Roman Çalıştayına Katılacaklar…

kesanpostasi
Okuma Sayısı:24

Keşan Eğitim ve Dayanışma Federasyonu başkanı Hasret Dinç yaptığı açıklamada 30 Nisan’da Edirne’de düzenlelecek olan Roman vatandaşların sorunlarına yönelik çalıştaya STK lar mahalle muhtarları kamu görevlileri ile Aktivistler Beraber Federasyon Adına Üç Kişi Katılacaklarını söyledi.

Roman vatandaşların sorunlarının çalıştay benzeri platformlarda görüşülüp rapor olarak çalışma haline getirilecek olması mutluluk vericidir. Keşan’da bulunan kamu kuruluşlarına bu tip çalıştayları senede bir yapılmasına dair taleplerimizi iletmiştir. Çalıştaydan çıkacak sonuç ile beraber bizlerinde tespit ettiği rapor haline getirdiği taslak projelerini birleştirerek ilgili birimlere teslim edeceğiz. Yeni Valimizin Gelmesi ve böyle bir çalışmanın yapılması bizler adına heyecan vericidir.

Bir çok ilde düzenlenen bu tür çalıştaylardan farklı daha real ve somut dokuya dokunan bir çalıştay olacağını düşünüyorum. Daha öncesinde birçok pilot ilde uygulanan Edirne’ninde bu ilçelerin arasında bulunduğu Kasım 2016-Kasım-2018 yılları arasında yapılan Siroma sosyal içerme projesi kapsamında Keşan’da yapılan çalışmalarının dokuya dokunamadığına gözlemledik SİROMA sosyal içerme projesinde ve 2016-2021 Roman vatandaşlara yönelik strateji belgesinde özellikle istihdam barınma eğitim sosyal hizmetler ve sağlık konu başlıklarının ağırlıklı olduğunu görmekteyiz. Keşan’da Roman vatandaşlara bakıldığında daha fazla eğitim istihdam ve barınma olarak gözlemlemekteyiz. Özellikle sosyo-ekonomik sorun yaşayan ailelerin çocukları okullara gittiğinde kahvaltılarını tam sağlıklı bir şekilde yapamadıklarını bilmekteyiz bu durum maalesef üzücü gerçektir, Çocuklarımızın desteğe ihtiyacı bulunmaktadır. Bana göre

 

” OKULA AÇ GİDEN ÇOCUĞUN KAFASI DERSLERE DEĞİL!!!
KARNINI DOYURMAYA ÇALIŞIR”

Çalıştay sonrası eğitim ve istihdam proje çalışmalarımızı ilgili birimlerle paylaşacağız.
Geçmiş dönemde erken evliliklerden Malesef hapiste yatan gençlerimiz bulunmaktadır. Gözlemlerimize göre erken evliliklerdeki Oranı yok denecek kadar az indirilmiştir. Araştırmalarımıza Göre Bunun sebebi Edirne de Bulunan Başta Aile Sosyal Politikalar İl ve ilçe müdürlükleri ve diğer kurumların başarlı çalışmalarıdır
Nitekim en son açıklanan Tuik verilerine göre çocuk Gelinler’in en az olduğu il sıralamasında Tunceli den sonra en az görülen il Edirne Olarak Tiuk verilerinde açıklandı bu durum tespitlerimizi resmi olarak kanıtlanır hale getirmektedir. 30 nisandan sonea Kamu Kurumları Ile Beraber Bir Araya Gelecek Farklı Çalışma Projeleri Gelistirebilmek Için Gerekli Temas Kuracağız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Keşan İdmanyurdu'nda Hedef Mescitpaşa'yı Yenmek...

Edirne 2.Amnatör Lig B Grubu’nda mücadele eden ve […]