Güncel Kültür Sanat Manşet

Serkan Çağrı ve 3 DEM’den Keyifli Söyleşi

Serkan Çağrı ve 3 DEM’den Keyifli Söyleşi

 

HALKALI’DA MÜZİK ZİYAFETİ

Haber Merkezi İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)-  Ünü dünyaca bilinen Keşanlı klarnet virtüözü Serkan Çağrı’nın Küçükçekmece’de her ay gerçekleştirdiği ‘Müziğe Dair’ programının bu ayki konuğu 3 ud virtüözünden oluşan grup ‘3 Dem’ oldu.Serkan Çağrı,  Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdiği söyleşide, katılımcılara yine müziğe dair eğlenceli anlar yaşattı.

3 dem 1 3 dem 2

İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tanışan Sami Dural, Bekir Şahin Baloğlu ve Bilen Işıktaş’ tan oluşan 3 Dem;  programın açılışını ilk albümleriyle aynı adı taşıyan ‘Geç’ isimli parçayı icra ederek yaptı. Çaldıkları eserlerde udun kendine özgü mistik sadasını duyurduklarıÇaldıkları eserlerde udun kendine özgü mistik sedasını dinleyenlere de yansıtan gruba, Serkan Çağrı’da klarnetiyle eşlik etti.

Serkan Çağrı esprileriyle süslediği konserde, 3 Dem’le birlikte icra ettiği müziklerde, katılımcıları sahneye davet ederek, şarkılar söyletti. Ünlü sanatçı, klarnet eğitimi alan gençlerle birlikte klarnet de çaldı.

3 dem 3 3 dem 4

Müzik işinde eğitimi çok önemsediğini ifade eden Çağrı, sahneye çağırdığı gençlere destek sözü vererek, ‘ Eğitim bu işi iyi bir yere taşıyacak. Herkes yaptığı işi önemseyecek. ‘diye konuştu.

GIRNATA MI, KLARNET Mİ ?

Serkan Çağrı, klarnete gırnata denilmesinin sebebini de şu sözlerle açıkladı  Eskiden metal klarneti gırnata sanırlardı. Metal klarnet, Mustafa Kandıralı döneminde çalınmıştır. Aslında öyle bir şey yok. Ortadoğu’da bütün nefesli çalgılara ‘kurnayta’ denilirdi. Bize gelene kadar, gırnata olarak kalmış. Bu dönemde henüz klarnet ortada yoktu. Klarnet çıkınca bu ismi ona yapıştırıyorlar. Bu yüzden gırnata olarak da söylenir.

3 dem 5 3 dem

Söyleşide; 3 Dem grubu üyelerinden Sami Dural’ın eşi, Özden Eser de eşiyle birlikte  şarkıları seslendirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL