HESABIM
Üye Ol

Şimşek, “Türk Lirası 8 Ay İçinde %95 Alım Gücünü Kaybetti”

Şimşek, “Türk Lirası 8 Ay İçinde %95 Alım Gücünü Kaybetti”

21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Şimşek’in konuyla ilgili açıklaması şöyle; Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik durumun benzeri 2001 yılında yaşanmıştı. Rahmetli Sayın Bülent ECEVİT ve koalisyon hükümeti Haçlı seferlerinin devamı olan Kuzey Irak Savaşına ve Müslümanların katledilmesine, PKK’nın tekrar güçlenmesine, Büyük Ortadoğu Projesine evet demedi diye ABD...

Haberin Tarihi: 13 Ağustos 2018 - Okunma Sayısı:991 defa okundu.

21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

Şimşek’in konuyla ilgili açıklaması şöyle;

Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik durumun benzeri 2001 yılında yaşanmıştı. Rahmetli Sayın Bülent ECEVİT ve koalisyon hükümeti Haçlı seferlerinin devamı olan Kuzey Irak Savaşına ve Müslümanların katledilmesine, PKK’nın tekrar güçlenmesine, Büyük Ortadoğu Projesine evet demedi diye ABD tarafından zayıf olan ülke ekonomisi ile güçlü olmayan hükümet sistemi hedef alınmıştı. Ancak bugünkü gibi güçlü bir hükümeti ve bankacılık sistemi yoktu. İlk önce ekonomik savaş başlatıldı. Daha sonra erken seçim ve sonrası koalisyonda yer alan partiler seçimde kaybetti. Halkımız oy vermedi.

Şimdi yine ABD sahnede; bu sefer ise papazı bahane ederek Ülkemizin ekonomisini hedef alınmıştır. Aslında ABD’nin papazdan ziyade altında Büyük Ortadoğu Projesinin gerçekleştirme emelleri vardır.

Ülkemizin bankacılık sistemi 2001 yılında alınan önlemlerle güçlü hale getirilmişti. O zaman banka sahiplerinin çoğu Türk olup, bugün ise yabancıların elindedir.  Ülkemizin 2001 yılındaki borç yükü azdı. Bugünkü borç yükü çok fazladır.

Ülkemizde döviz ve altın hesaplarının incelemeye alınmalı, bankalarda dijital (sanal)ortamda döviz, altın alımına denetim getirilmelidir. Bankaların elinde bulunmayan döviz, altın alış ve satışı durdurulmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yetkili kurumların yapacağı denetimler sonucunda son bir ay içinde döviz ve altın hareketleri yapanlara, ülkemizin ekonomisini çökertmeye çalışanlara yasal işlemler derhal başlatılmalıdır. TBMM’si çatısı altında bulunan siyasi partiler TBMM’yi  olağanüstü toplantıya çağrı yaparak döviz ve altın işlemleri için araştırma komisyonu kurulması konusunda çalışmaları başlatmalıdır.

Cumhurbaşkanlığımızın ekonomik tedbirleri zaman kaybetmeden alması çok önemlidir. Tüm siyasi parti genel başkanları ile ülke ekonomisi gündemi ile açık toplantılar yaparak, ortak iradeyle alınacak önlemleri kamuoyu ile paylaşmalıdır. 2009 yılından beri yapılması gereken Üretim Odaklı ekonomiye dönülmesi gereklidir. Tüketim odaklı ekonomi  derhal bırakılmalıdır.

Ekonomimizdeki bu gidişe dur denilmelidir. Ülkemiz 8 ay içerisinde Türk Liramız %95 alım gücünü kaybetti. Halkımız fakirleşti.

Gün birlik ve dirlik günüdür. Ülkemiz üzerinde oynan oyunları bozmak, bunları yapanları deşifre etmek, halkımıza, ekonomik piyasalara güven vermek, kullanacağımız dili iyi seçmek, başta avrupa ülkeleri olmak üzere, dış ülkelerle aramızı sıcak tutmak birincil görevimiz olmalıdır.

Döviz ve altının ateşinin sönmesi, dijital(sanal) ortamda yapılacak alış ve satışların denetim altında tutulması önemlidir. Ülke olarak toplamda dış borcu  455 milyar dolar olup, piyasalara söylemlerimizle, eylemlerimizle güven vermeliyiz.

Allah yar ve yardımcımız olsun..

REKLAM

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı