Güncel Manşet Sağlık Haberleri

Sıcaklık 15 derecenin üstünde olduğunda kalorifer ve sobalar kesinlikle yakılmayacak.

Sıcaklık 15 derecenin üstünde olduğunda kalorifer ve sobalar kesinlikle yakılmayacak.

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve Zabıta ekipleri, Keşan’daki hava kirliliğini engellemek için şehir merkezinde kazan dairesi denetimlerine başladı.

IMG_0446 IMG_0450

Çevre Koruma ve Kontrol Müdüğürlüğü’nden Çevre Sağlığı Teknisyeni Osman Coşkun ve Memur Erdal Çokal, Zabıta memuru Mümin Direk tarafından gerçekleştirilen denetimlerde; kalorifercinin ateşçi belgesi, kaç apartmanda kalorifer yaktığı, kazanın TSE veya Tip Emisyon belgesinin olup olmadığı, kazan dairesi havalandırması uygunluğu, kazan yakma talimatı olup olmadığı, yakma tekniğinin uygun olup olmadığı, boş torbaların bertarafı ve alındığı firmanın adı-adresi ve satış izin belgesinin olup olmadığı gibi bilgiler kontrol edilmektedir.

IMG_0452 IMG_0458

Kontrollerde; ayrıca hava kirliliğinin azaltılması amacıyla Edirne İl Mahalli Çevre Kurulu’nun almış olduğu karar uyarınca; sabah 06.00-09.00  akşam  16.00-19.00 saatleri arasında bacada kesinlikle duman olmaması gerektiği, bu saatler dışında kazanın yakılması gerektiği de kalorifercilere tebliğ ediliyor.

Edirne İl Mahalli Çevre Kurulu’nun 04/10/2012 tarih ve 77 no’lu kararına göre de dış ortam sıcaklığı gece ve gündüz 15 derecenin altında olduğu günlerde kalorifer ve sobaların yakılabileceği de ve bu kurala da kesinlikle uyulması gerektiği hatırlatıldı.

Keşan Belediyesi’nin çevre kirliliğini engelleyebilmek amacıyla almış olduğu karar uyarınca, kömür işletmecileri satmış oldukları kömür ağırlığının % 2’si kadar kireç vermeleri gerekmektedir, ateşçiler kömürü kireçle harmanlayarak yakmak zorundadır, ayrıca hava kirliliğine neden olan kömürün poşeti ile yakılmasının engellenmesi için kalorifercilerin boş kömür çuvallarını toplayarak kömür işletmecisine iade etmeleri gerekmektedir.

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri Keşan’daki hava kirliliğinin azaltılması konusunda alınan bu kararlara apartman yöneticileri ve kalorifercilerin titizlikle uyması gerektiğine dikkat çekti. Aksi takdirde idari yaptırımlar uygulanacağı bildirildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL