TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.152
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.663
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.824
Güncel

Sarılarlı: Görüşlerinizi bekliyoruz

Haber: Mürşide M. AYDEMİR Edirne Gazeteciler Derneği (EGD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGF) Derya Sarılarlı, resmi ilanlarda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili kentte yayın yapan gazete sahiplerinin ve..

Sarılarlı: Görüşlerinizi bekliyoruz

Haber: Mürşide M. AYDEMİR

Edirne Gazeteciler Derneği (EGD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGF) Derya Sarılarlı, resmi ilanlarda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili kentte yayın yapan gazete sahiplerinin ve ilgililerin görüşlerini beklediklerini dile getirdi.

Gazetelere verilen resmi ilanlarda yapılması planlanan kanun değişiklikleri ile ilgili 81 ilin milletvekillerine TGF aracılığı ile çağrıda bulunuldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EGD Başkanı ve TGF Yönetim Kurulu Üyesi Derya Sarılarlı da, bu çağrı metnini Edirne milletvekillerine gönderdiklerini belirterek, Edirne’de yayın yapan gazete sahiplerinin ve ilgililerin görüşlerini beklediklerini dile getirdi.

Sarılarlı, yaptığı açıklamada, “Resmî ilanlarla ilgili yapılması düşünülen değişiklik yerel basına büyük zarar verecektir. Bunun önlenmesi amacıyla 3 Edirne milletvekiline mektup gönderdik. Tüm konfederasyon üyesi derneklerde aynı şekilde hareket ediyor. Konfederasyon yönetim kurulu üyesi olarak elimizden geleni yapıyoruz. Sizlerin görüş ve önerilerini de bekliyorum” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERİLEN METİN

Edirne milletvekillerine diğer illerin milletvekillerine gönderilen metinde şu detaylara yer verildi; “Türkiye genelinde yaklaşık bin yerel gazeteyi temsil eden bizler; Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu Gazete Sahiplerinin Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu desteğiyle seçilmiş temsilcileri olarak,  ‘Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile İcra İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair hazırlıklar ve bu değişikliklerin Anadolu basınına etkisi’ konusunda görüşlerimizi arz etmek istiyoruz.

Bilindiği gibi; Anayasa’da güvence altına alınan halkın haber alma özgürlüğünün gerçekleşmesi, yerel demokrasinin hayata geçmesi, eğitim ve diğer kamu görevlerinin yerine getirilmesini sağlayan genelde basınımızın, özelde yerel basınımızın hayatiyeti büyük oranda BİK sistemi ile verilen resmi ilanlara bağlıdır. Son yıllarda ilanların birleştirilmesi, işlerin bölünerek ilan sınırları dışına çıkması, doğrudan alım ve acil alım yöntemlerine sıklıkla başvurulması, kooperatif ve dernek ilanları ile özel eğitim kurumu ilanlarının yayın zorunluluğunun kaldırılması gibi nedenlerle resmi ilanlarda ciddi oranda daralma meydana gelmiştir. Öte yandan sektördeki girdilerin kâğıt başta olmak üzere dövize dayalı olması, dünya piyasalarında Çin’in gazete kağıdı toplaması vb nedenlerle maliyetlerde olağanüstü artışlar göze çarpmaktadır. Korona virüs pandemisinin ekonomimiz üzerindeki etkisinin en ağır hissedildiği sektörlerden biri de basılı medya sektörüdür. Özel ilan gelirleri bu dönemde nerede ise yok denecek kadar azalmış bulunmaktadır. Kısa

çalışma ödeneği gibi tedbirler ile BİK yönetimince pandemi sürecinde alınan kimi tedbirler süreçte olumlu karşılanmış olmakla birlikte karşı karşıya kalınan tablonun ağırlığı karşısında yeterli olmasının mümkün olmadığı açıktır. Hal böyle iken 1 Ekim’de Meclis Plan Bütçe Komisyonu’na sunulan ve kabul edilen Vergi Usul Kanununda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Maliye Bakanlığı’nca verilen bazı resmi ilanların artık gazetelere verilmemesi anlamına gelecektir. Öte yandan, benzer sonuçlara yol açacak bir çalışmanın Adalet Bakanlığı’nca hazırlıklarının yürütüldüğü duyumları tarafımıza ulaşmış bulunmaktadır. Bu noktada altını çizmek ve tekrar hatırlatmak isteriz ki; ‘Gazetelere verilen resmi ilan ücretlerin tamamına yakını, Katma Değer Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, BİK komisyonu, Sosyal Güvenlik Kurumu pirimi vb. yollarla kamuya geri dönmektedir.’ Tarafımızdan geçmiş yıllarda yapılmış bir çalışmayı örnek vererek konuya biraz daha açıklık getirmek gerekirse; Eylül 2018’de Ordu Tribün Gazetesi katma değer vergisi dâhil 8 bin 791 liralık resmi ilan almıştır. Net aldığı ilan geliri ise 6 bin 332,5 liradır. Gazete asgari kadrosunda bulundurmak zorunda olduğu fikir işçileri için 3 bin 848,92 lira sigorta ödemiştir. Muhtasar vergisi olarak da 2 bin 749,75 lira harcamıştır. Bu iki gider kaleminin toplamı 6 bin 598,67 liradır ve aldığı net resmi ilan gelirinden fazladır. Gazete kadrosunda zorunlu olarak bulundurmak durumunda olduğu fikir işçilerine 11 bin 232 lira maaş ödemek durumumdadır. İşletme masrafları ile baskı masrafları da bu giderlere ilave edilmek zorundadır. Gelir ve kurumlar vergisi de buna eklenmek durumundadır. Dolayısı ile özelde vergi dairesi ve yargı ilanlarını, genelde resmi ilanları yük gibi gösteren bürokratik anlayış konuyu tek boyutlu takdim ederek yanlış bir sonuca varmaktadır. Yerel gazeteler istihdam ve sosyal denge oluşturulmakta, vazgeçilmez bir kamu görevi icra etmektedir. Ayrıca gazetecilik alanı tıpkı, milli güvenlik, milli eğitim, ulaştırma gibi bir kamu görev alanıdır. Pandeminin ekonomimize, işletmelerimize ve sosyal hayatımıza getirdiği olumsuzlukların ortadan kaldırılmaya çalışıldığı sırada böylesi bir değişikliğin genel yaklaşımlara, hayatın doğal akışına aykırı olduğu açıktır. Anılan değişikliklerin yasalaşması demek; ‘Bir kamu görev alanının hayatiyetini ortadan kaldırma, işsizlik, kamunun vergi ve sigorta gelirlerinden mahrum kalması gibi arzu edilmeyen ve özellikle yerel gazetelerin kapanması ile sonuçlanacak bir sürecin yaşanması demektir.’ Özellikle yerel basının toplum adına yapmakta olduğu hizmeti yeterince algılamadığını değerlendirdiğimiz bürokratik yaklaşımların terkedilerek, toplam fayda esasına dayalı, kamu çıkarı esaslı bakış açısının hayata geçmesi ve anılan tekliflerin geri çekilmesini arz ve talep ediyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL