Manşet Siyaset

“Sizlerin vekiliyim, hesap vermeye geldim”

“Sizlerin vekiliyim, hesap vermeye geldim”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne MilletvekiliKemal Değirmendereli, dün Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde bulunan Şilit Kahvehanesi’nde vatandaşlarla buluşarak, son 6 aylık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

Saat 15.00 sıralarında başlayan toplantıya; Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu, CHP İl Genel Meclisi üyeleri Abdülaziz Çıkıkçı,Sebahattin KaramanFethi Dayan, CHP Keşan İlçe Yönetim kurulu üyeleri, partililer ve kahvehanede bulunan vatandaşlar katıldı.

Daha önce söz verdiği gibi 6 aylık çalışmalarını anlatmaya geldiğini ve bu toplantının bir benzerini bugün (dün) Edirne ve Uzunköprü’de yaptığını belirterek sözlerine başlayan Değirmendereli,Sizlerin vekiliyim, hesap vermeye geldim.” dedi.

10 yıldır iktidarda bulunan AKP Hükümeti tarafından, eğitim, sanayi, sağlık ve bunun gibi birçok alanda yeni uygulamaların denendiğini ve bunların hiç birinde başarılı olunmadığını savunanDeğirmendereli, “Terör halen sorun. Dış siyaset yanlış uygulandığı için terör sorunu da 2002’ye göre arttı. Gelinen son nokta AKP iktidarının yetersiz politikalarından kaynaklanmıştır.” dedi.

Yasama, yürütme ve yargının bağımsız olmadığını da ifade eden DeğirmendereliSilivri Ceza ve İnfaz Kurumu’ndaki bazı davaları takip ettiklerini ve bu davalarda yargılanan kişilere savunmaları sırasında söz hakkı dahi verilmediğini bildirdi.

Kemal Değirmendereli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP‘li milletvekillerinden oluşan heyetle Çin‘e gerçekleştirdikleri ziyaret hakkında da değerlendirmelerde bulunarak izlenimlerini anlattı.

Ülkede ve ülke dışında önemli gelişmeler yaşandığını, Tüm bunları halkımıza taşımak ve onlarla paylaşmak zamanı olduğu düşüncesiyle, toplantıyı kahvehanede yapmayı seçitiğini söyleyenDeğirmendereli“Sizlerin de bildiği gibi şimdiye kadar iki kez altı aylık durum değerlendirme toplantısı yaptım. Şimdi de son altı ayın değerlendirmesini yapmak üzere sizlerle buradayız. Neler yaptık nelere adım attık neleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Buna hesap verebilmenin bir gereği ve daha da önemlisi sizlerle yol aldığımız ufukları paylaşma, sizlere çalışmalarımızı toparlama olarak bakıyorum. Ara ara basın bildirileri ve toplantıları yapıp bilgi paylaşımına gitsek de zaman içerisinde yaptıklarımızı özetle paylaşmamızın yapabileceklerimizi zenginleştireceğine inanıyorum.” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, daha sonra, yaptığı ve yapacağı çalışmalara ilişkin şu açıklamaları yaptı:

TRAKYA İŞ DÜNYASI

İÇİN BİR DİZİ

ÇALIŞMA YAPACAĞIZ

“Temmuz’dan bu yana benim çalışmalarımla ilgili en önemli gelişme aslında CHP bünyesindeki KOBİÇalışma Grubu üyeliğimin yanı sıra İş Dünyası ile Dayanışma Birimi üyeliğim oldu zira bu kapsamda yurdun her bir kösesinde Genel Başkanlığımıöncülüğünde Bursa, Malatya, Kayseri, Gaziantep, Kilis, Hatay şehirlerimizin iş adamları ve işle ilgili faaliyet gösteren kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştiriyor, ortak fikirler üretiyoruz. Bu hem ülkenin sorunlarına hem de yereldeki sorunlarımıza neden olan unsurlar üzerinde bilgilenme, inisiyatif alma ve toplanmaya olanak veriyor. Bu birim içerisinde öncelikli sorumlu olduğum bölge Trakya ve önümüzdeki baharda da Trakya’mızın iş dünyasında farkındalık yaratmak üzere bir dizi çalışmayı organize edeceğiz.

ÇİN GEZİSİ

Bu birimin çalışmaları kapsamında önemi yadsınamayacak en önemli ziyaretim de Çin Halk Cumhuriyetine oldu. Parti Genel Başkanımız, yöneticileri, milletvekilleri dışında çok sayıda iş adamı ve basın mensubundan katılımcılarla önemli bir çalışma ziyareti gerçekleştirdik. Sizler yakinen takip ettiniz biliyorum ama bu toplantıda sosyal medya ve kısa bilgilendirmeler harici bazı birkaç önemli veözel konuyu sizlere aktarmak istiyorum:

En üst düzeyde karşılandıkCHP’nin Suriye politikasının “Yurtta sulh cihanda sulh” ve barışı korumak olduğunu anlattık. Ortak dostane işbirliğinin yarar ve ortak kazanç – ortak çalışma alanları konularını değerlendirdik.  En önemlisi de Çin’in en üst düzey yöneticilerine Edirne’nin badem ezmesini takdim ettik.

ÇEVRE’DEN

SANAYİ KOMİSYONUNA

 

Bu platforma üyeliğim bir netice daha doğurdu. O da komisyon değişikliğine sebep oldu. Özenle takip ettiğim çevre çalışmalarını parti çalışmalarımızda bütünlüğü korumak adına enerji sanayi platformuna taşıdım. Düşünülenin aksine çevre konularına duyarlılığım ve o konulardaki adımlarım kesilmedi. Verdiğim son iki soru önergesi yine çevre konuları ile ilgili oldu. Atık Su Tesisi’nin temel ama töreni ve sonrasındaki koordinasyon toplantısında da bu anlamda önemli duruşlar sergilediğimi belirtmek isterim. Zaten bu konudaki açıklamalarımı da siz basın mensubu arkadaşlarımla paylaştım.

Hâlâ Ergene kirliliği, DSİ projeleri, su kuyularına önceden ödemeli sayaç takılması, Yamaç arazi sulama projeleri gibi konuların yakın takipçisiyim.

Soru önergeleri demişken çevre ile ilgili olarak verdiğim son soru önergelerinden birisi Çakmak Barajıile ilgili idi. Diğeri ise DSİ atamalarına yöneliktir.”

ÜLKENİN GENEL

DURUMU

Daha sonra da ülke gündemini değerlendirerek, “Özgürlükler gün be gün rafa kaldırılıyor, savcısıyla hakimiyle avukatıyla tutuklu olan yargı sistemi ne yazık ki her gün daha da ürkütücü örneklerle bizleri sınıyor. Aralık ayındaki Silivri ziyaretimiz de sanırım bunu en iyi anlatan en kötü örnek olmaya devam edecek.” diyen Değirmendereli, şu değerlendirmelerde bulundu:

Bir diğer konu, yakınlarda yaşadığımız ODTÜ‘lü öğrencilerimize yapılan saldırı. Bir ODTÜ mezunu olarak diğer ODTÜ‘lü milletvekili arkadaşlarımla bir basın toplantısı düzenledik, olaylarda yara alanöğrenci kardeşimi ziyaret edip sayın rektörümüze yanında olduğumuzu hissettirmek amacıyla bir ziyarette de bulundum. Bunlar önemli sorumluluklardır.

Hepimizin adaletsizliklere karşı birlikte güçlü bir duruş sergilememiz gerekiyor. Tıpkı sevgili Edirneli hemşehrilerimin kurtuluş bayramlarında göstermiş olduğu cesaret ve yüreklilik gibi ancak daha daçoklarına daha da çoklarımızı yanımıza alarak çoğalmalıyız. Buna olan inancımla da TBMM Genel Kurulunda Edirne’mizin Kurtuluş Gününde söz aldım, hepinizin duygularına tercüman olmaya çalıştım.

Ülkenin Cumhuriyet değerleri adalet sistemi tekelden yönetilirken asıl amaç olan ülkenin topraklarıkarış karış seçilmiş birilerince yağmalanıyor bir önemli konu da bu.

Meralarımız tehlikede bunun için tüm muhtarlara tek tek mektup yazmıştım. Durumun önemini onlar da paylaşmışlardı. Sanırım bu konuda bir adıma sebep olduk. Sayın Vali meralarııslahı ile ilgili ciddi adımlar atmaktadır. Tabii bu adımları da yakından takip etmeye devam edeceğim.

Bir başka konu ise Edirne’mizde çok önemli hem maddi hem manevi yeri olan vakıf arazileri vakıf varlıkları meselesidir. Bu konuda da son altı ayda yine bir soru önergesi verdim. Kervansaray Oteli, Kervan Otelinin ve Ali Paşa esnafının kira bedellerini sorguladım. Bu yanıtları sizlerle paylaşıyorum.

Sormaya devam ediyoruz ancak hükümet öyle bir hal almış ki bu sene ilk defa Sayıştay’dan denetim raporları gelmeden bir bütçe geçirildi. Yanlış duymadınız. 2012 Aralık’ta bir kötü ilke daha imza attıiktidar partisi. Sayıştay’ın görevi zaten kurumları Meclis adına denetlemekken denetimi hiçe saydı, meclisi hiçe saydılar. Bu seneki bütçe görüşmelerinin en önemli konusu olan bu konuda da söz alma imkanı yakaladım ve hepinizin sesi olmaya gayret ettim.”

Değirmendereli, tek fikirliliğin ülkeyi Suriye ile savaşın eşiğine getirdiğini belirterek, bu tek elden ülke yönetimine “dur” deme zamanı geldiğini vurguladı ve konuşmasını, önümüzdeki süreçte izleyeceği öncelikli konuları sıralayarak son verdi:

İZLENECEK KONULAR

Birincisi tarımsal sulama konusu. Komisyon çalışmalarından da yakinen takip ettiğim bu konudaönümüzdeki bahar aylarında alan çalışmalarına başlayacağıümit ediyorum ki eşzamanlı olarak Meclisten de 1 megawatlık lisanssıüretim kararı çıkacak ve çiftçilerimizin derdine derman olacağız. Kendi elektriklerini üretme imkan ve kapasitelerini birlikte ortaya koyacağız.

Bir diğer konu sadece teknik olarak bir hususu çözmeyi beklediğimiz çobanlarımıza nasıl bir destek vereceğimiz konusudur. Dediğim gibi kanun teklifi çalışmamızda sadece bir hususu daha netleştirebilirsek bu konuda da anlamlı bir adım atacağız.

En önemli gücümüz kadınlarımız ve gençlerimizle de ilgili projelere ışık tutmaya başladım. Bu konudaki girişimlere destek olmanın yanı sıra bunların devam ettirilip projeler üretilmesinde ve temasların kurulmasında bizatihi rol alacağım.

Edirne’nin vakıf gelirlerinin Edirne’deki vakıf eserlerinin ihyası için kullanımı ile Edirne’yi Türkiye’nin Floransa’sı yapmanın peşinde olacağım.

Çalışma dönemimizde bölgemizin çiftçisinin sorunlarını her düzeyde ortaya koyup takip etmemize rağmen iktidar maalesef duyarsız kalmıştır.

Bölgemiz insanının sorunlarını her platformda dile getirip, takipçisi olmaya devam edeceğim.”

 

www.medyakesan.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL