Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 164

Saros Kayıp Cennet…

            SAROS  “ KAYIP CENNET….” Mustafa İŞÇİMEN        miscimen@kesanpostasi.com Bugün Trakya’nın Ege denizine hakim bölgesi konumundaki “ Saros Körfezi” akvaryum tabir edilen ender güzelliklere sahip bir coğrafyadır. Yaz dönemlerinde yaklaşık 300.000..

Saros Kayıp Cennet…

            SAROS  “ KAYIP CENNET….”

Mustafa İŞÇİMEN

       miscimen@kesanpostasi.com

Bugün Trakya’nın Ege denizine hakim bölgesi konumundaki “ Saros Körfezi” akvaryum tabir edilen ender güzelliklere sahip bir coğrafyadır. Yaz dönemlerinde yaklaşık 300.000 kişinin yaşadığı bölgede Enez’den başlayıp Sazlıdere’de biten bir sahil şeridi vardır. Bu kıyı şeridi Edirne’nin sahip olduğu tarih ve kültür değerlerine ilave olarak doğayı da göz önüne çıkarmıştır.Bölge içerisinde ;Konaklama,eğlence ve spor turizm ile ilgili yayılımı ise şöyledir.

ENEZ ;  Enez Kalesi ve muhteşem Kuş cenneti olan GALA gölü gibi bir değere sahiptir. Helenistik dönemde en zengin Yunan krallığı olan “ANİOS” aev sahipliği yapan şehir bir açık hava müzesine dönmesi an meselesidir.bu bölgede Konaklama olarak 4 adet otel, 3 adet pansiyon mevcuttur. Balık ve deniz  ürünleri olarakta  “Ayı Ahmet’in yeri “ tercih edilmektedir. Harika kumsalı,kalesi,Gala kuş cenneti,İngiliz kışlası ve tarihi müzesi görülmeye değerdir. İstanbul,Edirne ve Keşan’dan yaz dönemlerinde her saat ulaşım mevcuttur.

VAKIF; burası önceki yıllarda bazı kamu kuruluşlarının dinlenme kamplarına ev sahipliği yapan bir sahildi. Şu an önceden DSİ kampı olan tesis yapılan ihale sonucu işletmesi özelleşmiş, 520 yataklı bir turizm tesisine dönüşmüştür. Yaz dönemlerinde hizmet vermektedir. Bu tesis dışında konaklama ve eğlence ortamı bulunmamaktadır. Daha çok günübirlikçi ve çadırcı müşteri portföyüne sahiptir.

YAYLA ; Erikli’ye komşu bu sayfiye yerinde genellikle siteler mevcuttur. 1 – 2 ufak pansiyon dışında genellikle ev pansiyonculuğunun ön plana çıktığı bu yerde birkaç ufak eğlence yeri dışında kır kahveleri ve birde balıkçı barınağı mevcuttur.ulaşım sorunu bulunmamaktadır.

ERİKLİ ; Edirne’mizin en sosyal ve en hareketli sayfiye yeridir. Harika ve geniş bir kumsala sahiptir. Bugün sahilde 3 adet turizm belgeli , 2 adet belediye belgeli toplam 5 otel , 3 adet pansiyon ve de 2 adet Apart otel bulunmaktadır. Tesis olarak yaklaşık 740 yatak kapasitesine , ev pansiyonculuğunun da yoğun olduğunu ve yatak sayısının yaklaşık 14000 olduğunu da eklersek yaklaşık 15000 yatak kapasitesi olan bir sahildir. Sahilin en köklü (1974) hoteli “İŞÇİMEN HOTEL”dir. Sırasıyla ERİKLİ OTEL,DOST OTEL ,PEHLİVAN OTEL ve ARDA APART EVLERİ sahilin konaklama ihtiyacını karşılayan tesislerdir. Burada eğlence sektörü de diğer sahillere göre gelişmiştir. Erikli otel beach’i,Yeşil Bar,Genesis Bar ve Keyif Bar gibi mekanlar mevcuttur. Deniz ürünlerinin her türlüsünü bulabileceğiniz  mekanlarlar ve diğer restaurantlarda mevcuttur. Bu mekanlar içerisinde marka olmuş “Balıkçızade Ada Restaurant” İstanbul ve bölgede kendine ait mönü zenginliği ile adını fazlaca duyurmuştur. Erikli’de her gün sabah saat 10 civarı başlayan tekne turları ile körfezin muhteşem güzelliklerini görmek mümkündür.

MECİDİYE : Saros körfezimizin şirin bir beldesidir.balıkçılık,scuba diving ve bahçecilik merkezidir.Sınırlarında bulunan İBRİCE limanı zamanının tütün ve hububat transferinde kullanılan bir limanı idi.Eski bir tütün deposu bunun engüzel örneğidir. “caretta caretta “ cenneti olarak bilinen “UZUNKUM” plajı görülmeye değerdir.Beldede 1 butik otel (Sığınak otel),1 adet belediye belgeli otel,2 adet pansiyon ve 3 adet  “Köy evleri” şeklinde apartlar mevcuttur. Yaz dönemi sahillerin sebze ve meyva ihtiyacını karşılayan bir beldemizdir. Belde içerisinde 2 adet balık restaurantı mevcuttur. (Güler Restaurant ve Sözbir Restaurant)

 

GÖKÇETEPE : Saros körfezinin “ALTINOLUK” udur. Oksijen oranının yüksek olması ve denizden gelen iyot ile buluşması bu sahilimizi; özellikle sağlık sorunu olanlar için tercih edilen bir yer konumuna getirmiştir. kumsal bulunmamasına rahmen akvaryum görünümünde olan denizi ve sahili kucaklayan çam ormanı ile bir doğa harikasıdır. Bu yerin anılan ismi “KAYIP CENNET” tir.tesis bulunmamaktadır. Sadece birkaç küçük ev pansiyonculuğu,market ve çay bahçesi bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL