Güncel Manşet

Şimdi ne olacak? TÜBİTAK Oda TV’yi doğruladı…

Şimdi ne olacak? TÜBİTAK Oda TV’yi doğruladı…

 

Odatv’nin 8 aydır beklediği TÜBİTAK raporu mahkemeye ulaştırıldı. Rapora ilişkin ilk incelemeyi yapan Avukat Hüseyin Ersöz, rapordaki bilgilere dayarak şu değerlendirmeyi yaptı.

İşte o değerlendirme:

Beklenen Odatv Davası TUBİTAK Raporu, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı.

339 Sayfalık raporun sonuç kısmı incelendiğinde “sy.doc” ve “prj_60.doc dışındaki dokümanların ilgili bilgisayarlarda oluşturulduğuna ve değiştirildiğine ilişkin bir bulguya rastlanılmadığı tespiti yapılmıştır. Bu tespit isnatlara dayanak dijital dokümanların Soner Yalçın, Barış Pehlivan ve Müyesser Yıldız’ın bilgisayarlarında oluşturulmadığını doğrulamıştır.

Yine bu dosyaların Odatv, Pehlivan ve Yıldız’ın bilgisayarlarında açıldığına ilişkin kuvvetli bir bulgu da tespit edilmemiştir. Ayrıca üstveri bilgilerindeki uyumsuzlukların da normal kullanıcı davranışlarıyla açıklanamayacağı belirtilmiştir.

Raporun 293. Sayfasının son paragrafında Delil 3 olarak adlandırılan Müyesser Yıldız’ın bilgisayarındaki isnatlara dayanak dosyaların zararlı yazılım vasıtasıyla gönderilmiş olma ihtimalinin çok güçlü olduğu ifade edilmiştir. Yine Delil-1 olarak nitelendirilen Odatv Haber Merkezi’nden el konulan bilgisayar ile Delil-2 olarak nitelendirilen Barış Pehlivan’ın evinden el konulan bilgisayarlara da özel hedefli sosyal mühendislik saldırıları ile gönderilen ve dosya atma özelliği bulunan zararlı yazılımların bulunduğu tespit edilmiş, isnatlara dayanak dosyalar üzerinde ilgili kullanıcılar (Yalçın, Pehlivan ve Uğur) bir işlem gerçekleştirildiğine dair tatmin edici izlere rastlanmamıştır. Bu durum dışarıdan müdahaleyi doğrulamaktadır.

Raporun son kısmında EK-1’de yer alan listede dosyaların üst verilerinde ve işletim sistemi izlerinde bu dosyaların zararlı yazılımla gönderildiğine ilişkin herhangi bir bulguya rastlanılmadığı ifade edilmiştir. EK-1’de yer alan dokümanları Windows İşletim Sisteminin Güncelleme dosyalarıdır. Bu dosyaların isnat edilen suçlamalarla bir ilgisi yoktur. Bu bilginin işletim sistemindeki virüs etkisinin düzeyini ifade etmek için raporda yer verildiğini düşünmekteyiz.

TÜBİTAK Raporu’nda yer alan bilgiler daha önce dosyaya sunulmuş olan bilimsel mütalaaları doğrular bir niteliğe sahiptir. Bu bulgular bilgisayar üzerindeki virüs etkisini gözler önüne sermektedir.

Bu çerçevede mutlak suretle müvekkillerimize özgürlüklerinin iade edilmesi gerekmektedir.

NOT: Avukat Hüseyin Ersöz yarın Odatv davasından yargılanan gazetecilerin tahliyesi için mahkemeye dilekçe verecek.

Odatv.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL