Güncel Okuma Sayısı: 28

Sazlıdere’ye Yapılacak Limana Tepki Haberi Milliyet’te Yer Aldı

Sazlıdere  Sahili’ne FSRU Limanı yapılmak istenmesi üzerine bölgede düzenlenen imza kampanyasında 45 bin imza toplanması ve bu imzaları çeşitli yerlere iletilmesinden sonra bölgede bir hareketlilik başlamıştı. Edirne İdare Mahkemesi 1..

Sazlıdere’ye Yapılacak Limana Tepki Haberi Milliyet’te Yer Aldı

Sazlıdere  Sahili’ne FSRU Limanı yapılmak istenmesi üzerine bölgede düzenlenen imza kampanyasında 45 bin imza toplanması ve bu imzaları çeşitli yerlere iletilmesinden sonra bölgede bir hareketlilik başlamıştı.

Edirne İdare Mahkemesi 1 Kasım 2019 Cuma günü saat 14:00 de Sazlıdere  köyünde, atadığı bilirkişi heyetinin katılımıyla keşif ve bilirkişi incelemesi yapacaktır. Bilirkişi Heyeti, Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı tarafından verilen “Çevresel Etki Degerlendirmesi Olumlu” kararının; söz konusu projenin (iskele, boru hatları, dolgu), gerçekleştirilmesi öngörülen alanda çevreye, tarım arazilerine ve toprağa, ormanlık alana, Saros körfezine, turizme, deniz biyolojisine, balıkçılığa, kus türlerine, bölgenin flora ve faunasına olumsuz etkilerinin olup olmayacağı, projenin şehircilik ilkelerine, kamu yararına, üst ölçekli planlara, 3194 sayılı Imar Kanunu’nda belirtilen ilkelere ve imarla ilgili diğer mevzuata uygun olup olmadığı yönünde incelemeler yapıp ayrıntılı rapor hazırlayacak.

Konuyla ilgili olarak 9 Ekim 2019 tarihli Milliyet Gazetesi’nde  Gökhan Karakaş imzalı “Saros’a liman planına tepki” başlıklı bir haber yayınlanarak, bölgeye yapılacak limanın Saros’a büyük zarar vereceği belirtiliyor.

Milliyet Gaztesi’nde yer alan haber şöyle;

Saros’a liman planına tepki

Saros Körfezi’nin sakinleri, taş ve mermer ocakları kaynaklı kirliliğin ardından kıyı dolgusuyla yapılacak limanı engellemek için harekete geçti…

Körfez gönüllüleri, Gökçetepe ile Sazlıdere arasına planlanan limanının doğaya ve turizme büyük zarar vereceğini söylüyor…


Saros’a liman planına tepki
İstanbul’a en yakın ege kıyısı olarak ünlenen ve akıntı sistemiyle dünyanın kendini temizleyen ender alanlarından Saros Körfezi, antik çağlardan beri Melas Kolpos adıyla biliniyor. Gelibolu Yarımadası’nın Trakya kıyılarını oluşturan Saros, Kuzey Ege’nin en tuzlu denizi oluştururken derinliklerinde 200’den fazla canlı türü barındırıyor. Kuzey Ege’nin en canlı turizm merkezlerinden körfezin çeşitli yerlerine kurulu taş ocaklarının çevreye verdiği zararı engellemeye çalışan doğaseverler şimdi de kurulması planlanan liman için eylem yapıyor. 2010 yılında Özel Koruma Bölgesi ilan edilen Saros Körfezi’ne yapılması planlanan likit doğal gaz(LNG) limanın çevreye büyük zarar vereceğini söyleyen doğaseverler, gemi pervanelerinden oluşacak dalgaların sualtı ve kıyı zeminini bozacağını savunuyor.

Saros Gönüllüleri Dayanışma Komisyonu’na göre, atılan çıpalar dip canlılığını etkileyecek, makine dairesindeki sintine sularının denizlere akması da kirlilik yaratacak. Komisyon adına konuşan emekli öğretmen Mehmet Zeybek, “Doğa harikası Saros, dev gemilerin her gün bölgeye gelmesiyle büyük risk altına girecek. Her türlü petrol sızıntısı olabileceği gibi aktif fay hattı üzerindeki Saros, petrol ürünü depolamak için uygun değildir. Danıştay 6. Dairesi’nin kararına göre Saros Körfezi kıyı kuşağının korunması gerekiyor” dedi.

Saros’a liman planına tepki


Kıyılar doldurulacak

LNG boru hatlarının tarım arazilerinden geçeceği için yerel tarıma ve ormanlara büyük zarar vereceğini söyleyen Zeybek şöyle devam etti: “Liman için binlerce ağaç kesilecek. Ergene ve Tunca gibi nehirler yılda 8 milyar metreküp temiz suyu Saros’a getiriyor. Yer altı ve yerüstü sularla birlikte bozulan ekolojik denge, köylüye, çiftçiye ve balıkçıya zarar verecektir. Liman için ‘ÇED olumlu’ kararı veren bakanlıktan geri adım atmasını bekliyoruz. 52.3 hektarlık alana kıyı dolgusu yapılacak ve bölge betonlaştırılacak. ÇED iptal davamızın görüldüğü Edirne İdare Mahkemesi’nin kararıyla 1 Kasım’da yapacağı keşif ve bilirkişi incelemesi öncesinde 45 bin kişinin imzasıyla bakanlığa başvurduk. Tek isteğimiz Saros Körfezi’nin bozulmaması.”

Haber linkini aşağıda bulabilirsiniz.

http://www.milliyet.com.tr/gundem/sarosa-liman-planina-tepki-6050506

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL