Güncel Manşet

Selim Sesler yaşamını yitirdi

Selim Sesler yaşamını yitirdi

Klarnetin ünlü ismi Selim Sesler İstanbul’da tedavi gördüğü özel hastanede hayatını kaybetti.

Sesler’in cenazesi  vasiyeti üzerine   Keşan ilçesinde  2 Şerefeli  Çarşı Camisi’nde kılınan ikindi namazının ardından Enez yolu mezarlığında toprağa verildi.

DÜNYACA ÜNLÜ SANATÇI SESLER SESSİZ GİTTİ

Cenazeye katılan  klarrnet sanatçısı Serkan  Çağrı,Sesler’i dünyanın tanıdığını ve bir çok  film ve dünya müziğine konu olduğunu belirtti.

Çağrı,Sesler’in ismini ve klarnetinin sesini müzisyenler  olarak dünya’ya duyurmaya devam edeceklerini ve dünya’nın onu çok iyi tanıdığına işaret etti.

Oyuncu Mustafa Avkıran’da Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi müzisyenlerden biri olduğunu  ve ismini yaşatmaya devam edeceklerini kaydetti.

Sesler bir süredir kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu.

Keşan’ın sesini dünyaya duyuran isim Sesler’in cenazesini  CHP Keşan İlçe Başkanı  Erdoğan Gümülcine’liden başka  hatırlayan ise yoktu.Keşanlılardan başka İstanbul’da para kazandırdığı isimlerde  yoktu cenazesinde.Bir kaç sanatcı arkadaşından başka. Yıllarca  önce Keşan’dan klarnetini eline alıp sessizce gitmişti.Öldü cenazeside sessizce gelip toprağa verildi.

-SELİM SESLER KİMDİR

1957 yılında Edirne ili Keşan ilçesinde doğdu. Dramalı (Yunanistan) profesyonel bir zurnacı ailesinden gelmektedir. 1923′te mübadele sonucu Keşan’ın İbriktepe Köyü’ne yerleştiler, daha sonra Keşan’ın Yeni Mescit Mahallesi’ne taşındılar. Selim önce zurna çalmayı öğrendi, ancak 60′larda davul-zurnacı ailelerden gelen birçok genç, ince çalgı enstrümanlarını öğrenmeye başladığı sırada, o da klarnete geçti. On dört yaşındayken köy düğünlerinde ve panayırlarda çalmaya başladı.1980′lerde, daha büyük merkezlerde çalmaya giden Roman müzisyenlerine katılarak, müzik yeteneğini geliştirmek üzere İstanbul’a gitti. İstanbul’da, restoranlarda fasıl heyetlerinde, Ferhan Şensoy tiyatrosunun müzikallerinde, Romanlar’ın ve Roman olmayanların düğünlerinde çaldı ve birçok kayıt yaptı. 1998′de Brenna MacCrimmon ile birlikte Kanada turnesine katılarak Türk Romanları’nı ve kendi Rumeli kökenlerini temsil etti.

 

Zengin müzikal deneyimleri sonunda, bölgeye ait zengin bir repertuar ve çalma tarzı edinerek, canlı bir arşiv niteliği kazandı. Gerek Romanlar gerek Roman olmayanlar arasında, doğaçlamalardaki ustalığı ile hem düğün havalarının, hem de günün dans ezgilerinin baş yorumcusu olarak ünlendi. Selim Sesler, Almanya, Fransa ve İsveç ve Avrupa’nın pek çok kentinde önemli festivallere katıldı. Sanatçı  Amerika’da  da özel konserler verip müzik atölyelerine eğitmen olarak katıldı.

www.kesanhaber.net

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL