Güncel Siyaset Okuma Sayısı: 12

Şadan Şimşek’ten Basın Açıklaması…

21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, kuraklık, iklim, tarım ve hayvancılık ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Şimşek’in açıklaması şöyle; Değerli Basınımıza, İnsanların yaşamlarını idame ettirmeleri için temel ihtiyaç maddelerine..

Şadan Şimşek’ten Basın Açıklaması…

21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, kuraklık, iklim, tarım ve hayvancılık ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Şimşek’in açıklaması şöyle;

Değerli Basınımıza,

İnsanların yaşamlarını idame ettirmeleri için temel ihtiyaç maddelerine gereksinim vardır. Bunların başında et, süt, yumurta, gıda gibi temel ihtiyaç maddeleri gelmektedir.

En son açıklanan Ülkemiz Nüfusunun %7.5’unun köylerde yaşaması, tarımsal ürünlerin ve hayvanların ithal edilmesi sonucu dışa bağımlı olması ülke geleceğimiz için çok endişe verici boyuttadır.

2008 yılından beri yazmış olduğum basın demeçlerimde ise bu konulara dikkat çekmiştim. Tekrar söylüyorum. Türk tarımı, hayvancılığı tehlike altındadır. Başta Çiftçi kuruluşlarımız olmak üzere, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığımızı göreve çağrıyorum. Ben göreve hazırım..Acilen önlemleri alarak, Türk Tarımını ve Hayvancılığını geliştirmeli, desteklemeliyiz..Kaderini rantiyecilere bırakmamalıyız.

Ülkemiz için diğer tehlike altında olan küresel iklim değişikliğidir. Bölgesel tarımsal ürün desenlerini tekrardan gözden geçirilmelidir. İklim değişikliği nedeniyle, bazı bölgelerimizde yetişmez denen tarımsal ürünler yetişmektedir.

Bugün Rusya dahi komşu ülkeler ile yaşadığı sorunlar nedeniyle, tarımsal ürünlerde dışa bağımlı olmaktan şikayet ederek, tarımı destekleme kararı almıştır. Biz ise var olan tarım ve hayvancılığımızı yok ederek, rantiyecilere teslim ederek, dışa bağımlı hale getiriyoruz. Başta çiftçi kuruluşlarımız olmak üzere ayakta uyuyor. Başkanları ise koltukları ellerinde gitmesin diye, üreticilerimizi bu duruma gelmesine seyirci kalıyorlar.

Çiftçi kuruluşlarımıza sesleniyorum. Buyurun geliniz Türk Tarımının, Hayvancılığının ne durumda olduğunu, nereye gittiğinin bilimsel veriler ışığında, üreticilerinde katıldığı bölgesel sempozyumlar yapalım. Sonuç ne çıkacak..

Ülkemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalışan yaklaşık 120 bin kişi, ülkemizde 30 bin kişi ziraat mühendisi, 10 bin kişi ziraat mühendisi iş arıyor. Durmadan Ziraat Fakültelerimiz mezun veriyor. Bu kadar tarım ve hayvancılık konusunda uzmanlarımız olmasına rağmen gelinen nokta ise çok acıdır.

Açık Çağrımdır. Gelin bu tarım ve hayvancılık konusunda dışa bağımlılığına, tarım arazilerinin yok edilmesine dur diyelim. Üreticilerimizi destekleyelim. Dışa bağımlılıktan kurtulalım. Hep birlikte; DÜŞÜNEN, ÜRETEN, PAYLAŞAN TÜRKİYE  YARATALIM..

REKLAMLAR

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL