Bölgeden Güncel Manşet

Sizin derdiniz ne?…

Sizin derdiniz ne?…

 

 

Fotoğraflar: Şükrü MECİD

Keşan Belediyesi ve ESTAB (Edirne Saros Turizm ve Altyapı Hizmetleri Birliği) tarafından gerçekleştirilen, Yapay Resif  Projesi ve Tarihi Su Altı Müzesi’nin 2. etap çalışmaları kapsamında yer alan heykeller arasında bulunan ve Mecidiye Belediyesi tarafından İbrice Limanı’na dikilen Türk Askeri Heykeli’nin kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kırılarak yıkıldığı öğrenildi.

 

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Mecidiye Belediye Başkanı Recep Çınar, heykelin yapay Resif ve Tarihi Su Altı Müzesi Projesi kapsamındaki, denize indirilecekler arasında bulunduğunu belirterek, “Diğerlerinden farklı, koyu renkli ve yüz hatları Atatürk’e benzeyen Çanakkale Savaşları’na katılmış Türk Askeri heykelini, heykeltıraşından aldığımız özel izinle, İbrice Limanı’na dikmek istedik. 1 yıl önceden hazırladığımız kaidesi üzerine geçen çarşamba günü koyarak, bir anıt olmasını istedik. Cuma günü ise heykelin kırıldığını, gövdesinin taşlarda, başının ise denizde olduğunu gördük. Bu yapılanlar karşısında diyecek söz bulamıyorum. Durumu Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdik. Gerekli araştırma yapılıyor.” dedi.

Çınar, olayın faillerinin bir an önce bulunarak gerekli cezaya çarptırılmasını istedi.

DINKIRCI, ÖZCAN VE ÇINAR TEPKİ VERDİ…

Keşan Belediyesi ve ESTAB (Edirne Saros Turizm ve Altyapı Hizmetleri Birliği) tarafından gerçekleştirilen, Yapay Resif  Projesi ve Tarihi Su Altı Müzesi’nin 2. Etap çalışmaları kapsamında yer alan heykeller arasında bulunan ve Mecidiye Belediyesi tarafından İbrice Limanı’na dikilen Türk Askeri Heykeli’nin kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kırılarak yıkılmasına tepkiler sürüyor.

Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve Mecidiye Belediye Başkanı Recep Çınar, dün, heykelin yıkılmasına tepkilerini dile getirdi.

Keşan Belediyesi tarafından düzenlenen “4. Ulusal Keşan’da Tarım ve Tarım İnsanı”konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenlerin ödül töreni ve fotoğraf sergisi açılışı sırasında, gazetecilerin konuyla ilgili düşüncelerini sormaları üzerine görüş belirten yetkililer, şunları söyledi:

DINKIRCI ÜZGÜN

Türk Askeri heykelinin yıkılmasından dolayı üzgün olduğunu ifade eden Dınkırcı, söyleyecek söz bulamadığını ifade etti.

ÖZCAN: BUNU YAPAN ZİHNİYET, İNSAN OLAMAZ!

Türk Askeri heykelinin yıkılmasından dolayı üzüntülü olduğunu dile getiren Özcan,“Bunu yapan zihniyet, insan olamaz! Her şeyden önce, sanata ve emeğe saygısızlık. Siyasi bir heykel değildi. Çanakkale Savaşları sırasındaki askeri tasvir eden bir kompozisyonu vardı.” dedi.

ÇINAR: MONTAJI SAĞLAMDI

Son olarak söz alan Çınar, gazetemiz muhabirinin, “Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı, heykelin montajının sağlam yapılmadığından, şiddetli rüzgar da dahil olmak üzere birçok olasılığı da göz önünde bulundurarak, çok yönlü bir araştırma yapıyor. Sizce heykelin montajı sağlam yapıldı mı? Ya da rüzgar sayesinde devrilmiş olabilir mi?” şeklindeki soruya verdiği cevapta şöyle dedi: “Heykel, daha önceden hazırladığımız kaidesine sağlam bir biçimde oturtuldu. 16’lık demirlerle heykelin ayak tabanındaki saca monte ettik. Yine de her ihtimale karşın, çelik dübelle de sabitlemeyi planladık. Ayrıca heykele geçici olarak 30-40 kilogramlık taş ağırlık da bağlamıştık.”

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL