HESABIM
Üye Ol

Sazlıdere FSRU Limanı için dava süreci başladı

Sazlıdere FSRU Limanı için dava süreci başladı

Sazlıdere ve Gökçetepe arasına yapılmak istenen FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı projesine ÇED olumlu raporu verilmesinin iptal edilmesi konusunda, dün, Avukat Bülent Kaçar tarafından Danıştay nezdinde dava açıldı. Konuyla ilgili olarak, Keşan Adalet Sarayı önünde düzenlenen basın açıklaması, saat 10.40 sıralarında başladı. Basın açıklamasına; Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Hasan Karagöz, Avukat Bülent Kaçar, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves...

Haberin Tarihi: 18 Mayıs 2019 - Okunma Sayısı:813 defa okundu.

Sazlıdere ve Gökçetepe arasına yapılmak istenen FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı projesine ÇED olumlu raporu verilmesinin iptal edilmesi konusunda, dün, Avukat Bülent Kaçar tarafından Danıştay nezdinde dava açıldı.

Konuyla ilgili olarak, Keşan Adalet Sarayı önünde düzenlenen basın açıklaması, saat 10.40 sıralarında başladı.

Basın açıklamasına; Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Hasan Karagöz, Avukat Bülent Kaçar, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, ÖDP Keşan İlçe Başkanı Metin Tanal, Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri, bazı belediye meclis üyeleri, Erikli Sahili Turizm Güzelleştirme KooperatifiMecidiye Köyü Turizm ve Güzelleştirme Derneği üyeleri ve Saros Gönüllüleri katıldı.

Zeybek: “Mücadele edeceğiz”

Basın açıklamasında ilk olarak, Saros Gönüllüsü Mehmet Zeybek söz aldı.

Gökçetepe ve Sazlıdere arasına yapılması planlanan FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı projesinin hayata geçmemesi için dava açacaklarını belirten Zeybek, “Projenin hayata geçmemesi için mücadele edeceğiz. Bu konuda, bugün dava açıyoruz.” dedi.

Kaçar: “Davamızı, Danıştay nezdinde açıyoruz”

Daha sonra söz alan Avukat Bülent Kaçar’da şunları söyledi: “Mehmet Zeybek hocamız, Saros Gönüllülerinin bir parçasıdır. Saros Gönüllülerinin oluşturduğu bir komisyon çerçevesinde, katkılarını sunuyorlar. Bu proje, Saros Körfezi’ni tamamen bitirecektir. Enez Dalyan Gölü’nden, Gelibolu Evreşe’ye kadar olan alanı olumsuz yönde etkileyecektir. 100 binlerin tatil yeri ve Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından olan Saros Körfezi, Özel Çevre Bölgesi ve Kültür Turizm Bölgesi, FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı projesiyle, ciddi tahribata uğrayacaktır. Bizlerde, temsiliyeti 4 bin 300 kişiye varan Erikli Sahili Turizm Güzelleştirme Kooperatifi, Mecidiye Köyü Turizm ve Güzelleştirme Derneği ile diğer yurtlar adına bugün 72 sayfadan oluşan nihai ÇED raporuna karşı davamızı, Danıştay nezdinde açıyoruz. Bölgemize, yurttaşlarımıza ve hukuka hayırlı olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Avukat Bülent Kaçar ve beraberindeki heyet, Keşan Adalet Sarayı’na girerek, davalarını açtılar.

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL-Gündem Saros)

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı