Köşe Yazısı

Siz Anlamışsanız Halk da Anlar

Ulaş DEMİRAY- Altılı Masa’nın Anayasa Taslağı açıklandı. 84 maddede yapılması gereken değişiklik önerileri geniş ölçüde olumlu bulundu. Zaten ne kadar kötü olsa, bugünkü Anayasa sistemden daha kötü olamayacağı için hiç..

Siz Anlamışsanız Halk da Anlar

Ulaş DEMİRAY-

Altılı Masa’nın Anayasa Taslağı açıklandı. 84 maddede yapılması gereken değişiklik önerileri geniş ölçüde olumlu bulundu. Zaten ne kadar kötü olsa, bugünkü Anayasa sistemden daha kötü olamayacağı için hiç kimse bu değişiklik önerilerini küçümseyemez. Aksine bunların içinde demokratik ve adil bir gelecek için çok önemli ve çok güzel öneriler var. Basının gamlı baykuşları illa ki bir olumsuzluk üretecekler ya, Anayasa değişikliğinin halkın umurunda olmadığını, Altılı Masa’nın bu gibi uğraşlar yerine ekonomik çözümler üreterek halkın yaşadığı yoksulluğu nasıl çözeceklerini anlatmalarının gerektiğini öne çıkarıyorlar.

***

Altılı Masa’dakiler de halkımızı kandırarak seçim kazanmayı düşünüyorlarsa bu çok kolay.. AKP asgari ücreti 10 bin lira mı yaptı; Altılı masa “Biz gelince 20 bin yapacağız” der. Bunlar fındığı üreticiden 10 liraya mı aldı; Altılı Masa “Biz 40 liradan alacağız”der.. Halkı, böylece daha iktidara gelmeden kandırmaya başlayabilirler. Ama pahalılığa karşı, halkı kandırmak yerine gerçekçi öneriler getirmek istiyorsak öncelikle bu anayasa değişikliği önerisinin niçin önemli olduğunu, ne işe yarayacağını kendimiz iyi anlamalı ve seçmenlere iyi anlatabilmeliyiz.

***

Bir ülkede hukukun üstünlüğü kavramı ile uyumlu, bağımsız yargı, özerk bir merkez bankası, bağımsız TÜİK gibi kurumlar yoksa hiç kimse gelip bu ülkede parasını riske atmaz. Fabrika kurmayı aklından bile geçirmez. Hiçbir kişi ya da kurum size dünya standartlarında düşük faizli borç vermez. Verse bile, akıl almaz sigorta bedelleri ile bu borcun maliyeti çok yüksek olur. Bugün yeterli imkanı ve birikimi olan Türk şirketleri bile ülkemizde yatırım yapmak yerine daha güvenli dış ülkelerde kısmetini aramayı tercih etmektedir. O nedenle hukuk güvencesi, kurumsal yönetim, adil yargı ülkenin yabancı, hatta yerli yatırım ve sermayesi için şarttır. “Tek adam yönetimi” ve her gün değişen kural ve yöntemlerle kimse cesaret edip bu ülkede bakkal dükkanı bile açamaz. Yatırım olmayan yerde üretim olmaz, üretim olmazsa enflasyon ve pahalılık da düşmez.

***

“Halk bunları anlamaz” diye Altılı Masa’nın elinde sihirli değnek olması gerektiğini düşünüp de bu Anayasa Önerileri’ni küçümseyenler… Siz bile anlamışsanız halk da anlar… Yeter ki yerel örgütleriniz bunun önemini önce kendileri öğrenmeli ve en kısa zamanda da bu değişikliklerin insan için, insan onuru için, çağdaş bir Türkiye düzeni için, refah toplumu için, gençler için, kadınlar için, özgürlük için ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya başlamalıdırlar. Enflasyon düşmeden pahallılığın, yoksulluğun, çaresizliğin bitmeyeceğini öğrenmeliler. Soygun ve israf bitmeden, adil gelir dağılımı gerçekleşmeden günlük bol keseden dağıtılan paralarla bir yere varılmayacağını anlamalıdırlar..

O nedenle Anayasa’da yapılması düşünülen değişiklikler halkın doğrudan ve sürdürülebilir bir kazanımı, güvenli olarak bir iş sahibi olabilmesi, gençlerin hayallerini yeniden bu ülke için kurmaya başlamaları için İLK koşuldur.

***

Toplumun önde gelen siyasetçileri, partilerin örgütleri, kanaat önderleri bu değişiklikleri anlamışlarsa onlara kulak veren, inanan insanlar da bu değişikliğin yararının farkına varırlar. Enez’in yerel örgütleri bu gibi toplantılar yapıp beni de çağırırlarsa katılmak isterim.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL