HESABIM
Üye Ol

“Sahillerimizde, dünya standartlarının altında kalan yollar bulunuyor”

“Sahillerimizde, dünya standartlarının altında kalan yollar bulunuyor”

Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri dün düzenledikleri basın toplantısında, ocak ayı meclis toplantısı, yapılan çalışmalar ve yapılacak yatırımlar hakkında bilgilendirmede bulundu. CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen toplantı, saat 13.00 sıralarında başladı. Toplantıya; İl Genel üyeleri Abdülaziz Çıkıkçı, Erdinç Can ve Mehmet Ali Yetim katıldı. Toplantıda, İl Genel üyeleri adına Çıkıkçı söz aldı. “2019 yılı katı atık toplama ücreti 7 TL...

Haberin Tarihi: 10 Ocak 2019 - Okunma Sayısı:221 defa okundu.

Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri dün düzenledikleri basın toplantısında, ocak ayı meclis toplantısı, yapılan çalışmalar ve yapılacak yatırımlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen toplantı, saat 13.00 sıralarında başladı.

Toplantıya; İl Genel üyeleri Abdülaziz ÇıkıkçıErdinç Can ve Mehmet Ali Yetim katıldı.

Toplantıda, İl Genel üyeleri adına Çıkıkçı söz aldı.

“2019 yılı katı atık toplama ücreti 7 TL olarak belirlendi”

İl Genel Meclisi’nin ocak ayı toplantılarının 8 Ocak itibariyle sona erdiğini hatırlatarak, sözlerine başlayan Abdülaziz Çıkıkçı, “Toplantıda, 23 madde görüşüldü. Bunların içerisinde 12 komisyon raporları yer aldı. Edirne ilinin ortak sorunlarını ele alıyor. 2019 yılı katı atık toplama asgari ücreti 7 TL olarak belirlendi. Bu ücrette köylerimizde, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından su bedellerine yansıtılarak tahsil ediliyor. Bazı köy muhtarlıkları da, suları kendileri yönetiyorlar. Onlarda hane başı 7 TL toplayarak, bulundukları birliklere yatıracaklar. Geçen yıl 6 TL iken, bu yıl 7 TL’ye çıkartıldı. Karar, İl Genel Meclisi’nin oy birliğiyle alınmıştır.” dedi.

“Vali’ye sorunları birebir anlatma fırsatı bulduk”

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in İl Genel Meclisi’ni ziyaret ettiğini belirten Çıkıkçı“Ziyarette, İl Genel üyelerimiz kendi ilçelerindeki sorunları birebir anlatma fırsatı buldular. Edirne’ye çok faydalı olacağını düşünüyorum. Edirne’miz için hayırlı olacaktır.” şeklinde konuştu.

“Yapılan çalışmalar…”

İl Genel Meclisi’nde 5 yıllık görev sürelerinin sonuna geldiklerini aktaran Abdülaziz Çıkıkçı, geçen süre içerisinde yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi: “31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler olacak ve bu süreçte, 3 arkadaşımızla yeniden görev talep edeceğiz. Bu yıl itibariyle, İl Özel İdaresi ilk defa sıcak asfaltla tanıştı. Daha önce soğuk asfalt yapıyordu. Enez’den Şabanmera Köyü istikametine giden bölümde 2 kilometrelik sıcak asfalt çalışması yapıldı. 2018 yılı için yine 20 kilometrelik birinci kat asfalt programlanması yapılmıştı. Bunlar Karlıköy-Yeşilköy 5 kilometre, Keşan-Boztepe Köyü 9 kilometre, Lalacık-Pazardere 2 kilometre, Çobançeşme-Edirne arası 4 kilometre yol yıl içerisinde tamamlandı. 21 kilometrelik 2.kat asfalt programı gerçekleştirildi. Çamlıca-Gökçetepe arası 10 kilometre, Karlıköy-Erikli arası 4 kilometre, Mahmutköy-Gelibolu arası 3 kilometre, Kızkapan-Enez arası 2 kilometre, Karacaali-Altıntaş arasında 2 kilometrelik yol yapıldı. 8 köy içi yollarında stabilize bakım çalışması yapıldı. 110 kilometrelik yolda ise, gerekli yama çalışmaları yapıldı. Ayrıca, Danişment, Erikli ve Büyükdoğanca’daki doğal arıtma sistemleri tamamlandı. Çamlıca Köyü’ndeki sondaj ve şebeke yapımı tamamlandı. Çamlıca’da artık sağlıklı suya kavuştu.”

“Köylerimize yaklaşık 190 bin metrekare kilit taşı döşenmiş olacak”

Köylere kilit taşları dağıttıklarını ifade eden Çıkıkçı“2018 yılı içerisinde, KÖYDES kapsamında 39 bin 642 metrekare kilit taşı dağıtıldı. 2014 yılından 2018 yılına kadar dağıtılan ise, 141 bin 544 metrekare kilit taşı dağıtıldı. Bu tüm zamanların en büyük rakamıdır. Bu yıl içerisinde ise, Çevre Koruma Vakfı’ndan 20 bin metrekare, İl Özel İdaresi bütçesinden 21 bin 600 metrekare kilit taşı için çalışma yapıldı. Artık, köylerimizin talepleri azalmaya başladı. Köylerimizi mutlu görmekten memnun oluyoruz. Kısacası, köylerimize yaklaşık 190 bin metrekare kilit taşı döşenmiş olacak.” dedi.

“Köylerimizle ilgili gerekli çalışmaları yapacağız”

Keşan’ın hangi ne yapılacağı hakkında bilgilendirmede bulunan Abdülaziz Çıkıkçısözlerine şöyle devam etti: “Maltepe Köyü-Karacaali Köyü arasındaki ara yol var ve buranın stabilizesini dahi zor yaptırıyorduk. 2 kilometrelik yol ama maliyeti yaklaşık 280 bin TL’dir. Sazlıdere’den Gökçetepe’ye giden yol bozuk durumda. O yol turist bölümde kalıyor. Oraya yakışan bir yolumuz değil. 6 kilometrelik asfalt çalışması yapılacak. Paşayiğit-Lalacık arasında 5 kilometrelik bir yolumuz var. Yeşilköy-Beyköy yolumuzun da olmasını istiyoruz. Mecidiye-Suluca arasında 9 kilometrelik stabilize yolumuz var ve oranında asfalt yapılması gerekiyor. Köylerimizle ilgili gerekli çalışmaları yapacağız. Yeni meclise kalan bir bölüm olduğunda, o çalışmaları da onlar yapacaklar. Ayrıca, Küçükdoğanca Köyü yolumuz çok bozuk durumda. Bu yolumuz yapılmasına rağmen yüksek tonajlı kamyonların geçmesi nedeniyle, bu bozulmalar yaşanıyor. 20 tonluk yapılan yoldan 50 tonluk araç geçerse, bu yollar en fazla 2 yıl dayanır.”

“İl Genel Meclisi’nin ayıplarından biridir”

“İstanbul yolundan Yenimuhacir’a giden güzergahta yol, İl Özel İdaresi’ne aittir. Bugüne kadar bu güzergahı bir türlü yapamadık. Ancak, yama çalışmaları yaptık. Neden yapamadığımızı bizlerde bilmiyoruz. Ama bu İl Genel Meclisi’nin ayıplarından biridir. Bu sadece CHP’lilerin değil, AKP’lilerde bu yolun yapımı konusunda daha net ve açık olacağız.”

“Sahillerde, dünya standartlarının altında kalan yollar bulunuyor”

Sahillere inildiğinde, dünya standartlarının altında kalan yolların olduğuna dikkat çeken Çıkıkçı sözlerine şöyle devam etti: “Erikli-Danişment arasındaki yolumuz çok kötü durumda. Bu yoldan iki aracın yan yana geçmesi mümkün değil. Standart dışında bir yoldur. Fakat, İl Genel Meclisi’nin mevcut bütçe bunları yapmaya yetmez. Ekonomik zorlukların yaşandığı bu süreçte, ek kaynak anlamında ne kadar katkı verileceğini bilmiyorum.”

“Saros Körfezi’nde belirsizlik söz konusu”

Sazlıdere Köyü’nün Keşan’da çok gündeme geldiğinin altını çizerek, sözlerine devam eden Abdülaziz Çıkıkçı şunları söyledi: “Sazlıdere turist bir köyümüzdür. Keşan’da alt yapısı yapılmayan köylerimizden biri Sazlıdere’dir. Yeşilköy ve Çelebi’de de aynı sıkıntı söz konusudur. Mecidiye’de alt yapı yarım kaldı. Dönemin Valisi, Mecidiye’de köy muhtarlığına arsa aldırılmıştı ama geçen süre içerisinde alt yapının kalan kısmı yapılamadı. Gelecek süreçte, oranında alt yapısı yapılacaktır. Sazlıdere’de kanalizasyon konusunda bir takım tereddütler vardı. Kanalizasyon sistemini sahille birlikte dahil etmemiz gerekiyor. Ama sahillerde 1/25 binlik planlardan kaynaklı problemler devam ediyor. Saros Körfezi 2006 yılında Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ile Özel Koruma Bölgesi ilan edilmişti. 12 yıldan fazla bir zaman geçti ama Saros Körfezi’nde belirsizlikler söz konusudur. Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde, Çamlıca Belediyesi tarafından yapılan planlar kabul görmedi. Bakanlıklarda, planlar konusu görüşüldüğü ve son aşamaya geldiği ifade ediliyor. İnşallah biran önce sonuçlanır. Saros Körfezi bizler için önemlidir.”

“Eğilim yoklaması yapılacak”

19 Ocak 2019 tarihinde, İl Genel Meclisi adaylarının belirlenmesi için eğilim yoklaması yapılacağını ifade eden Çıkıkçı, sözlerini şöyle tamamladı: “Seçimlerde aday adayı olan tüm arkadaşlarımıza başarı diliyoruz. Tüm üyelerimizi seçimlerde oy kullanmaya davet ediyoruz.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL-Gündem Saros)

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı