Köşe Yazısı

Sizden Öğreneceğimiz Çok Şey Var!…

Sizden Öğreneceğimiz Çok Şey Var!…
Sizden Öğreneceğimiz Çok Şey Var!…
         Mustafa ÇULCU
   mculcu@kesanpostasi.com
EURO-2012 de büyük başarı elde eden Cüneyt Çakır, Türkiye’ye dönmüş, henüz şampiyonanın etkisinden kurtulamamış, ayağının tozuyla Süper Kupa G.Saray-F.Bahçe maçına! Bırakın da adam bir nefes alsın, ülke havasını teneffüs etsin, EURO-2012’de elde ettiği çıkışın keyfini yaşasın.
Yooo olmaz, MHK havasını atacak ya!
EURO-2012’de görev alan ekibi hem de sezon içinde uygulanmayacağı bildirildiği halde 5 ve 6 hakem fantezisini de katarak G.Saray-F.Bahçe  maçına! Maçın gözlemcisi de TFFHGD Başkanı Abdurrahman Arıcı!
EURO-2012’de elde ettiği başarı Cüneyt Çakır’ın ayaklarını yerden kesip onu havalandıracağına, mütevazı davranırken sanki o müthiş başarıyı MHK elde etmiş gibi onların ayakları yerden kesilmiş, onlar havalı!
Sonra!
Sonrası malum. Hiç tasvip etmediğimiz Cüneyt Çakır-Engin Baytar olayı ve daha lig başlamadan MHK ve Hakemlerde kimya,motivasyon, moraller sıfır!
Ligin 2.haftası Beşiktaş-G.Saray maçı, hakem Bülent Yıldırım, yardımcı hakem Erdinç Sezertam ve yanlış verilen Burak Yılmaz penaltısı. Sonrasında Bülent Yıldırım 42 maç yok, yardımcı hakem Erdinç Sezertam daFİFA yardımcı hakem listesinden aut.
Ligin 5.haftası Mersin İY-G.Birliği maçının hakemi ÖzgÜr Yankaya kural hatası yapıyor, gözlemci ve hakemler olayın farkında bile değil! Hakemler de gözlemci de cezaya gireceğine her hafta liglerde maç üstüne maç almaya devam! Buna bir de  F.Bahçe-Beşiktaş derbisinde Özgür Yankaya’nın skandal yönetimi ekleniyor.
Ligin 16.haftası, bırakın MHK’yı sallamasını TFF ’yi sallayan G.Saray-F.Bahçe maçı, Halis Özkahya-Meirelestükürük ve rapor olayı! Ortada bir kaos var, olaylar saha dışında tartışılıyor, ortalık toz duman, 4 gün sonra yangına körükle gidercesine Halis Özkahya’ya verilen Beşiktaş-Kayseri maçı!
Hakeminin hangi kurumda çalıştığını dahi bilmeyecek derece de hakemine uzak MHK aynı hafta İstanbul Belediyesi’nin maaşlı çalışanı Volkan Bayarslan’ı hakem olarak Kasımpaşa-İstanbul BB maçına atıyor. Karşılaşma esnasında sonrasında yaşananlar malum!
Hakemler Derneği, TFF’yi ve kurumlarını hedef alan bildiri yayınlıyor, MHK ile Tahkim Kurulu arasında gizlikurumsal çatışma yaşanıyor ve sanki hiçbir şey olmamış gibi TFF sus-pus, kafalar kuma gömülmüş!
Antalya’da hakem seminerine herkes eteğindeki taşları döksün diye tüm kulüpler çağrılıyor ancak çağrıya sadece 8 kulüp duyarlılık gösteriyor. İşin ilginç tarafı çağrıyı yapan TFF Başkanı ev sahibi ama kendisi bile seminere gelmiyor!
Kupada Eskişehirspor-Mersin İY maçına hakem olarak önce Halis Özkahya atanıyor. Halis, yardımcılarına ve 4.hakemine tebligatı yapıyor, bilgi veriyor ama sonra maç Halis’ten alınıyor, karşılaşma Çağatay Şahan’agidiyor!

20 Ekim 2012,
 ligin 8.haftası. 1-1 biten Bursaspor-Fenerbahçe maçında hakem Yunus Yıldırım, Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam’ı son dakikalarda oyun alanının dışına gönderiyor, ciddi sıkıntılar yaşanıyor.
Bursa seyircisi önünde yaşanan bu sıkıntıdan sonra 16 Ocak 2013’te Yunus Yıldırım’ın yine Bursa’da, Bursa seyircisi önünde yöneteceği ilk maç bir Fenerbahçe maçı!
Son 20 yılda 16 dönem TFF yönetimlerinde yer alan, 1 dönem MHK başkanlığı yapan, 3 Temmuz olaylarında TFF’de görevli olan, damadı TFF’nin çatısı altında bunan ve halen 50 bin TL maaşla TFF yönetiminde görev yapan 1. Başkanvekili Ufuk Özerten, hakemlere “Kul hakkı yemeyin” diyormuş. Eski hakemlerin televizyonlarda yorum yapmalarına kızan, hiç hakemlik deneyimi bulunmamış MHK Başkanı Zekeriya Alp de,“Ben bu işi en az onar kadar iyi biliyor, iyi yapıyorum” diyormuş!
Haklısınız!
Şu yaşananlara rağmen siz hala daha orada oturabiliyorsanız, bizim sizden öğreneceğimiz daha çok şey var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL