TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 355.226
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.197
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 221
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 20.458
Ekonomi Haberleri Turizm

Sınırın iki tarafında iki ay süren anket çalışması tamamlandı

  Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg- IPA Bulgaristan – Türkiye  Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.23.014 sayılı ‘The Life Giving Force of..

Sınırın iki tarafında iki ay süren anket çalışması tamamlandı

 

Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg- IPA Bulgaristan – Türkiye  Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.23.014 sayılı ‘The Life Giving Force of Strandzha Mountain  ’ ’Istıranca’nın Hayat Veren Gücü’  isimli projede Bulgaristan Burgas ili Associationwithnon-profit am Horizonti derneği koordinatörlüğünde ve Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği  partnerliğinde  sınırın  iki tarafında iki ay  suren anket çalışması tamamlandı.

DAĞIN İYİLEŞTİRME OLANAKLARINA GÜVEN %50’NİN ÜZERİNDE

‘’Istıranca’nın Hayat Veren Gücü’’ adlı projenin ortakları dağın sağlık turizmi için bir yer olarak popüleritesini inceledi. Anket, dört Bulgar ve dört Türk bilgilendirme sitesinde yayınlanan bir çevrim içi bir anket aracılığıyla gerçekleştirildi. Sınırın her iki tarafından toplam 2433 kişi onuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Bulgarların %50’den fazlası ve ankete katılan Türklerin %42’den fazlası dağın sağlık turizmi imkanlarına inandıklarını söylüyorlar. Katılımcıların sadece %12 ila %13’ünün konuyla ilgilenmedikleri görüldü.

Ankete katılanların %65’inden fazlası Istıranca Dağı’ndaki iklimsel tatil köyleri hakkındaki bilgilerin yetersiz olduğuna inanıyor.

Dağın dağlık turizminin yayınlaştırma ve geliştirme imkanlarının her iki ülkede de yetersiz veya zayıf olarak değerlendiriyor. Türkiye’de %54’ün üzerinde ve Bulgaristan’da %50’nin üzerinde.

 

Güzel araştırmalar yapılmamasına rağmen yerel halkın popüler ihtiyaçlarına göre dağın kaynaklarındaki su olağanüstü iyileştirici özelliklere sahiptir. Toplumda oylama yapanların %65’inden fazlası geçmişte mucizevi olarak kabul edilen kaynakların iyileştirici gücüne inandıklarını belirttiler.

Ankete katılanların çoğu konuyla ilgili bilgileri arkadaşlarından ve tanıdıklarından alıyor. Reklam,medya ve sosyal medya dahil olmak üzere, ankete katılanların sadece %22 si güveniyor. Anket araştırması Istırancanın Bulgaristan’da sağlık turizmi için sunduğu fırsatların esas olarak 40 ile 70 yaşları arasında olanların ilgilendiği Türkiye’de ise 20-40 yaş arasında olanların ilgilendiğini ortaya çıkardı. Her iki ülkede de üniversiteyi bitirmiş insanlar çoğunlukla dağlarda sağlıklı bir konaklamayla ilgileniyor.

Anket çalışması, sınır ötesi bölgenin tedavi edici ve profilaktik özelliklerine inanmaları ve güvenmeleri için insanların görüşlerini ve isteklerini bir araya getirmeyi ve özetleneni amaçladı. Istıranca Dağı iklim tedavisi ve muhtemelen kullanılmayan su terapisi için mükemmel koşullar sunmaktadır. ‘’Istıranca Dağının Hayat Veren Gücü’’ adlı projenin hedeflerinden biri bölgede iklim ve su ile ilgili daha fazla araşırmayı teşvik etmek ve sağlık turizminin gelişmesinin temellerini atmaktır. Son yıllarda Avrupa’da en popüler turizm türlerinden biri sağlık turizmidir. Hastalıkları önleme ve iyileştirme için iklim tatil yerleri giderek daha fazla tercih edilmektedir. Istıranca’nın sınır ötesi bölgesinin istisnat özellikleri çeşitli turizm türlerinin kültürel, eko, deniz ve tıp gibileri başarılı bir kombinasyona izin verdiği tespit edilmiştir.

Bu yayın , CCI Numarası 2014TC16I5CB005 olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır . Bu yayının içeriği tamamen  Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği  sorumluluğundadır

“Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL