Güncel Manşet

Şimşek’ten Çiftçiler Günü kutlaması

Şimşek’ten Çiftçiler Günü kutlaması

21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek yaptığı yazılı bir açıklama ile 14 Mayıs Çitfçiler Günü’nü kutladı.

sadansimsek111

Şimşek’in açıklaması şöyle;

14 Mayıs Çiftçiler gününü kutladığımız bugünde, Çiftçimiz perişan, sahipsiz, çaresizdir. Ülkemizi yöneten zihniyetlerin çiftçinin alın terinin karşılığını vermemesi, tarımsal ürünleri ithal etmesi, tarımsal politikalarının rantçılara göre yapmasının sonucudur.

İlimizde çiftçi kuruluşlarımız, çiftçilerimizin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine borçlarını çıkartması gerekir. Çiftçimizin evinde ineği olmazsa, geçimini sağlayamıyor. Süt parası, tavuğu var ise yumurta parasıyla kahveye çıkıyor. Köy kahveleri bile akşamları boş olmakta, kahveleri gezdiğinizde köylü çay parasını bile veresiye yazdırmaktadır.

Köyde yaşayan anne babalar, şehir merkezinde bulunan işten çıkartılan çocuklarına da bakmak zorunda kalmaktadır. Bir de rantçıların çiftçinin üzerine oynadığı oyunlarda eklenince ne yapacağını bilememektedirler. 12 yılda her sektörde olduğu tarım ve hayvancılıkta bitmiş durumdadır.

Bu çiftçi kredi borcunu nasıl ödeyecek, ne yiyip, ne içecek bunun cevabını bilen var mı?

Bu gün çiftçimizin özel bankalara kredi borcu bulunmaktadır. Çiftçimiz bu borcunu nasıl ödeyecektir. Bu zamana kadar özel bankalar ilimizden 42 bin dönüm toprağı icra yolu ile devir aldılar. Bugün çiftçimiz özel bankalardan kullandığı krediler karşılığı ipotek ettiği toprak yaklaşık 200 bin dönümdür. Borçlarından dolayı 230 bin dönüm toprağını satmak zorunda kalmıştır. Bu işin sonu ne olacaktır.

Bu durum böyle iken, ne gibi çalışmalar yapılıyor, çiftçimiz bunu merak ediyor. Başta iktidar olmak üzere, valimiz, ziraat odalarımız, siyasi partilerimiz bir araya gelip, bu soruna çözüm bulmak, çiftçimizin perişan, sahipsiz ve çaresiz durumdan çıkarmak zorundadırlar. Bu gidişe dur demek gerekir. Çiftçimizin can derdinden kurtarmak, rant kesimini de et derdinden bertaraf etmek gerekir.

Bu duygularla 14 Mayıs çiftçiler gününü kutlar, emeğinin karşılığını alacağı, ürününün bol bereketli bir yıl olmasını diliyorum.

Kamuoyuna duyurulmasını rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL