Güncel Manşet Siyaset

Şimşek, “Ürün desteklemeleri unutuldu mu? “

Şimşek, “Ürün desteklemeleri unutuldu mu? “

21.DÖNEM EDİRNE MİLLETVEKİLİ  ŞADAN ŞİMŞEK
BASIN BİLDİRİSİ

Değerli Basınımıza,

Çiftçimiz ve üreticimiz için 2012 yılı emeğinin karşılığını alamadığı bir yıl oldu.. Ürününü istediği ve açıklanan fiyata satamadı.. Borcundan dolayı ürününü sattı.. Şimdi fiyatlara baktığında sattığı üründen çok zarar ettiğinin, kendileri üzerinde oynan oyunlara lanet okuyor.. Bir taraftan her yıl artan borçları, bankaların kapılarında elindeki tapulara bakıp, hangisini ipotek vereyim veya ipotek verdiğim tarlaların fiyatı artmış mı? yeniden banka eksper gönderip, bana ek kredi verir mi? endişesini yaşamaktadır.. Üreticimiz perişan, sahipsiz, çaresizdir.

 sadansimsek111
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alacağı hayvancılık ve ürün desteklemelerini beklemektedir..2011 ve 2012 yılından alacakları desteklemeleri bulunmaktadır. Çiftçimiz yüksek sesle NEREDE ÜRETİCİ BİRLİKLERİMİZ, ZİRAAT ODALARI, SEÇMİŞ OLDUĞUMUZ İNSANLARIMIZ diye haykırmaktadırlar.

Acilen ilimizde çiftçi kuruluşları, çiftçilerimizin bankalara, tarım kredi kooparatiflerine borçlarını çıkartması gerekir. Çiftçimizin evinde ineği olmazsa,(ineği de kalmışsa tabii )  geçimini sağlayamıyor. Süt parası, tavuğu var ise yumurta parasıyla kahveye çıkıyor. Köy kahveleri bile akşamları boş olmakta, kahveleri gezdiğinizde köylü çay parasını bile veresiye yazdırmaktadır.

Köyde yaşayan anne babalar, şehir merkezinde bulunan işten çıkartılan çocuklarına da bakmak zorunda kalmaktadır. Bir de rantçıların çiftçinin üzerine oynadığı oyunlarda eklenince ne yapacağını bilememektedirler. 10 yılda her sektörde olduğu tarım ve hayvancılıkta bitmiş durumdadır.

Bu çiftçi kredi borcunu nasıl ödeyecek, ne yeyip, ne içecek bunun cevabını bilen var mı?

Bu gün çiftçimizin özel bankalara kredi borcu bulunmaktadır. Çiftçimiz bu borcunu nasıl ödeyecektir. Bu zamana kadar özel bankalar ilimizden 52 bin dönüm toprağı icra yolu ile devir aldılar. Bugün çiftçimiz özel bankalardan kullandığı krediler karşılığı ipotek ettiği toprak yaklaşık 420 bin dönümdür. Bu işin sonu ne olacaktır.

Bu durum böyle iken, ne gibi çalışmalar yapılıyor, çiftçimiz bunu merak ediyor. Başta iktidar olmak üzere, valimiz, ziraat odalarımız, siyasi partilerimiz bir araya gelip, bu soruna çözüm bulmak, çiftçimizin perişan, sahipsiz ve çaresiz durumdan çıkarmak zorundadırlar. Bu gidişe dur demek gerekir. Çiftçimizin can derdinden kurtarmak, rant kesimini de et derdinden bertaraf etmek gerekir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL