Köşe Yazısı

SAROS KÖRFEZİ VE YAŞAM TURİZMİ

  Saros Körfezi güney ve doğusunda Çanakakale’nın Gelibolu,Ecaabat ilçeleri ,kuzeyinde Edirne’nin Enez ve Keşan sınırları içerisinde yer almaktadır. Bir üçgen şeklinde Trakya kıyılarını sarmaktadır.Dünyada kendi kendini temizleyen 3 denizden biri.Edirne,Kırklareli..

SAROS KÖRFEZİ VE YAŞAM TURİZMİ

 

Saros Körfezi güney ve doğusunda Çanakakale’nın Gelibolu,Ecaabat ilçeleri ,kuzeyinde Edirne’nin Enez ve Keşan sınırları içerisinde yer almaktadır. Bir üçgen şeklinde Trakya kıyılarını sarmaktadır.Dünyada kendi kendini temizleyen 3 denizden biri.Edirne,Kırklareli ve İstanbul’a yakınlığı sebebiyle tercih edilen yer.Temiz denizi,geniş ,ince kumlu sahili ve doğal güzellikleri,ormanı ile ailenizle sakin tatil geçireceğiniz bölge.Saros Enez ,Yayla ve Erikli’de hizmet veren hotel,pansiyon ve kiralık evler yoluyla tatil yapılabilmektedir.Saros körfez’inde doğal alanları ile kamp yapmaya elverişli bölgelere sahiptir. Körfez’in balık çeşitliği çok fazladır.Saros Körfezi İstanbul’a en yakın Kuzey Ege denizi.

Korona virüs (Covid-19) etkisi dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alamaya devam ediyor.Saros bölgesine gelen yazlıkçılar,corona sebebiyle kışlık evlerine dönmüyorlar.Bu durum bölgemiz için avantaja dönmüş durumda.Ulusal  ve yerel basından aldığımız bilgilere göre ,yazlıkçılar evlerine soba ve kalorifer kurarak,odun kömür gibi yakacak  depolamaya başlamışlar.

Ege ve Akdeniz sahillerimizde bütün yıl kalan yerli ve yabancı turistler var.Korona sebep olmuş olsa da,Saros’da yıl boyunca kalınacak bu durum ,Yaşam Turizmine geçiş olarak görmek lazım.Yaşam Turizmini koruyacak,geliştirecek ve sürekli durumuna getirecek bizleriz.Merkezi,yerel yöneticilerimize,iş insanımıza ve esnafımıza  çok iş düşüyor.Soras Körfezi’nin Edirne’ye ait kıyılarının sorunları belli.Burada kalan yazlıkçılar emekliler yaşlı,orta ve ileri yaşlılar.Sağlık,ulaşım,internet,elektrik,doğalgaz,gıda ve yaşam ihtiyaçları gibi  sorunların çözülmesi veya en aza indirilmesi lazım.

Yaşam Turizmim bölgemize ne gibi faydası olur,ne olacak diyebiliriz.Öncelikle tedarik zincirinde bulunan firmaların ciroları artacak. Dolayısıyla İstihdam artacak. Bir ölçüde iş yaratılmış olacak. Keşan’da kaba kalabalığın azalmasına faydalı olabilir. Bölgemizdeki bu durumun çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Zamanın ruhunu yakalamak gerekiyor.Dinazorlar ve kediler ayni dönemde yaşamışlar.Kim uyumlu olursa ,sorunlarla baş ederse ayakta o kalmış.Bugün hayat kalan kediler,dinazorların ancak fosilleri bulunuyor.

Yaşam Turizmini evimize ekmek getirme olarak görmeliyiz. Kıyı şeridinde bulunan köylülerimizin de geçim kapısı olarak görmeye alışmalılar. Burada bulunan insanlar potansiyel olarak tüketici konumdalar.Köylümüz yeter ki satabileceği ürün elde etsin.Köylülerimizin ürün çeşitliği yaratabilmesi için,sivil toplum örgütleri, merkezi ve yerel yönetimlerce desteklenmeli.

Bölgemizde yaz sezonu en hareketli sahiller Enez,Yayla,ve Erikli görülüyor.Diğer sahillerimizde çok değerli.Sahillerimizde çok kapasiteli  hotel ve konaklamalı işletmeler yok,var olanlarda sezon sonu kapanıyor.Mülkiyeti şahıslara ait evler mevcut.Gönül korona sebebiyle kişilerin sahillerde kalması değil,aitlik duygusu ve bağlanma ile kalınsaydı.

Bölgemiz sahillerinin yaşam Turizme kazandırılmasın yollarından birde Doğalgaz getirilmesinden geçiyor.Sahil bölümüne doğalgaz yatırımı üstlenecek firmalara ve yöneticilerimize iş düşüyor.Doğalgaz geldiğini varsayalım bir çok aile abone olarak gaz kullanımına geçecektir.Sahillerimizde ısınma sorunu çözülmüş oluyor.Yaşam Turizminin en önemli ayağı bu olduğunu fikrindeyim.

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi koronadan korunmanın yolu;

Hijyen

Mesafe

Maske

Bütün herkese sağlıklı günler diliyorum.

YORUMLAR (2)

  1. Haluk Durman diyorki:

    Görüşlerine katılıyorum Saroz temiz kalmalı doğa ve çevre koruma altına alınmalı.

  2. Ahmet Dinçer diyorki:

    42 Yıldır Yayla Sahilinin tüm güzelliklerini ve sorunlarını yaşamış bir Saros Gönüllüsü olarak tesbitlerinizin tümüne katılıyorum.
    Bizlerin tüm duygu ve düşüncelerini paylaştığınız için teşekkür ederim…

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL