Köşe Yazısı Video Galeri Okuma Sayısı: 46

SEVDANIN SON VURUŞU (Videolu)

HAYATA DAİR HERŞEY Yeşim DEĞER yesimdeger@kesanpostasi.com     Aşık olmak… Hiç tanımadığı birine bile, bir  anda aşık olabilir insan. Yani aşk, ansızın çalabilir kapınızı. Ayaklarınız yere basmaz, hep bir hayal..

SEVDANIN SON VURUŞU (Videolu)

HAYATA DAİR HERŞEY

Yeşim DEĞER

yesimdeger@kesanpostasi.com

 

 

Aşık olmak…
Hiç tanımadığı birine bile, bir  anda aşık olabilir insan. Yani aşk, ansızın çalabilir kapınızı. Ayaklarınız yere basmaz, hep bir hayal dünyasına kapılma durumları, eteklerde ki zillerse hiç susmaz. Sürekli bir heyecan, ellerde titreme terleme, dizlerde ki bağların çözülmesi, duygusal hallere esir olma, kalplerde uçuşan kelebekler…

Bir de sevda var, aşktan da öte. Daha doğrusu aşkın vurgun yemiş hali desek, daha doğru olur. Tüm kalbinle sahiplenirsin sevdiğini. Her yeni güne uyandığında, onun da uyanışına şükredersin. Eline kıymık batsa senin de canın yanar, hastalansa “ Allah’ım ondan al bana ver” diye dua edersin. İnce bir sızı kaplar göğsünü. Gözünden akan iki damla yaşa ömrünü verirsin, çoğu zaman. Sesini duymadığında, yüzünü görmediğinde hep endişeye kapılır, hep meraklanır, inci taneleri dizersin göz pınarlarına. Yıllarca görmediğin halde, mesafeler kendi düşer kurduğu tuzaklara. Çünkü yıllar sonra bile sarılırsın aynı sevdayla.

Bazen de vazgeçersin… Zorla da olsa.

Amcam vardı benim. Daha 17 yaşındaydı, yakışıklı, sırım gibi, boylu poslu… Bir de kara sevdalı.
Aynı sınıfta okuyan amcam ile Gülizar birbirlerine sevdalıymış. Bu sevda, öyle hafife alınacak türden değilmiş. Fakat gel zaman git zaman, bir gün paşa dedemin görevi sebebiyle tayini çıkmış, ailecek başka bir memlekete taşınmak zorunda kalmışlar ve sevdalıların arasına kilometreler girmiş. Ama o kilometreler kalplerini birbirinden  ayırmaya yetmemiş. Yetmemiş de, acıtmaktan da geri kalmamış. Amcam okulda ve evde iyice içine kapanmış. Konuşmuyor, yemiyor, içmiyormuş. Keza Gülizar’ da öyle…
Gülizar’ın annesi, amcam ile kızının çektiği acıya daha fazla dayanamayıp, babaannemi aramış ve “ gelin bir büyüklük yapalım ve gençlere birer yüzük takalım, daha fazla ayrı kalıp üzülmesinler” dese de, aldığı cevapla birlikte hüsrana uğramış.
“ Geçiniz bu işleri. Onlar daha çocuk, unuturlar elbet”.
Ama unutamamışlar… Amcam tutulduğu kara sevda yüzünden Bakırköy Hastanesine yatmış. Tam 39 yıl… Son nefesini verene kadar da hep sevmiş Gülizar’ı.
Bu hikayenin diğer trajik tarafı da… Artık evli ve iki çocuk annesi olan Gülizar, yıllar sonra amcamın hastanede yattığını öğrendiği gibi soluğu onun yanında almış.
Ve…
“ Çok üzgünüm. Eğer kabul edersen, kocamdan ayrılırım ve biz yine birlikte olabiliriz. Buradan çıkarsın ve ben sana bakarım, lütfen kabul et”, dese de… Amcam, Gülizar’ a bakmış ve “ ben böyle bir şeyi senin çocuklarına asla yapamam” diyerek, sevdiği kadının teklifini geri çevirmiş. Yıllar sonra yüzünü gördüğü sevdasına o gün yeniden veda etmiş. Kısa bir süre sonra da yüreğine gömdüğü sevdasıyla birlikte hayata da…

Üstada sormuşlar…
Aşk’la sevda arasında ki fark nedir?
Aşk
Hevesin bitene kadar
Sevda
Nefesin yetene kadar
Demiş…

Yeşim Değer’in Sevdanın Son Vuruşu adlı yazısını aşağıdaki videodan görüntülü olarak izleyebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL