Köşe Yazısı

Salih’in kırmızı kartı can yakıyor

Salih’in kırmızı kartı can yakıyor

  mustafaculcu1111111111

  Mustafa ÇULCU

mculcu@kesanpostasi.com

ÜLKE hakemliğinde 2010 yılından bu yana 5 kez Merkez Hakem Kurulu (MHK) değişti. Bu süreçte Süper Lig hakem kadrosuna 29 hakem terfi etti.

Bu terfi edenlerden 4 tanesi hemen ertesi sezon olmak üzere, 7 tanesi küme düştü. Terfi ettirildi ama yeterli bulunamadığı için 7 hakeme ise henüz hiç görev verilemedi.

Kuddusi Müftüoğlu MHK’sinin göreve gelmesiyle Ankaralı Y.Kemal Uğurlu, Serkan Tokat, Kutluhan Bilgiç, H.Umut Meler düşük notlar alarak tepe taklak oldu ve umutlarımızı tüketti. Bu kadronun içinden Ali Palabıyık, Alper Ulusoy ve Deniz Ateş Bitnel ise FIFA hakemi oldu. Görüldüğü gibi onların da durumları zaten ortada… Liyakatin yerine aidiyetin öne çıktığı biat kültürünün hakim olduğu maalesef adam kayırma, bölgecilik, ahbap-çavuş ve torpil ilişkilerin yarattığı acı tablo bu. Bu tablodan başarı beklemek mümkün mü?

20 SENE KiM SABIR GÖSTERiR?
Trabzonsporlu Salih Dursun’un Galatasaray maçının hakemi Deniz Ateş Bitnel’e gösterdiği o kırmızı kart sahnesini ekranda görünce eski bir hakem ve MHK başkanı olarak canım çok yandı, çok üzüldüm ama o kart aslında sadece Bitnel’e değil yukarıdaki tabloya ve bu tabloyu oluşturanlara çıkan karttı.

Yaptığı basın toplantısında MHK başkanı da net kararlar alacağına topu ortada çevirerek zaman kazanmaya çalıştı.

Bize önce futbolu bilen yetenekler lazım sonra eski hakemin oğlu, gözlemcinin yeğeni, doktor, mühendis, cerrah, lisan, iyi çocuk…Nereye gittiğini derin düşünmeden hakem yöneticileri bazen tuhaf modalara kapılıyorlar.“Radikal değişiklik yapıyoruz” diye algı oluşturmaya çalışıyorlar. Nedir bu gençleştirme politikası? Bir kaç yetenek geleceğin projesi olarak kabul edilebilir ama Süper Lig hakem kadrosunun yaş ortalamasını 25’e mi düşüreceksiniz be birader?

Ülkemizde hakemler zaten 5-8 yıl içinde eleştirilerden paramparça oluyorlar. Üzerleri gazete kağıtları ile örtülüyor. Aynı isimlere ligde 20 sene kim sabır gösterebilir? Hele ki biz de!

EGO ŞiŞMESi YAŞIYORLAR
Son zamanlarda hakemlerimizin maçlarda sinirlendiğine, futbolcularla zaman zaman didiştiğine, kavga eder gibi diyaloğa girdiklerine ve kartlarını silah gibi kullandıklarına tanık oluyoruz. Ego şişmesi yaşıyorlar. Bu da bize hakemlerin Süper Lig kadrosuna alınmadan önce bazı psikolojik testlere, davranış,baskıya karşı direnme ve vücut dili eğitimlerine tabi tutulmaları gerektiğini gösteriyor. Hakemler sadece kural uygulayıcısı olmadıklarını insan yönettiklerini,futbol ekonomisine yön verdiklerini,kitlelere hükmettiklerini bilmeliler. Egolarını kontrol etmeliler. Maçın önüne çıkmamalılar.Şunu bilmeliler ki kimse maçlara hakem seyretmeye gelmiyor.

MECBUREN ÇAKIR
Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini yönetecek hakemin kim olacağı mevcut MHK’nın bile tasarrufundan çıkmışken hakem atamalarına Serdar çakır’ın karıştığı söylentilerini geçelim. Boş yere yıpratmayalım. Bu mümkün değil! Gelinen noktada ise bu derbiyi Cüneyt Çakır yönetir. Çünkü başka çare yok…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL