SELANİK’İ YUNANLILARA KİM VERDİ?(1)

Hilmi Dinçer
Okuma Sayısı:26

 

 

 

 

 

 

Hilmi DİNÇER

 hdincer@kesanpostasi.com

 

 

Efendim, Sokrates ile ilgili yazımın sonunda Selânik’i nasıl teslim ettiğimizi yazacağımı söylemiştim. Şimdi; kaldığımız yerden devam edelim:

Ekim 1912 yılında Balkan Savaşı sonunda Yunan kuvvetleri şehri kuşattılar.

Yunan kuvvetleri çetelerden oluşuyordu ve Selanik’te de 26.000 askerin olduğu bir Osmanlı Garnizonu vardı.

Asker ne yapar?

Vatanı düşman işgaline karşı korur.

Ama bu garnizonun komutanı Tahsin Paşa tek bir mermi atmadan Şehri Yunanlılara teslim etti. Sonra da oğlu Yunan vatandaşı oldu.

Halk şaşkındı

Yunanlılar, bu kolay başarıdan dolayı şımarmışlardı. Askeri ve halkı kılıçtan geçirdiler. Halkı vaftiz etmeye çalıştılar. Osmanlı Askerlerden toplanan silahlar şehrin girişine dağ gibi dikilmişti.

Kendilerini koruyacağını düşündükleri ordu çapulculara teslim olmuştu. Bu ihanet yüzünden Balkan Savaşındaki savunmamız çöktü ve Balkanları kaybettik. “Balkan Savaşı sırasında yeteri kadar eğitimli olmayan paşaların Osmanlı Devletinin toprak kaybetmesine ve parçalanmasına neden olduğu bilinmektedir. Yanya Komutanı Esat Paşa, İşkodra Komutanı Rıza Paşa ve Edirne Komutanı Şükrü Paşa vatan topraklarını kahramanca savunurken Selanik Komutanı Tahsin Paşa (Kara Tahsin Paşa olarak anılır.Yunanlılar onu milli kahraman da ilan etmiştir-aht-) hiçbir savunma yapmadan Selanik’i Yunan askerlerine teslim etmiştir. Tahsin Paşa, Harp Akademisi eğitimi almadığı için stratejik seviyede düşünememiş ve Selanik’i teslim etmek suretiyle Balkan cephesinin çökmesine neden olmuştur.” (Kara Tahsin Paşa – Ahmet TAKAN)

HASAN TAHSİN PAŞA KİMDİR?

Hasan Tahsin Paşa (1845–1918), Birinci Balkan Savaşı’nda görev almış Osmanlı subayıdır. Messaria’da (şimdiki Molista) doğmuş bir Arnavut’tu. Yanya’da Yunan lisesinde okudu, akıcı şekilde Yunanca biliyordu. 1870 yılında Katrin’de jandarmalığa başladı, daha sonra astsubay olarak Osmanlı Ordusu’na katıldı. Kısa süre sonra subay oldu, 1881 yılında Yanya Jandarma Komutanı oldu. 1908-1910 yılları arasında Yemen valisi olarak görev yaptı.

Birinci Balkan Savaşı başladığı sırada Selanik’teki 8. Geçici Kolordu Komutanı olarak görev yapmaktaydı. Prens Konstantin komutasındaki Yunan kuvvetleri, güneyden Selanik şehrine ilerlemeye başladı. Sarantaporon ve Yenice Muharebeleri’nde Yunan kuvvetlerini durdurmaya çalıştıysa da yenildi. Kuzeydoğu’dan da 7. Bulgar Tümeni’nin Selanik’e yaklaşması üzerine Yunan komutanlarıyla şehrin teslimi için görüşmelere başladı. 8 Kasım 1912’de Selanik’i ve 26.000 Osmanlı askerini Yunan ordusuna teslim etti. Bu sebepten Divan-Harb tarafından vatan haini olarak gıyabında yargılandı ve idam edilmesine karar verildi.

Yunanlar tarafından serbest bırakılmasından sonra, önce Fransa’ya, sonra İsviçre’ye sürgüne gitti. 1918 yılında Lozan’da öldü ve oraya gömüldü. 1937 yılında mezarı Selanik’e taşındı. Savaş esnasında emir subaylığını yapan oğlu Kenan Messare (1889-1965) Yunan vatandaşı oldu ve özellikle Balkan Savaşları’nı resmettiği tablolarıyla tanındı. Diğer oğlu Kemal Mesarea Arnavutluk’a taşındı, daha sonra Arnavutluk’un Yunanistan büyükelçisi olarak görev yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Keşan'da sanayi sitesinde korkutan yangın

Keşan’da Küçük Sanayi  sanayi sitesindeki bir işyerinde kontağı […]