Köşe Yazısı

SICAK – SOĞUK

Eskiden bir oyun vardı, şimdi hala oynanır mı bilmem. Bir şey saklarlardı, sen aramaya başlardın. Saklanan yere yaklaştıkça SICAK, uzaklaştıkça SOGUK derler, seni yönlendirirlerdi. Keşke hepimize birer çip takılsa… Ve..

SICAK – SOĞUK

Eskiden bir oyun vardı, şimdi hala oynanır mı bilmem. Bir şey saklarlardı, sen aramaya başlardın. Saklanan yere yaklaştıkça SICAK, uzaklaştıkça SOGUK derler, seni yönlendirirlerdi.

Keşke hepimize birer çip takılsa…

Ve bu çip gereksiz insanlara yaklaştığımızda bize ikaz verse. Ne güzel olurdu dünya. Kimsenin saçmalıkları, kaprisleri, hasetlikleri ile uğraşmak zorunda kalmaz, kendi dünyamızda mutlu mesut yaşardık…

Daha rahat olurdu yaşam. İnsanları tanımak, değerlendirip ölçmek denen süreci çip denetlediği için boşa zaman harcamadan doğru insanlarla direkt ortak paylaşımların tadına varırdık güven içinde. Yalan mı söylüyor, arkamızdan iş mi çeviriyor kafamız

 

takılmazdı. Ticaret daha güvenli, evlilikler daha mutlu yürürdü. Canım cicim ayları sonrası didişmeler olmazdı.

İyi birine mi yaklaştık; içimiz sıcacık olurdu, kanımız kaynardı. Anlardık ki bu insan bizim kafadan. Salak saçma birilerine mi denk geldik; yüreğimiz buz keserdi, hemen uzaklaşır onu kendi lanet dünyasında bırakırdık.

Çip herkesin ruhunu bildiği için nabza göre şerbet verecek tabii. Hacı, hacıyı Mekke’de bulur misali herkes dengini bulurdu rahatça. Kimse kimseyi kendine uydurmak zahmetine girmez, kendine uyanla yanyana gelirdi, münakaşalar biterdi.

Şimdi diyeceksiniz ki; iki iyi bir araya gelir çok güzel ama iki kötü birbirine yaklaştığında nasıl ikaz verecek bu çip… Açıklayayım; Normal koşullar altında, içinde daha az kötülük olan, daha beterine rastladığında çipin devreye girip ikaz vermesi ve bu adamdan uzak dur demesi gerekir. Ama

 

içinde kötülük olan insanın kalbi zaten buz gibi olduğu için bu ikazı algılayamayacaktır. Çünkü ikisinin de ruhu bozuktur, ruhuna hitap edenin yanında da rahatsızlık hissetmez. O sebepledir ki, onlar kendi kötülükleri içinde boğulurlar, zamanla da birbirlerini yerler. Çünkü kötü, kötüdür.

Demişler ya, beterin de beteri var. Ve dinsizin hakkından imansız gelir diye de bir başka deyim geliverdi aklıma yine.

Keşke hepimize birer çip takılsa…

O zaman dolandırıcılar aç kalırdı. Hırsızlar meslek değiştirirdi. Hasetler çatlar, nankörler iyilik yüzü göremezdi. Yalancının mumu yatsıdan önce söner, dalkavuklar, yılışıklar, şakşakçılar hayatımıza giremezdi. Herşeyden önemlisi, canilerden kurtulurduk. Kadınlar ölmez, çocuklar istismar edilmezdi. Sapıklar, tecavüzcüler kimseye zarar veremezdi. Gerçi onlara insan, hayvan farketmiyor, önüne gelene ilişiyorlar.

Keşke hepimize birer çip takılsa…

 

Hatta bir adım daha ileriye gideyim; mesela biri tecavüze, tacize, cinayet işlemeye yeltendi, çip infilak etsin kendi gebersin gitsin. İnsanlık kurtulsun. Pek de güzel olurdu…

Yalancı mıyım?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL