Güncel Manşet

Şimşek, Atatürk’ün Ankaraya gelişinin yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı

Şimşek, Atatürk’ün Ankaraya gelişinin yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı
21.Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, Atatürk’ün Anakara’ya gelişinin yıldönümüolan 27 Aralık tarihinde yazılı bir açıklama yaptı.
sadansimsek11
Şimşek’in açıklamsı şöyle;
Bugün Ulu Önderimizin Ankara iline gelişinin yıl dönümü, Atamızı rahmetle, minnetle, özlemle anıyorum. 
 
Son zamanlarda; Demokratik Parlamenter Sistemin ve güçler ayrılığının ne halde olduğunu, ne duruma geldiğini halk olarak üzüntü ile kaygı ile izliyoruz. Aslında Türkiye Cumhuriyeti Anayasımızda MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir. hükmü açıktır.
 
Ülkemizde Yasama, Yargı ve Yürütme olarak güçler üçe ayrılmaktadır. Hepsinin görevleri farklıdır. Demokratik parlamenter sistemde bunu görmek gerekir. Ancak bunu görmek mümkün değildir. Yasama ve Yargı güçlerini Yürütme (Hükümet) himayesine almak istemektedir. Bu asla kabul edilir bir durum değildir.
 
Ülkemizde 11 yıldır iktidarda olan ve büyük çoğunlukla TBMM sandalye sayısına sahip hükümetin, yargının bağımsızlığına gölge düşürecek hal ve davranışlardan kaçınması gerekir. Aksi halde adaletten, hak ve hukuktan bahsedilemez. Siyasi iktidar yönetiminde, ilişkilerinde, nüfuz kullanımlarında şeffaf ve adil olmalıdır. Sebepsiz zenginleşmenin önüne geçmeli, yargının sunmuş olduğu delillere saygı göstermeli ve  yargı mensuplarının Türk Milleti adına karar verdiğini unutmamalıdır.
 
Bizler milletvekili dönemimizde 2001 mali krizin neden çıkarıldığı, Rahmetli Bülent ECEVİT’e düzenlenen komplolar karşısında, seslerini çıkarmayanların, şimdi seslerini çıkarmalarına anlam veremiyorum. O zaman insafsızca eleştirilenler, ABD’ye koşarak gidip, icazet alanların, şimdi veryansın etmelerine gerek yoktur. Rahmetli Sayın Bülent ECEVİT’e düzenlenen mali krizin arkasında Irak savaşı, ABD’nin PKK ile işbirliği, müslümanların katledilmesine izin verilmeyişi vardı. Şimdiki durum farklı ülkeyi yönetenler ve nüfuz kullananların, makam güçleri ile yargının ortaya koyduğu deliller ışığında, yolsuzluk iddiaları vardır. Bunu karşılaştırmamak gerekir. Rahmetli Bülent ECEVİT düzenlenen komplonun karşısında durarak,  bedel olarak ise ülke menfaatini düşünerek kendisini ve partisi yok edildi. ECEVİT hükümetinin yürürlüğe koyduğu ekonomik programların meyvesini de bu iktidar yemiştir. 
 
Ülkemizi yöneten siyasi iktidarın, ucu nereye kadar giderse gitsin, kime dokunursa dokunsun, yargının ortaya koymuş olduğu iddiaları sonuçlandırmak, halkımızı rahatlatmak zorundadır. Yoksa TUZ KOKMAYA başlamıştır.
 
Kamuoyuna duyurulmasını rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL