Güncel Turizm

Sezgin Gündoğdu ESTAB adına Dünya Turizm Günü’nü kutladı

ESTAB meclis üyesi ve il genel meclis üyesi Sezgin Gündoğdu, 27 Eylül Dünya Turizm Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı. Gündoğdu’nun açıklaması şöyle;  TÜRKİYE EŞSİZ BİR TURİZM CENNETİDİR Doğal güzellikleri,..

Sezgin Gündoğdu ESTAB adına Dünya Turizm Günü’nü kutladı

ESTAB meclis üyesi ve il genel meclis üyesi Sezgin Gündoğdu, 27 Eylül Dünya Turizm Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Gündoğdu’nun açıklaması şöyle;

 TÜRKİYE EŞSİZ BİR TURİZM CENNETİDİR

Doğal güzellikleri, tarihsel ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra, her mevsim turizm etkinliklerine olanak tanıyan iklim koşulları ve coğrafi yapısıyla Türkiye, eşsiz bir turizm cennetidir.

Dünya üzerinde farklı kültürler tanımamızda önemli yere sahip olan turizm, yaşamları, kültürleri, gelenek ve görenekleri sınırları birleştiren evrensel bir güçtür.

Tarihsel süreç boyunca kültürel değerlerini koruyarak geliştiren Ülkemiz sahip olduğu büyük mozaik içerisinde her türlü zenginliği barındırmaktadır. Ülkemizin sahip olduğu bu değerleri koruyarak, gelecek nesillere aktarma çalışmalarımız çerçevesinde geliştirdiğimiz turizm planlamasında geleceğe yönelik çevreci politikalar büyük önem taşımaktadır.

Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan Saros Körfezi’nde maviyle yeşilin buluştuğu sahillerdeki kamp alanları, doğayla iç içe tatil imkanı sunuyor. Erikli, Yayla, Enez, Danişment, Mecidiye ve Gökçetepe gibi sahilleriyle deniz, dalış ve yelken turizminde alternatifler sunan Saros, çadır kamplarıyla da dikkati çekiyor. Çadır kamplar komşu iller başta olmak üzere özellikle İstanbulluların tercih ettiği turizm yerleri arasında bulunuyor. ( Cihan Demirci – Anadolu Ajansı )

SAROS İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Ülkemizin ve Saros’umuzun sahip olduğu potansiyelin verimli biçimde değerlendirilebilmesi adına son yıllarda uygulanan Edirne Valiliğimiz önderliğinde İl Tanıtım ve Geliştirme kurul üyesi olarak katıldığımız toplantılarda verimli tanıtma stratejilerinin sürdürülebilmesi, Saros turizminin gelişimi için gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Farklı beklentilerle Ülkemizi ve Saros’umuzu ziyaret eden yerli-yabancı turistlerin en iyi şekilde tüm beklentilerinin karşılanması önceliklerimiz arasındadır.

 ERİKLİ VE YAYLA İÇİN MAVİ BAYRAK BAŞVURUSU YAPACAĞIZ

ESTAB olarak 2019 yılından bu yana her yıl mavi bayraklı plajlar için Erikli ve Yayla sahillerimizde başvuru hazırlıklarımız oluyor. Fakat her yıl yapılan deniz suyu analiz sonuçları mavi bayrak için gerekli kriterleri sağlayamadığından başvuru şartlarını yerine getiremiyoruz. Deniz suyunun kirlenmesindeki en büyük etkenin arıtma tesisleri olduğunu biliyoruz. Kamu kurumları kar amacı gütmeden vatandaşının refahı için yapılması gereken elzem hizmetleri yerine getirmekle yükümlüdür. Bu elzem hizmetlerin arasında arıtma tesislerinin doğru işletilmesi de yer almaktadır. Kıyı bölgelerimizdeki arıtma tesislerinin denetimi, işletmesi ve revizyonların eksiksiz yapılması önem arz etmektedir.

ESTAB OLARAK BİRÇOK KONUDA DESTEK ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Bölgemizde alternatif turizm altyapısının geliştirilmesi ile ilgili kurum ve kuruluşlarının daha fazla mesai yapması gerektiğini düşünüyoruz. ESTAB bu anlamda ciddi proje ve hizmetler icra etmektedir. Dalış turizmine destek, windsurf’e destek, bisiklet ve doğa sporlarına destek, AGRO turizmine destek gibi birçok çalışmayla bölgemizin turizm altyapısının gelişimine destek olmaya çalışıyoruz.

Turizmin sürdürülebilirliği adına çevreci bir yaklaşımla hizmet eden turizm sektörünün tüm paydaşlarının “27 Eylül Dünya Turizm Günü”nü kutluyorum. (Erdoğan DEMİR)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL