı. Ancak, yaşanan sorunun çözümü noktasında, herhangi bir yol kat edemedik. Yetkililer, doğalgazın 2017 yılının kış mevsiminde geleceğini dile getiriyorlar. Dolayısıyla, doğalgazın gelmesiyle birlikte temiz hava solumaya başlayacağız.” dedi.

“Hava kirliliğinden korunmak

için oksijen maskesi takılabilir”

Sağlıklı yaşamak için insanların bir takım tedbirler alındığını ancak, kirli havaya karşı alınacak çok fazla bir önlemin olmadığını belirten Ragıp Taş, sözlerine şöyle devam etti: “Kirli havanın bulunduğu bir ortamdaysanız, ya orayı terk edeceksiniz ya da kirli havayı mecbur soluyacaksınız. Çünkü havanın alternatifi yok. Hava kirliliğinden korunmak için oksijen maskesi takılabilir. Dışarı çıkmamak, kirli havadan korunmanın yolu olamaz. Çünkü hava evlerimizin içerisine kadar girebiliyor. Kirliliğin azaltılması için belediyeden ya da valilikten bir önlem beklemesine gerek yok. İnsanlar öncelikle kendi sağlığı için kalorifer yakma konusunda gerekli tedbirleri almalıdır.”

“Soluduğumuz havada yeteri kadar oksijen

yoksa, bütün organları uzun vadede zayıflatır”

Hava kirliliğinin bir çok hastalığı tetiklediğini dile getiren Taş, şöyle konuştu: “İnsanların soluduğu hava direk olarak, akciğere gidiyor ve buradan da kana karışarak, vücudumuzun her yerine gitmektedir. Özellikle sigarada içiliyorsa ve kükürt dioksitte soluyorsak, akciğerlerimizin hasta olma riski iki katına çıkmaktadır. Kemik hastalıklarına da etkisi büyüktür. Bunun yanı sıra; kalp yetmezlikleri artıyor. Kısacası, soluduğumuz havada yeteri kadar oksijen yoksa, bütün organları uzun vadede zayıflatır.  Özellikle kalp yetmezliği, akciğer rahatsızlığı, tansiyon, kronik bronşit ve astımı olan insanların hava kirliliğine daha dikkat etmesi gerekiyor. Hastalığı olanlar, kirli hava olduğunda mümkün oldukça Keşan’da durmamaları gerekiyor. Çünkü Keşan hava kirliliği anlamında en kirli şehirlerden biridir. Bundan ötürü de; Yayla, Erikli ya da Gökçetepe’de kışlarını geçirmelerinde fayda var. Kış mevsiminde soğuk geçiyor ancak, kirli hava solumaktan buralarda yaşamak daha iyidir.”

“Amaç; kirli havayı azaltmak”

Ragıp Taş sözlerine şöyle devam etti: “Kalorifer yakıcıları belirlenen şartlara uymalı ve Keşan’a kaliteli kömürün girişinin sağlanması lazım. Amaç; kirli havayı azaltmaktır. Özellikle sigara içenler, hava kirliliğinin yaşandığı dönemde ya sigarayı azaltsınlar ya da bırakma yoluna gitsinler. Her şey insan sağlığı için.”

“İnsanların Keşan’da soluduğu kirli havayla,

kömür ocağında çalışan birinin soluduğu hava aynıdır”

“Sürekli hava kirliliği yaşanan bir yerde olmak, insan ömrünü ne kadar etkiler?” şeklindeki soruya cevap veren Taşsözlerini şöyle tamamladı: “Hava kirliliği, insan ömrünü kısaltıyor. Çünkü kirlilik nedeniyle, akciğer hastalığına yakalanan birinin ömrünün uzaması mümkün değil. Dolayısıyla, insanların Keşan’da soluduğu kirli havayla, kömür ocağında çalışan birinin soluduğu hava aynıdır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL