HESABIM
Üye Ol

Sezen’den Acı İtiraf

Sezen’den Acı İtiraf

Ak Parti Edirne Milletvekili ve Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı, çiftçi Rafet Sezen, Edirne’de Ziraat Odası’ndaki Çiftçiler Günü programında Ankara’da çiftçinin sesini hiçbir şekilde duyuramadıklarını, belirterek; “Öncelikle çuvaldızı kendimize, iğneyi başkasına batıracağız. Benim bakanım iyi bir genel cerrah, çok düzgün bir adam ama tarımın t’sinden haberi olmadığını öğrendik. Bunları söylemediğimiz sürece hiçbir şekilde tarımda yol...

Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2018 - Okunma Sayısı:1513 defa okundu.

Ak Parti Edirne Milletvekili ve Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı, çiftçi Rafet Sezen, Edirne’de Ziraat Odası’ndaki Çiftçiler Günü programında Ankara’da çiftçinin sesini hiçbir şekilde duyuramadıklarını, belirterek; “Öncelikle çuvaldızı kendimize, iğneyi başkasına batıracağız. Benim bakanım iyi bir genel cerrah, çok düzgün bir adam ama tarımın t’sinden haberi olmadığını öğrendik. Bunları söylemediğimiz sürece hiçbir şekilde tarımda yol almamız mümkün değil” dedi.

‘Genç Çiftçi’ projesi kapsamında dağıtılan düvelerin yüzde 90’ının boşa gittiğine dikkat çeken Sezen, “Adamın 5-10 dönüm tarlası yok, sapı samanı yok, yemi yok biz o adama hayvan veriyoruz O 6’şar düveye acıyorum. O 6 düve gerçekten bu işi yapan, 20-30 baş hayvan bakan insanlara verilseydi bugün en azından 15’er baş olurdu” diye konuştu…

Ak Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen dün Edirne Ziraat Odası tarafından gerçekleştirilen Çiftçiler Günü programına katılarak oldukça konuşulacak açıklamalara imza attı.

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından Ziraat Odası’ndaki basın açıklamasında konuşan Sezen, ‘Önce çuvaldızı kendimize, iğneyi de başkasına batıracağız’ diyerek hükümetin ‘Genç Çiftçi’ projesi, Tarım Bakanı ve Ankara’da çiftçinin dertlerini anlatamama gibi konularda okları kendi partisine çevirdi.

“DERDİMİZİ KOMSİYONDA DAHİ ANLATAMIYORUZ”

TBMM’de Tarım Komisyonu’nda çiftçilikle uğraşan üyelerin olmamasını eleştirerek sözlerine başlayan Sezen; “Soruyorum Türkiye’de Tarım Komisyonu’nda kaç tane çiftçilik yapan arkadaşımız var? Bunlar hep beni derinden yaralayan konular. 25 tane komisyon üyemiz var. CHP, MHP, HDP ve Ak Parti’den toplam 25 üye var. Bunların içinde bakın bakalım kaç kişi çiftçilikle geçiniyor. Tamamen işin dışında olan arkadaşlar komisyon üyesi. Biz derdimizi komisyonda dahi anlatamıyoruz. Derdini komisyonda anlatamayan bir toplumun ne kadar öbür tarafta sahip çıkılacağı açıkça ortada” dedi.

“TRAKYA’DA TARIM BİR ŞİRKETİN YÜZÜNDEN BİTİYOR”

Trakya’da bir şirketin son 5-6 yıldır çok sayıda araziyi satın aldığını, bunu Ankara’da da dile getirdiğini belirten Sezen; “Trakya’da bir şirket geldi arazi topluyor 5-6 senedir. Ben bunu hem komisyonda hem de Kalkınma Bakanlığı’nda bütün bürokratların huzurunda dile getirdim. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da tarım bir şirketin yüzünden bitiyor dedim. Niye dediler? Ben 3 kardeşim babam vefat ettiği an ondan kalan mirası alma şansım yok. Piyasa değeri 5 bin lira tarlamın ama bu şirket giriyor ihaleye 15 – 20 bin liraya yani sizin veremeyeceğiniz rakamlara tarlayı elinizden alıyor dedim. Bunu dilim döndüğünce dile getirmeye çalıştım ama sonuçta değişen bir şey yok” diye konuştu.

“TRAKYA BİRLİĞİ DEVREDEN ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bu yıl Trakya’da verimlerde e az yüzde 40 düşüş beklediğini ifade eden Sezen; “Bu sene Trakya’da verimler tahmin ediyorum geçen senenin en az yüzde 40 eksiği olacak. TMO gibi Trakya Birlik gibi kuruluşlar devreden çıkarılırsa, çiftçiliği hiç yapamaz duruma geliriz. Çiftçi bayramı günü bunu üzülerek söylüyorum ama Trakya Birliği de devreden çıkarmaya çalışan bir sürü grup var. Uluslararası şirketler de var, yerelde de var. Karar bizlerin. Bu kuruluşları ortadan kaldırırsak nereye gideceğimizi de düşünmemiz lazım. Bize sadece biz yardımcı olabiliriz. Onun dışında bize yardımcı ve destek olacak hiç kimse yok” ifadelerini kullandı.

“O DÜVELERE ACIYORUM”

Sezen, Dünya’da rekabetin her geçen gün daha kırgın bir hale geldiğini, bu nedenle tarımda desteklemelerin çok doğru yapılması gerektiğini söyleyerek; “Ama Türkiye bu işi yıllardır yanlış yapıyor. Genç çiftçilerimize 6’şar tane düve verdik, 30 bin lira da para verdik. Ben inanıyorum ki o işletmeleri takip ediyorsanız bakın yüzde 90’ı boşa gitmiştir. Orada başarı böyle sağlanmaz. Adamın 5-10 dönüm tarlası yok, sapı samanı yok, yemi yok biz o adama hayvan veriyoruz. Burada hepimiz suçluyuz. Amaç genç çiftçilerin tekrar köye döndürülerek bu işin özendirilmesiydi bu projede. Ama o 6’şar düveye acıyorum. O 6 düve gerçekten bu işi yapan, 20-30 baş hayvan bakan insanlara verilseydi bugün en azından 15’er baş olurdu” şeklinde konuştu.

“BAKANIN TARIMIN T’SİNDEN ANLAMADIĞINI ÖĞRENDİK”

Tarım konusunda çuvaldızı önce kendilerine batırmaları gerektiğini sözlerine ekleyen Sezen; “Önce çuvaldızı kendimize, iğneyi de başkasına batıracağız. Biz çiftçiyiz ama sesimizi yukarıda hiçbir şekilde duyuramıyoruz. Biz hep birbirimize konuşuyoruz. Ankara’da yanımızda olacak bürokrat yok. Bana söylesenize Edirne’den kaç tane bürokrat var Ankara’da. Ben vekil olarak 10 tane göremedim Edirneli bürokrat. Benim yaşım 62 bizim işimiz bitti. Artık çekileceğiz kenara seyredeceğiz. Bakıyorsunuz seçilenlerin yarısı mecliste Avukat. Meclisin yüzde 60’ı avukat. Benim bakanım iyi bir genel cerrah çok düzgün bir adam ama tarımın t’sinden haberi olmadığını öğrendik. Bunları söylemediğimiz sürece hiçbir şekilde tarımda yol almamız mümkün değil” dedi.

“ALPULLU’YU PANKOBİRLİK ALMALIYDI”

Sezen ayrıca bir çiftçinin Alpullu Pancar Fabrikası’nı neden Trakya Birliğin almadığı yönündeki sorusunaysa; “Benim çiftçim pancarcıya nasıl onay versin? Ayçiçek ortaklarının kurduğu bir kuruluş. Maddi durumumuz da hiçbir şekilde yeterli değil. Bizim 100 milyon dolar sıcak paramız var. O da piyasa şartlarında dönüyor. Bundan 10 sene önce 45 bin ton yağ satan şirket şimdi 150 bin ton yağ satıyor. Büyüdükçe bayilerinizin üzerindeki rakam büyüyor. Her şeyde finansa ihtiyacınız var, finansman ihtiyacınız artıyor büyüdükçe. O nedenle kenarda paralar duruyor da pancar fabrikası almak olmaz. O fabrikayı alan adamın en az oraya 50 – 100 trilyon yatırım yapması lazım. Pancarı Pankobirlik almalıydı. Ne yaparsa yapsın almalıydı. Baktınız mı kaç tane fabrika kurmuşlar Konya’ya?” diye konuştu.

http://www.edirnehaberci.com

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı