Güncel Kültür Sanat

“Savaşa Hayır, Sanata Evet” Müzik Dinletisi gerçekleştirildi…

“Savaşa Hayır, Sanata Evet” Müzik Dinletisi gerçekleştirildi…

Keşan Belediyesi ve Keşan Türkü Dostları Derneği işbirliğinde “Savaşa Hayır, Sanata Evet! Müzik Dinletisi” 24 Ekim 2015 Cumartesi akşamı gerçekleştirildi.

müzik dinletisi (2)  müzik dinletisi (4)

Saat 19.30’da, Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğe Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Keşan Belediye Meclis Üyeleri Nurgül Yıldırım ve Süleyman Eren, Keşan Şehit Aileleri, Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın eşi Şengül Özcan ve 100’e yakın müziksever katıldı.

müzik dinletisi (5) müzik dinletisi (3)

Müzik Dinletisi öncesi bir konuşma yapan Türkü Dostları Derneği Koro Şefi Soner Velioğlu, şunları söyledi “ Hepiniz konserimize hoş geldiniz. Salonun tıklım tıklım olmasını beklerdim. Ama ben biliyorum ki gelenler yürekten gelmiştir. Bu dinletinin önemini kavramıştır. Bu dinletiyi niye yapıyoruz, oradan başlayalım. Efendim zaman ülkemizde çok kötü, aslında dünyada da kötü de ülkemiz çok kötü durumda. Ben öyle hissediyorum, ama hiç iyi olduk mu acaba?  Ben tarih öğretmeni değilim ama biliyorum ki benim aziz milletim, büyük milletim en az 1000 yıldır savaşlar içinde. Şimdi bizim dinletimiz buradan başlayacak. Yani Anadolu’ya gelişimiz ve sonraki tarihimiz için türküler dinleyeceğiz. Size iyi seyirler diliyorum.

müzik dinletisi (6) müzik dinletisi (7)

Velioğlu’nun konuşmasından sonra; Tuncay Özgücü “Ben Bir Yakup İdim”, İlkin Özhan “Havada Bulut Yok”, Günay Yıldırım “Eledim”, Ezo Bekiçboğa “Kara Çadır”, Ebru Zeybek “Yemen Bizim Neyimize”, Lale Özdilek “Kırmızı Gül Demet Demet”, Şeniz Soran “Hüseynik”, İhsan Edemen “İpek Mendil “, Sibel Ay “Magosa Limanı”  ve Derya Özhan “Gömdüm Oğul” adlı tüküleri seslendirdiler.

Konser izleyenler tarafından büyük alkış aldı.

müzik dinletisi (8)

Konserin ardından sahneye gelen Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, öncelikle konsere katılanlara ve Türkü Dostları Derneği’ne teşekkür ederek “Bizim bu akşam burada sloganımız da Savaşa Hayır Sanata Evet idi. Biliyoruz ki sanatı seven, doğayı seven, hayvanı seven, insanı da sever. İnsanı seven savaş düşünemez barışı da sever. Sanata ilgi maalesef azalıyor. Bazen kendimizi de bunu iyi duyuramıyoruz  mı diye düşünüyoruz. Ne zaman ki içinde dizi sanatçısının olduğu tiyatrolar getirsek salon doluyor, ne zaman ki bir ünlü pop sanatçısı getirsek meydanlar doluyor, ama ne zaman ki böyle gerçek sanatçılar gelse sizin gibi sanatı gerçekten seven ve sayan izleyicilerimiz her zaman burada oluyor ama popüler kültüre ilgi gösterenler burada olmuyor. Bu nedenle sizlere bir kez daha teşekkür ederiz. Çocuklarımızı popüler kültürden arındırıp gerçek sanatla tanıştırmazsak bilin ki savaşlardan da kurtulamayacağız.” dedi.

müzik dinletisi (1)

Aktan konuşmasının ardından Şef Soner Velioğlu’na bir buket çiçek hediye etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL