Saatlerinizi bu gece geri almayı unutmayın

kesanpostasi

Yaz saati uygulamasının sona erip elektrik ve enerji tasarrufu için kış saati uygulamasına geçiş bu akşam, saat 04.00’te saatlerin 1 saat geri alınmasıyla başlayacak.

Kış saati uygulaması bu akşam, saat 04.00’dan itibaren bir saat geri alınarak başlıyor.

indir

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan kış saati uygulaması bu yılda devam ediyor. Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili Bakanlar Kurulu kararı gereğince; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla, bu akşam, saat 04.00 den itibaren bir saat geri alınacağını duyurdu.

Türkiye’de, 1925’te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanuna dayalı olarak uygulanan yaz saati uygulaması, bu akşam sona erecek.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 31 Mart 2014 Pazartesi günü 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınan saatler, bu kez 26 Ekim Pazar günü 04.00’ten itibaren 1 saat geri alınacak.

Türkiye’de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB’deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor.

İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulama ile 800 milyon-1 milyar kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor.

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Keşan Belediyesi’nin TSM koro çalışmaları 30 Ekim’de başlıyor

   Sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlere büyük […]