Sağlık Haberleri Okuma Sayısı: 19

SERİNLEMEK İSTERKEN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

  TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Zafer Güzey, yaptığı yazılı açıklama ile vatanadaşların bu sıcaklarda klima kullanarak serinlemek isterken sağlık sorunları yaşayabileceğini belirterek bu konuya dikkat..

SERİNLEMEK İSTERKEN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

 

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Zafer Güzey, yaptığı yazılı açıklama ile vatanadaşların bu sıcaklarda klima kullanarak serinlemek isterken sağlık sorunları yaşayabileceğini belirterek bu konuya dikkat çekti.

makine-muhendisleri-odasi-torunlar-davasinin-takipcisiyiz_1

Güzey’in açıklaması şöyle;

Bugünlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ve çöl sıcaklarının geldiği açıklamasıyla birlikte evlerde, iş yerlerinde ve araçlarda klima kullanımının da artması beklenmektedir. Fakat bilinçsiz klima kullanımı bir yandan sağlığımızı tehdit ederken bir yandan da gereksiz enerji tüketimi sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle klima seçiminden, montaj yerine, kullanımına, bakımına kadar dikkat edilmesi gereken bir dizi konu karşımıza çıkmaktadır.

indir

Klima seçimini doğru yapmış olmak tek başına yeterli değildir. Bir konfor aracı olarak kullandığımız klimalar ancak doğru kullanıldığında sağlıklı bir yaşam ortamı oluşmasını sağlar. Isıtma ve soğutma bakımından yanlış sıcaklık set değerlerinde çalışan, iç ünite bakımları, temizlikleri düzenli yapılmayan, ortam içerisinde uygun olmayan hava akımları yaratan klima cihazları sağlık açısından ciddi riskler yaratabilir. Ayrıca taze hava transferi olmayan klima sistemlerinde ortama taze hava girişi olmadığından, sürekli aynı kirli hava dolaştırılmış olacağından ortamın iç hava kalitesi kolaylıkla bozulur. Bu nedenle, kalp, astım gibi hastalıkları olanların bu ortamlarda uzun süre kalmaları tehlikeli olabilir.

Klimaların temizliğinin periyodik olarak yapılmaması sağlıklı bir yaşam ortamı için gerekli olan koşulların ortadan kalkmasına sebep olmaktadır. Bakımı yapılmayan klimalar,  ideal filtreleme yapamayacağından toz ve partiküller ortamda kalır,  küf mantarları oluşur. Baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner, astım gibi hastalıklara neden olur. Split klimalar, mevcut ortamdaki havayı sirküle ederek çalışır. Ortamdaki havaya hapşırık ya da öksürük yoluyla salınan virüs, klimanın çalışma prensibi gereğince, havayı iç ünitenin içinden geçirerek tekrar bulunduğu ortama bırakacağından o ortamın sağlıksız olmasına neden olur.

Klimanın sıcaklık ayarı 20-26 derecelerde olmalı, nem düzeyi % 30-60 olmalı ve klimanın önünde terli oturulmamalıdır. Araç klimalarının yüze ve göğse değil, ön cama doğru serinletmesi sağlanmalıdır. Terli sıcak havadan klimalı ortama girince vücudumuzda aniden buharlaşma meydana gelir. Bu da bel ve boyun kaslarında tutulma ve ağrıya neden olur. Özellikle çocuklar ve yaşlılar aniden soğuk ortama girince vücut dirençleri düşer. Bu da hastalanmalarını kolaylaştırır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak toplum yararı ve kamu denetimi anlayışımız gereği meslek alanlarımızla ilgili konularda toplumu bilgilendirmeyi görev saymaktayız. Klima alırken mutlaka yetkili bir Makina Mühendisi ile görüşülmesinin; kullanımı, seçimi ve takılması konusunda detaylı bilgi alınmasının, hem sağlık hem de enerji tasarrufu açısından son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL