Köşe Yazısı

SİGARA, HAYATIMIZIN,  SAĞLIĞIMIZIN  AMANSIZ DÜŞMANIDIR

Tıbbi verilere  göre  sigara,  insan sağlığını tehdit eden, insan  vücudunda,  organlarda kalıcı  etkiler bırakan  en zararlı  alışkanlıklardan biridir. Beyin, kalp,  akciğer,  cilt, dişler,  kan dolaşımı olmak üzere   birçok organımızı  tahrip..

SİGARA, HAYATIMIZIN,  SAĞLIĞIMIZIN  AMANSIZ DÜŞMANIDIR

Tıbbi verilere  göre  sigara,  insan sağlığını tehdit eden, insan  vücudunda,  organlarda kalıcı  etkiler bırakan  en zararlı  alışkanlıklardan biridir.

Beyin, kalp,  akciğer,  cilt, dişler,  kan dolaşımı olmak üzere   birçok organımızı  tahrip edip vücudumuzda  kalıcı etkiler bırakmaktadır. İnsan,  Allah tarafından  varlıklar  dünyasında  mükemmel  yaratılmış, Eşrefi Mahlukattır. Sağlığımız, ve hayatımız bize  daima  koruyup  güçlendirmemiz gereken  ilahi  bir emanettir.

Sağlıklı  insan,  zamanla  nice başarılar ve servetleri  elde eder ama  asla kaybolan sağlığını maddi servetler asla geri getiremez. Kanuni  Sultan Süleyman, Şanlı ecdadımız ve  Cihan Padişahıdır. Bir nefeslik  sağlığın hayatımızda ve  başarılarımızda  ne kadar  önemli  olduğunu  bir beyitinde  ne  kadar  güzel  ifade eder.

Dünyada  muteber  bir nesne yok  Devlet  gibi, Olmaya  Devlet, Cihanda  bir nefes sihhat gibi. Bir nefeslik sihhat bir saltanattır. İnsan, sağlığıyla, dengeli, kaliteli  beslenmesiyle güçlüdür,   dağları  deler,  önündeki engelleri aşar, azmiyle, iradesiyle, sağlığının ve başarılarının düşmanı  olan  sigaradan, onun  ölümcül  zehiri nikotinden daima uzak durmalıdır. İnsan, kendisini, sevdiklerini, yaşadığı toplumu, hatta

Ülkesini ve insanlığı  sigaradan  ve zararlarından kurtarmayı kendine bir görev edinmelidir. Sözlerimizi, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammedin sağlığımızı  korumayla  ilgili güzel  hadisleriyle  bitirelim inşaallah.

İnsanlar, iki nimetin kadrini, kıymetini  anlamada aldanmışlardır. Biri sağlık, diğeri  boş vakittir.  Allah katında kuvvetli sağlıklı mümin, zayıf, sağlıksız Müminden daha hayırlıdır.

Allahtan daima sağlıklı  olmayı  isteyiniz.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL