”Sedat Yılmaz, doğal afetlerde sigortanın önemine dikkat çekti:

”Sedat Yılmaz, doğal afetlerde sigortanın önemine dikkat çekti:

“Tedbir sorumluluk, sigorta ise güvencedir” Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) 14. Meslek Grubu Üyesi Sedat Yılmaz, özellikle son günlerde Türkiye genelinde yaşanan, yağmur, dolu gibi doğal afetlere dikkat çekerek, bu anlamda sigortanın ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını söyledi. Yılmaz, sigortanın bir güvence, tedbirin ise sorumluluk olduğunun altını çizerek, doğal afetler karşısında tedbir alınmasının ortadan kaldığını,...

Haberin Tarihi: 23 Ağustos 2017 - Okunma Sayısı:220 defa okundu.

“Tedbir sorumluluk, sigorta ise güvencedir”

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) 14. Meslek Grubu Üyesi Sedat Yılmaz, özellikle son günlerde Türkiye genelinde yaşanan, yağmur, dolu gibi doğal afetlere dikkat çekerek, bu anlamda sigortanın ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını söyledi.

599d160737137Yılmaz, sigortanın bir güvence, tedbirin ise sorumluluk olduğunun altını çizerek, doğal afetler karşısında tedbir alınmasının ortadan kaldığını, önlemin de alınamadığı yerde sigortanın set olarak kullanılması gerektiğini kaydetti. Sigorta ile kaybedilen bir eşyanın yerine konulabileceğini ifade eden Sedat Yılmaz“Özellikle son günlerdeki yağışlardan dolayı evler, işyerleri, araçlar ya da ekinleriniz tahrip olabiliyor. Geçen dolu yağdığında birçok aracın camları ve kaportaları tahrip oldu. Belki burada olmadı ama olmayacağı anlamına da gelmez. Sigorta şirketleri araçlarında hasar oluşan müşterilerini onarım konusunda yardımcı olmak adına çağırıyor. Böyle bir güvenceyi ucuz bir fiyata temin etmek varken neden ihmal ediyoruz? Maalesef ekonomik şartları bahane ediyoruz. Ertelenenlerin değil olmazsa olmazların başına sigortayı almalıyız. Altından kalkamayacağınız bedellere mal olacak bir şeyi tekar yerine koyamıyorsanız sigortalamak şart.” dedi.

“Konut, işyeri ya da araç poliçelerine sel unsurunu koymamışsanız, sigortanız bu gibi durumlarda size yardımcı olamıyor”

Sözlerinin devamında, sigortanın, vazgeçilmez bir unsur olduğunu ve sigortanın, birikimi koruyan bir unsur olduğunun altını çizen Yılmaz“Bir araç, ev veya işyeri alıyorsunuz ve bu 10 belki daha fazla yıllık birikimiz. Bir afette ya da yangında gittiği zaman bunun telafisi yok. Taksitle aldığınız bir değeri sigorta ettiriyorsunuz 3 veya 5 senede ödüyorsunuz ama başınıza bir şey geldiğinde sigorta size dosya tamamlanır tamamlanmaz 1 ay içerisinde bu parayı ödüyor. Bunun ekonomiye girmesi demek, ekonominin de kalkınması demek. Kendi başınıza malınıza bir zarar geldiğinde zararı karşılamayı zamana yayıyorsunuz ama sigortanız varsa tümünü hemen yapıyorsunuz. Eşyanız yandı, yıkıldı ya da selden zarar gördü, sigortanız varsa ertesi gün yenisini yaptırma şansını yakalıyorsunuz. Sigorta sektörü, aynı zamanda ekonominin can damarlarından biridir. Cüzi bir rakamla kaybettiğiniz malı yerine koyma şansınız var. ‘Bana bir şey olmaz’ demeyin herkesin başına her an her şey gelebilir. Artık doğal afetlerle yaşamayı öğrenmeli ve tedbirimizi almalıyız. Ayrıca poliçe satın alırken belli riskler bertaraf edilmemeli. Konut, işyeri ya da araç poliçelerine sel unsurunu koymamışsanız, sigortanız bu gibi durumlarda size yardımcı olamıyor. Bu nedenle paket poliçeleri lütfen bozmayın. Her bölgede, her an her şey olabilir. Deprem riski olmadığı için bu unsuru dışarıda bırakanlar, şayet deprem anında evde bir yangın çıkarsa yine bu sigortadan yararlanamıyor. Ders alarak bilinçlenmeyelim.” şeklinde konuştu.

“TARSİM’in yarısını devlet karşılıyor”

Sözlerinin son bölümünde, prim ödemeleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Sedat Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı; “Sigortalıların artması halinde primler de düşecektir ve ödeme kolaylığı sağlanacaktır. Çünkü bu bir yardım havuzu. Kendimize olmasa da sigortalı olan başka biri mağdur olmayacak. Ekonomi ayakta duracak. Zarar uğrayan kişinin cebinden telafi etme şansı yok. Ama sigorta varsa ertesi gün zararını yerine koyacak. Ekonomiye taksitle girecek para, sigortadan peşin girecek. Sigorta olarak değil, kendi güvencemiz olarak düşünmeliyiz. İlk önce sigortaya para ayırmalıyız. Bu gün bir aylık sigara fiyatına konut poliçesi yapıyorsunuz. Totalde düşündüğünüz zaman bunlar günlük harcamalarınızda olan şeyler. TARSİM’in yarısını devlet karşılıyor, risklerin bütününü de içine aldı. Güvencen yoksa devlete neden veryansın ediyorsun? Poliçe adedi olarak bölgemiz iyi bir yerde. Sigortanın olmazsa olmazlar arasına girmesi gerekiyor.”

İlker GÜREL

 

Yorum Kapalıdır.

Arşiv

Reklam Alanı