Köşe Yazısı

SAYIN VALİM; ENEZ’İN SORUNLARI YERLİ YERİNDE DURUYOR…

SAYIN VALİM; ENEZ’İN SORUNLARI YERLİ YERİNDE DURUYOR…

Geçtiğimiz günlerde Sayın Vali’miz Edirne’nin Enez ilçesi Yenice Köyünde bir toplantı yapmış. Toplantı sonunda anlaşılmış ki köylerin daha önce belirlenen sorunlarının %90 ı çözümlenmiş. Sözü geçen sorunlar sanırım köy muhtarlarının önceki toplantıda dile getirdikleri, çoğu Valiye bile iletilmeden bürokrasi tarafından çözülebilecek sorunlar… Yani gerçekte Enez’in sorunlarının yüzde biri bile sayılamayacak günlük şikayetler… Enez’in sorunları köyün yolu, çeşmesi filan değil… Enez’in gerçek sorunları çok daha global ve büyük. Hatta uluslararası boyutta… Valinin bizzat el koyması gereken, merkezi yönetimin iradesi ile öncelik kazandırılıp çözülebilecek sorunlar..

***

Örneğin yılan/yalan hikayesine dönen Keşan-Enez Yolu… Limanın yat ve gemi trafiğine açılması, ödenek bekleyen Enez Kalesi’nin restorasyonu, Enez merkezine Kütüphanesi, çok amaçlı salonları ve bir açık hava müzesi ile bir kültür merkezi inşa edilmesi, sivrisinek mücadelesi, Turizme dönük bacasız sanayinin küçük ev atölyelerinin, örneğin keçi sütü, mavi yengeç, yılan balığı işleme atölyelerinin kurulmasına öncülük edilmesi arkeolojik kazıların daha fazla ödenekle hızlandırılması, çok kaliteli KİL yataklarının seramik üretimi için kullanılması.. En önemlisi de Enez’i Enez yapan çevresini bir gerdanlık gibi süsleyen Lagün göllerinin dolmasının ve mümkünse temizlenmesinin sağlanması..

Bunlar gerçekleştirilsin; Enez uçar; Köy muhtarlarının ufak tefek sorunlarını anlatmak için valiyi beklemeye ihtiyaçları da olmaz. Hepsi Enez’de yerinden çözülür..

***

Sayın valimize Eylül ayı başında göreve yeni başladığı zamanlarda EDİRNE HUDUT GAZETESİ’nde de yayınlanan bir mektup yazmıştım. Bu mektubu ayrıca Edirne Valiliği’ne de göndermiştim.. Okundu mu, okunmadı mı bilmiyorum.. Okunmamışsa bu yazı ile birlikte o yazının da gözden geçirilmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. En azından o mektubun sayın valimize sunup sunulmadığını öğrenmek istiyorum.

Sayın valimizi, Enez konusunda daha kapsamlı daha öncelikli, daha fark yaratacak bir değerlendirme yapmak üzere, sadece bağımsız sivil toplum örgütlerinin ve parti ilçe Başkanlarının katılacağı bir toplantı için Enez’e davet ediyorum…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL