Eğitim Siyaset

Sol Parti eğitim yılı öncesi Keşan’daki eğitim sorunlarını dile getirdi

HABER MERKEZİ Sol Parti Keşan İlçe Yönetim Kurulu tarafından 11 Eylül Pazartesi günü başlayacak Eğitim Öğretim Yılı öncesi yazılı bir açıklama yaparak eğitimin sorunlarını dile getirdi. Açıklama şöyle; “AKP 21..

Sol Parti eğitim yılı öncesi Keşan’daki eğitim sorunlarını dile getirdi

HABER MERKEZİ

Sol Parti Keşan İlçe Yönetim Kurulu tarafından 11 Eylül Pazartesi günü başlayacak Eğitim Öğretim Yılı öncesi yazılı bir açıklama yaparak eğitimin sorunlarını dile getirdi.

Açıklama şöyle; “AKP 21 yıllık iktidarı sonunda ülkeyi uçurumun eşiğine getirdi.  Gün geçmiyor ki bir zam haberi duyulmasın. 85 milyon açlık ve sefalet ile boğuşuyor. Uyguladığı ekonomik programlar ve sınıfsal tercihleri sonucu  ülke nüfusunun %99’u milli gelirin %60’ını, %1’i ise milli gelirin %40’ını kullanıyor. 

11.Eylül.2023 Pazartesi günü yaklaşık 21 milyon çocuğumuz ders başı yapacak. Tüm anne-babalar bu günden yarına kara kara düşünüyorlar.

AKP sayesinde 21. yüz yılda ülkemiz hala ikili eğitim-öğretime ve kalabalık sınıflara mahkum ediliyor. Şu an için ülkemizin binlerce okula, on binlerce dersliğe, atama bekleyen yüz binlerce öğretmenine karşın yüz bine yakın öğretmen  ihtiyacı var.

Avrupa şehri olan Keşan’ımızda da  21. Yüz yılda ikili eğitim-öğretim yapan çocuklarımız var. Bu durum AKP ilçe başkanı, AKP ilçe yönetimi ve Edirne milletvekili Sayın Fatma Aksal’ın ile ortakları MHP ilçe başkanı  ve yönetiminin ayıbıdır. İnönü İlkokulu yıkıldı. Öğrenciler Atatürk Orta Okuluna taşındı. Okulda ikili eğitim-öğretim başladı. Okulun ihalesi yapıldı. Aylar geçti çivi dahi çakılmadı. Geçen eğitim-öğretim yılında Anafartalar İlkokulu boşaltıldı. Öğrenciler Raşit Efendi İlkokuluna taşındı. İkili eğitim-öğretim başladı. Anafartalar İlk Okuluna dokunulmadı.  2023-2024 eğitim-öğretim yılında da İnönü İlkokulu, Atatürk Orta Okulu, Raşit Efendi İlkokulu ve Anafartalar İlkokulu öğrencileri ikili eğitim-öğretime mahkum edildi.

Şimdi Edirne milletvekili Fatma Aksal ile AKP Keşan ilçe başkanı ve yönetim kurulu ile MHP İlçe başkanı ve yönetimine  soruyoruz;

Avrupa kenti diye övündüğümüz Keşan’ımızda  sabahın ve akşamın karanlığında İkili eğitim-öğretime mahkum ettiğiniz bu öğrencilerimizden, velilerden ve Eğitim Emekçilerinde özür dilemeyi düşünüyor musunz? Biz bu işi beceremedik. Parti olarak bizim tercihimiz ve önceliğimiz sizler değilsiniz. Bizim terciğimiz ve önceliğimiz beşli çeteler,  bir avuç yandaş  ve sermayedardır.  Yani ülke nüfusumuzun %1’idir diye özeleştiri verecek misiniz?

Yolcu garantili, hasta garantili, araç garantili yollara, köprülere, hastanelere, tünellere bir ayda devlet kasasından yapılan ödeme ile binlerce Anafartalar İlkokulu, İnönü İlkokulu yapılabilirdi. Ama olmadı. Çünkü böyle bir derdiniz yok. Sizler eğitim-öğretim düzeyi düşük insanları daha çok sevdiğiniz beyanlarınız ile sabittir.

Ayrıca 21 yıllık iktidarınız döneminde eğitim-öğretimi yaz-boz tahtasına çevirdiniz. Bilimsellikten kopardınız. İmam hatip okullarını alternatif bir model olarak dünyaya sunacak mışınız? Bilimin, mantığın, felsefenin olmadığı okullardan alternatif model olmaz. Alternatif model istiyorsanız, Köy Enstitülerine bakınız. Köy Enstitüleri Türk Milli Eğitim tarihinin onurudur, onurumuzdur.

Son 15 yılda Edirne’deki YKS ve LGS sınav sonuçlarına bakınız. Daha önceleri Edirne bu sınavlarda  iller sıralamasında ilk 10 içinde yer alıyordu. Yaz-boz tahtasına çevirdiğiniz, bilimsellikten uzaklaştırdığınız ve liyakatsiz kadrolarınız ile Edirne’yi 40 ile 60 aralığına yerleştirdiniz. Kaldı ki Dünya sıralamasında da ülkemizin durumu içler acısı.

Ayrıca özel sınıf bahanesi ile ilgili bazı okul müdürlerinin velilere IBAN dayattığı şikayetleri var. Anayasa madde 42 açık. İlgili ve yetkililerin dikkatine.

Diğer yandan laik-bilimsel eğitime, Anayasaya ve İlköğretim ve Eğitim Temel Kanununa açıkça aykırı olan  “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” ÇEDES saçmalığını ve karma eğitimin sonlandırılmasını Keşan’da aklınıza dahi getirmeyiniz.”

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL