Çevre tarih

SARAYBOSNA’DAN ÇANAKKALE’YE YÜRÜYÜŞ

ATALARIMIZIN İZİNDE Saraybosna’dan Çanakkale ‘ye gelecek 30 kişilik bir grup 19 Nisan 2022 Salı günü Keşan’a gelecek. Konuyla ilgili bir açıklama yağan SARDOS Başkanı Faruk Eker, “SARDOS koordinesi ile gerçekleşecek..

SARAYBOSNA’DAN ÇANAKKALE’YE YÜRÜYÜŞ

ATALARIMIZIN İZİNDE

Saraybosna’dan Çanakkale ‘ye gelecek 30 kişilik bir grup 19 Nisan 2022 Salı günü Keşan’a gelecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yağan SARDOS Başkanı Faruk Eker, “SARDOS koordinesi ile gerçekleşecek organizasyonda Salı günü Keşan’a gelecek Saraybosnalı heyet için Cumhuriyet Meydanı’nda bir tören düzenlenecek ancak tören saati henüz net değil, grubun geliş saatine göre belli olacak. Keşan’da düzenlenecek törenin ardından heyet Çanakkale’ye hareket etmek üzere Keşan’dan ayrılacak. “şeklinde konuştu.

Yürüyüş programı şöyle;

Saraybosna – Çanakkale 2022

Yürüyüş Programı

1914-15 Tarihlerindeki Çanakkale muharebelerine Balkanlardan gönüllü olarak katılmış olan 30.000 kişiyi anma ve hatırlatma amacı ile Bosna Hersek’ten başlatmayı planladığımız yürüyüş organizasyonunun temel amacı; Türkiye’nin şu anki kara sınırlarından ibaret olmadığının tekrar hatırlatılması ve aramızdaki bağların tekrardan sağlamlaştırılmasıdır. Bu hedef bağlamında 2022 senesi için düşünülen program; 17 Nisan Günü Saraybosna’dan Alija Izetbegoviç Kabrinden başlayacak olarak program ile İpsala’ya kadar otobüs ile ulaşım sağlayarak İpsala’dan Çanakkale Şehitleri Anıtına kadar yürünecektir. Yürüyüş sırasında, güzergâh üzerindeki şehitliklerde anma programları yapılacaktır. 25 Nisan 2022 Tarihinde 107.si organize edilecek olan Çanakkale kara muharebeleri anma programına katılım sağlanacaktır. 2022 senesi için programın 40 kişi ile yapılması planlanmıştır. Planlanan programın detayları aşağıda verilmiştir.

1995-2000 Yılları arasında Bosna savaşındaki katliam ve haksızlıkları unutturmamak ve duyurmak amacı ile Bosna savaşı gazileri tarafından kurulan ve organizasyonlar düzenleyen „Svjedoci Svog Vremena“ Günümüzün Şahitleri isimli dernek ve IUS (Uluslararası Saraybosna Üniversitesi) mezunlarımız ve Yunus Emre Enstitüsünün katkıları ile organize edilmesi planlanan Gazilerden Şehitlere Saygı Yürüyüşü’nün planlanan takvimi aşağıdaki gibidir.

17.04.2022 günü saat 12:00’de Saraybosna’dan Hareket. Sırası ile ziyaret edilecek şehirler; Saraybosna, Foça, Goražde, Višegrad, (Sırbistan/Sancak) Prijepolje, Sjenica, Novi Pazar. 17 Nisan gecesi Novi Pazar şehrinde konaklama planlanmaktadır.

Program içeriği

Alija İzetbegovic’in kabrine çelenk bırakılarak, Saraybosna kuşatması sırasında Ailelerinden koparılarak katledilen 1601 çocuk ve diğer şehitleri anmak için Kuranı Kerim tilaveti yapılarak dualar edilerek yola çıkılacak. Alija İzetbegovic’in kabrinde yapılacak programa Türkiye Cumhuriyeti Bosna Hersek misyon kurumları ve Bosna Hersek Riyaset kurumu ile Bosna Hersek devleti temsilcileri davet edilecektir.

Alija Izetbegoviç’in kabrindeki programın akabinde Başçarşı ve Ferhadiye Caddesinden geçilerek Saraybosna’da öldürülen çocuklar için yapılan anıta kadar yürünecektir. Bu yürüyüşte Yunus Emre Enstitüsü ile ortak olarak hazırlanacak olan, „Çanakkale’de ne oldu?“ ve „biz neden yürüyoruz?“ başlıkları ile Boşnakça hazırlanmış olan broşür güzergâh üzerinde dağıtılacaktır. Broşür içeriğinde Çanakkale’de yaşananlar ve Bosna Hersek ve Balkanlardan, Çanakkale’deki savaşa gönüllü olarak katılan 30.000 kişiden bahsedilecektir. Anıtta, Saraybosna’da öldürülen çocuklar, Bosna Hersek şehitleri ve anıtın arkasında bulunan Osmanlı Şehitliğindekiler için Kuranı Kerim tilaveti yapılarak yola çıkılacaktır.

Aşağıda sırası ile isimleri yazılmış olan şehirlere uğranarak buralarda yapılan katliamlarda katledilen şehitler için Kuranı Kerim tilavetleri yapılacaktır.

Višegrad

1992 yılında Bosna-Hersek’teki savaş zamanında Doğu Bosna’daki etnik temizliğin süresince, Vişegrad’taki Sırp ordusu ve polisinin tarafından oluşturan birlikler tarafından 600 kadın ve 119 çocuk ve toplam 3000 Boşnak katledildi. Her gün Sokollu Mehmed Paşa köprüsünden Boşnak erkekleri, kadınları ve çocukları öldürülüp, cesetlerini Drina nehrine atılıyorlardı. Bununla birlikte, birçok Boşnak erkekler ve kadınlar şehrin farklı yerlerinde tutuklandı ve hapsedildi. Vişegrad’daki birçok cami yıkıldı. Evlerinde bulunmayan ve hemen öldürmeyen çoğu Boşnaklar şehrin farklı yerlerinde tutuklanarak, Vişegrad’ın 5 kilometre uzaklığında “Uzmanica” da bulunan eski Yugoslavya Ordusunun kışlasının barakalarında öldürüyorlardı. 4 haziran 1992 yılında, 70 kişilik Boşnak sivil grubu (genelde “Koritnik” köyünden gelen), “Pionirska” caddesindeki bir evde tutuklandılar. Kadınlardan bazıları evden çıkarılıp geri dönülmekten önce tecavüz edildiler. O evin içine, tutuklananlardan çoğunu öldürüldü ve ev bombalandı ve içindeki insanlar yanmaya bırakıldı. 59 insan hayatlarını kaybetti, sadece birkaç kişi hayatta kaldı. Bu ve bunun gibi pek çok katliama ve zulüme şahitlik Vişegrad şehrindeki şehitliklere uğranılarak Kuranı Kerim tilaveti yapılacaktır.

 

Prije Polje (Sırbistan)

27 Şubat 1993’ten bu yana Milan Lukiç’in komutasındaki Sırp paramiliter birimlerinin üyelerinin Belgrad-Bar yolunda 671 numaralı treni kaçırarak yolcuları katlettiler. Kaçırılma mağdurlarına yönelik bir anıt 2009 yılında inşa edildi. Nişan mezar taşının geleneksel Müslüman mezar taşı şeklindeki beyaz mermer bir taş üzerinde bir mesaj var: “Bu ülkede 27 Şubat 1993’ü ve Strpci istasyonunu unutursa geleceğinden vazgecmis demektir .” Anıta çelek bırakılarak Kuranı Kerim tilaveti yapılacaktır.

 

Sjenica (Sırbistan)

İlk olarak 1253 yılında Dubrovnik tüccarlarının konakladığı ve gümrük ödediği Dubrovnik yolundaki bir yer olarak belirtildi. 19. yüzyıldaki jeo-stratejik ve politik konumu nedeniyle, Sjenica çok önemli bir nokta olarak kabul edildi, bu yüzden Karadjordje’nin liderliğindeki İlk Sırp ayaklanmasında olduğu gibi askeri operasyonlar da yönlendirildi. 1809’daki kayıtlara göre, Karadjordjeviçli isyancılar Sjenica’da ağır bir katliam düzenledi. Yaklaşık 2.500 Müslüman katledildi. Burada katledilen müslümanlar için çelenk bırakılarak Kuranı Kerim tilaveti yapılacaktır.

 

18.04.2022 günü saat 06:00’de (Sırbistan) Novi Pazar’dan İpsala’ya hareket edilecek. Novi Pazar surlarının gezilmesi ve atalarımızın (Osmanlı ordusunda gönüllülerin) 1915’te Çanakkale’ye gitmek üzere yola çıktıkları Novi Pazar şehrinden Kuranı Kerim tilaveti sonrasında, askerler ve şehitlere armağan edilerek yola çıkılacaktır. İpsala güzergâhı üzerinde küçük molalar verilerek, Selanik şehrine varılması ve burada bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün doğdu ev olan ve Atatürk Evi Müzesi olarak kullanılan müze ziyaret edilecek ve İpsala’ya doğru yola devam edilecektir. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına girdikten sonra İpsala İlçesinde konaklanacaktır.

19.04.2022 günü İpsala’dan son hazırlıklar yapılarak 24.04.2022 tarihinde İzcilik Federasyonu tarafından organize edilen 57. Alaya saygı yürüşünün başlayacağı alana doğru yola çıkılacaktır.

19.04.2022 – 24.04.2022 Tarihleri arasında İpsala – Çanakkale Şehitliği güzergâhında uygun görülen alanlarda kamp yapılarak, Çanakkale Kara Savaşları Anma Programına katılımda bulunulacaktır.

———————————-

Otobüs ile ulaşım:

17 Nisan / Saraybosna-Novi Pazar

18 Nisan / Novi Pazar – İpsala

 

Yürüyüş:

19-Nisan/ İpsala- Keşan

20 Nisan /Keşan-Edirne Çanakkale yolu üzeri Aytemiz Gelibolu Benzinliği

21 Nisan / Aytemiz- Ocaklı Köyü

22 Nisan / Ocaklı Köyü- Tayfur Köyü

23 Nisan / Tayfur Köyü – Ece Limanı

*24 Nisan / Ece Limanı – Abide alanı – Otobüs ile ulaşım sağlanacak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL